Döviz kurlarındaki köpüğün adresi lüks konut olacak!

Döviz kurlarındaki köpüğün adresi lüks konut olacak!Dövizdeki hareketliliğin sektöre nasıl yansıyacağı ile ilgili önemli açıklamalar yapan Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “Dövizdeki manipülatif hareket sebebiyle kurlarda oluşan köpük, gayrimenkul sektöründe yerli – yabancı yeni bir alım iştahı doğuruyor.” dedi.


Dövizdeki hareketlilik ve kurun geldiği seviye sebebiyle Türkiye, konut yatırımı açısından yabancıların radarına giren pazarların başında geliyor. Yatırımlarını, döviz bozdurarak en önemli finansal enstrümanlar arasında yer alan gayrimenkule yapmak isteyen yabancılar, coğrafi açıdan önemi, fiyat / metrekare cinsinden prim yapma potansiyeli, vatandaşlık imkanı ve projelerdeki lüks yaşam seçenekleri açısından ülkemize yoğun ilgi gösteriyor.

Döviz kurlarındaki köpüğün adresi lüks konut olacak!

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “Dövizdeki manipülatif hareketin mantıklı bir açıklaması yok. Kurlarda oluşan bu köpük, gayrimenkul sektöründe yeni bir alım iştahı doğuracaktır. Bu nedenle kurların stabil hale gelmesiyle birlikte konut satışında yeni ve hareketli bir dönem bekliyoruz.’’ dedi.

Peşin satışlar ne kadar arttı?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tarafından açıklanan resmi konut satış verilerine değinen Faruk Akbal, “Ocak-Ekim 2021’de banka kredili konut satışları yüzde 60 düşüşle 10 ayda 209 bin adete gerilerken, peşin veya inşaat firması bünyesindeki kampanyalarla gerçekleşen satışlar 10 ayda 876 bin adede ulaştı. Bir başka deyişle banka kredisiz bir seçenekle konut satışı yüzde 17 arttı. Yabancılara konut satışı ise ilk 10 ayda yüzde 38 artışla 43.372 adede ulaştı. Bu sene ilk kez yıl toplamında 50 bin rakamı aşılacak görünüyor.” diye konuştu.

Döviz kurlarındaki köpüğün adresi lüks konut olacak!

16 milyar TL'lik portföyümüzle ülkemize döviz kazandırıyoruz 

Yabancı yatırımcıların gayrimenkul alırken ilk seçeneklerinden birinin Türkiye’deki lüks segment konutlar olduğuna değinen Faruk Akbal, “16 milyar TL olan portföy büyüklüğümüzde son dönemde dövizin hareketlenmesi nedeniyle, yabancıların Türkiye gayrimenkul pazarına artan ilgisini karşılamak için çok yoğun bir döneme girdik. Onaltı Dokuz’dan, Sea Pearl’e, Mevsim İstanbul’dan Beyaz Park Topkapı’ya kadar 10’dan fazla proje ile Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancılara satış işlemi gerçekleştirerek ülkemize önemli bir miktarda döviz girişi gerçekleştiriyor ve konut ihracatında çok önemli bir rol oynuyoruz. Yabancıya konut satışı, ülkemize döviz kazanımı açısından kıymetli bir değer. Biz de Nevita olarak bu döviz girişini sağlamak için sektörün önde gelen projeleri ile sektöre yön veriyoruz” diye konuştu.

Yabancıların gayrimenkulde Türkiye sevdası tam gaz!