05 / 07 / 2022

Gayrimenkul sektöründeki belirsizlik devam edecek mi?

Gayrimenkul sektöründeki belirsizlik devam edecek mi?

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik gayrimenkul piyasasını nasıl etkileyecek? Karanbey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özgenal konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı...Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik gayrimenkul piyasasında da bazı belirsizliklere sebep oldu. Konut stokları erimesine karşın her geçen gün artan maliyetler sebebiyle yatırımcılar, yeni inşaatlar konusunda temkinli ilerliyor. Yeni projeler dışında süren inşaatlara mal alınmasında bile bazı zorluklar yaşanıyor.

Gayrimenkul sektöründeki belirsizlik devam edecek mi?

‘Aralık ayında daha da yükselecek’

Yaşanan belirsizliklerle ilgili önemli açıklamalar yapan Karanbey İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özgenal “Pandemide duran inşaatların da etkisiyle birlikte geçen yıl ile bu yıl arasında bazı bölgelerde yüzde 100’e varan oranlarda fiyat artışları yaşandı. Buna dövizdeki hareketlilik de eklenince artışlar devam etti” diye konuştu.

Dövizin artmasının inşaat maliyetleri etkilediğini de kaydeden Özgenal “İnşaat maliyetleri geçen yılın ilk 9-10 ayına göre yaklaşık yüzde 45’e yakın bir artış gösterdi. Bu da tabii ki konut satışlarında geçen yıla göre yüzde 20 azalmaya tekabül ediyor.  Gün geçtikçe maliyetlerimiz artıyor. Tahmin ediyorum ki Aralık’taki maliyet artışımız yüzde 50’lere dayanabilir. Son gelen dolar farkıyla şu anda maliyetlerde ciddi bir artış gerçekleşti” dedi.

Gayrimenkul sektöründeki belirsizlik devam edecek mi?

2022 yılında düzelecek mi?

Gayrimenkul sektöründeki belirsizliklerin 2022 yılında sona erip ermeyeceği konusuna da değinen Özgenal, “Türkiye’nin en büyük sıkıntısı doların oynaklığı. Yani bugün dolar 30 TL’ye otursa, bir müddet bu şekilde gitse herkes fiyatlamasını ona göre yapar ve malzeme fiyatları, daire fiyatları ona göre oturur. Herkes bütçesine göre alımını yapar. Ama maalesef doları biz dengeleyemezsek bu durum 2022’de de düzelmez 2023’te de düzelmez” diye konuştu.

En büyük sıkıntının dövizlerdeki hareketlilik olduğuna değinen Özgenal, “Sabit bir yerde dursa rakam hiç önemli değil. Stabil bir şekilde bir müddet gittikten sonra herkes fiyatlamasını ona göre yapar. O da biraz piyasanın açılmasını sağlar. Çünkü şu an kimse fiyatlandırma yapamıyor. Mal alamıyoruz. Yani biz inşaatlarımızda nakit paramızla mal alamıyoruz. Fabrikalar bize şu anda her gün güncel fiyat çekiyor ve mal vermekte zorluk yaşatıyorlar” dedi.

Gayrimenkul sektöründeki belirsizlik devam edecek mi?

Bölgelere göre değişiklik gösteriyor

Konut talebinin kentlere göre değiştiğini kaydeden Özgenal, “Örneğin İstanbul bölgesinde ciddi bir konut talebi var fakat konut stoğu yeterli derecede değil. Öte yandan Bodrum bölgesinde de ciddi bir konut üretimi var. Ancak fiyatlar çok yükseldi.  Adana  bölgesinde ise çok ciddi konut talebi olmasına rağmen belediyenin imar düzenlemesinden dolayı merkezi yerlere konut yapılamıyor” dedi.

Gerekli adımların atılması gerekiyor

Piyasada yaşanan sorunların çözülmesini beklediklerini kaydeden Özgenal sözlerini şu şekilde tamamladı: “Umarım bu durumunuz bir an önce düzelir. Hükümetimiz bu durumla ilgili gerekli adımları atıp gerekli hassasiyeti gösterirse bizim şu kur oynaklığımız biraz stabil hale gelirse, eminim ki piyasalar tekrardan eski canlılığına bürünecektir. En kısa zamanda bizler de işimize daha pozitif, daha aydınlık bakabilmek istiyoruz.”

 

Döviz kurlarındaki köpüğün adresi lüks konut olacak!