Gaziantep Büyükşehir Belediye binasına yeşil bina sertifikası!

Gaziantep Büyükşehir Belediye binasına yeşil bina sertifikası! Gaziantep Büyükşehir Belediye binasına yeşil bina sertifikası!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Binası, Yeşil Bina sertifikasını en iyi (Excellent) seviyede aldı. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin enerji verimliliğine yönelik yürüttüğü çalışmalar sonuç vermeye başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, bu kapsamda Gaziantep Büyükşehir Belediye Binası, Yeşil Bina (BREEAM ın Use) sertifikasını en iyi (Excellent) seviyede almak için hak kazandı. Gaziantep Belediye hizmet binası, bölgede yeşil, çevre dostu binaya örnek tek kamu kurumu olma özelliğini üstlendi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı Enerji Yönetimi Şube Müdürlüğü, 2014'te binanın enerji etüdünü hazırlamakla çalışmalara başladı, oluşturulan rapor doğrultusunda binaya, verimlilik artırıcı projeler de uygulandı. Gaziantep Belediye binasında, en fazla enerji tüketen soğutma grubu değiştirildi. Binada aydınlatma revizyonu, yalıtımı, klima santralleri ve fancoil değişimi yapıldı, yeşil ulaşım bisiklet park yerleri oluşturuldu, su tasarrufunu sağlamak için musluklara perlitör uygulandı. Verimlilik artırıcı çalışmalar sonucunda da Gaziantep Büyükşehir Belediye hizmet binası, yeşil bina sertifikasını en iyi seviyede almaya hak kazandı.

Türkiye’de ve bölgede enerji konusunda ilklere imza atan, bu konuda diğer kurumlara örnek olacak çalışmalar yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, aldığı BREEAM Yeşil Bina sertifikasıyla bölgedeki ilk çevre dostu kamu binası oldu.

1990 yılından günümüze uygulanan, sürdürülebilirlik kıstaslarını sürekli güncelleyen en eski, en güvenilir ve en yaygın sistem olarak tüm Dünya’da kabul gören BREEAM Yeşil Bina Sertifika sistemi, yeşil bina derecelendirme sistemi olarak BRE tarafından İngiltere’de geliştirildi.