Gayrimenkul sektörünün çıkış yolu E-vatandaşlık!

Gayrimenkul sektörünün çıkış yolu E-vatandaşlık! Gayrimenkul sektörünün çıkış yolu E-vatandaşlık!

Covid-19 salgını nedeniyle satışları düşen gayrimenkul sektörünün yeniden canlandırılması ve satışların ivme kazanması için bir yol haritası çıkarıldı.Gayrimenkul sektöründe pazarlama, satış ve halkla ilişkiler alanında çalışan profesyoneller tek çatı altında buluşmak için Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği’ni (GAPAS) kurdu. Sektörün sorunlarını konuşup birlikte bu sorunlara kalıcı, yaratıcı çözümler sunabilmek amacıyla bir araya gelen dernek üyeleri pandemi sürecinde yaşanan sorunlar konuşuldu. GAPAS üyeleri ilk toplantılarından sonra Covid-19 salgını nedeniyle satışları düşen gayrimenkul sektörünün yeniden canlandırılması ve satışların ivme kazanması için bir yol haritası çıkarıldı. Yabancılara satışta “E-vatandaşlık” modelinin Türkiye gayrimenkul sektörü için bir çıkış yolu olabileceğinden bahseden GAPAS Başkanı İsmail Özcan, bugünün dijital dünyasında, gayrimenkul yatırımını da online hale getirmek gerektiğinin ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanabilmek için en az 250.000 dolarlık bir yatırım gerekirken “E-vatandaşlık” için farklı bir yatırım tutarı belirlenebileceğini kaydetti.

Gayrimenkul sektöründe birçok projede pazarlama ve satış organizasyonu yapan, sıfır (yeni) ya da ikinci el gayrimenkullerin el değiştirmesine imkan sunan sektörün deneyimli isimleri, yaşadıkları sorunları tartışabilmek, bu sorunlara yeni çözümler bulabilmek ve yeni pazarlama teknikleri belirleyebilmek amacıyla Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği’ni (GAPAS) kurdu. Haziran ayı itibariyle dernekleşme süreçlerini tamamlayan GAPAS’ın kurucu yönetim kurulu başkanlığını GMK Group Proje Yatırım A.Ş. icra kurulu üyesi Y. Mimar İsmail Özcan, başkan yardımcılığını İlhan Kaya üstlenirken, İlkin Kilerci Gönülcan, Mehmet Ender AYDOĞDU ve Yunus Emre Kalkan üye, Fatih Gğnşan, Emin GÜRSU ve Ender Erat da yedek yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.Derneğin ilk gündemi, Covid-19 nedeniyle düşen konut satışlarının nasıl artırılabileceğiyle ilgili alternatif yol ve yöntemleri tartışıyor.
 
Bazı ülkelerin uygulamaya aldığı ‘E-vatandaşlık’ modelinin, oldukça gerileyen yabancılara satışıyla ilgili, Türkiye gayrimenkul sektörü için bir çıkış yolu olabileceğinden bahseden GAPAS Başkanı İsmail Özan, “Bugünün dijital dünyasında, gayrimenkul yatırımını da online hale getirmek gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ve pasaport alma hakkı kazanabilmek için en az 250.000 dolarlık bir yatırım gerekirken burada e-vatandaşlık için farklı bir yatırım tutarı belirlenebilir. Örneğin; 150.000 dolarlık bir yatırım tutarını banka transferiyle Türkiye’ye gönderen yatırımcıya, süreli ya da süresiz bir oturum izni turkiye.gov.tr üzerinden online ortamda hemen verilebilir, kendisine Türk bankalarında işlem serbestiyeti, Merkezi Kayıt Kuruluşu üzerinden şirket kurma hakkı hemen tanınabilir. “E-vatandaşlık” için güvenilir gayrimenkul yatırım enstrümanları olan gayrimenkul yatırım fonları, sertifikaları, GYO hisseleri adres gösterilebilir.” dedi.
 
2019 yılında yabancılara 45.500 adet konut satıldığından bahseden Özcan, daha geniş bir hedef yabancı müşteri kitlesine hitap edebilecek e-vatandaşlık yoluyla, geçen yıl yabancılara yapılan satış adedinde bir konut satışı yapılabilseydiyılda yaklaşık 7 Milyar Dolarlık ek bir gelirin Türkiye’ye kazandırılabilmesinin mümkün olduğunu, kaydetti.. E-vatandaşlık alanında öncü ülkelerden biri haline gelen Estonya’da, e-vatandaşlık hakkı kazananların kurdukları şirketlerin 2019 yılında toplam 1 milyar Euro ciroya ulaştığından bahseden Özcan, Türkiye’nin çok hızlı bir şekilde e-vatandaşlık programı oluşturabileceğini, böyle bir çalışma için ilgili kurumlara her türlü desteği vermeye hazır olduklarından bahsetti.