Gaziantep Üniversitesi’nin ihalesi iptal edildi!

Gaziantep Üniversitesi’nin ihalesi iptal edildi!Kamu İhale Kurulu, Gaziantep Üniversitesi Hastanesi'nin geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirdiği ihaleyi, "Rekabeti engelleyici hususlar içerdiği" nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.


Kamu İhale Kurulu, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği'nce 25 Haziran tarihinde yapılan “36 Ay Süreli Tomoterapi Hizmet Alımı” ihalesini iptal ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, ihaleye sadece bir şirketin katıldığı da belirtildi. 

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; V.O.S.S. Varinak Onkoloji isimli bir şirketin 08 Haziran tarihinde Kamu İhale Kurulu'na ihaleyle ilgili itiraz dilekçesi verdiği ifade edildi. İtiraz dilekçesinde, “İhalenin tek bir markanın modeli olan ‘tedavi teslim sistemini’ işaret ettiği, ayrıca ihalenin rekabeti engelleyici hususlar içerdiği ve ihalenin iptal edilmesi gerektiği” denildi.

İHALE OYBİRLİĞİYLE İPTAL EDİLDİ

Şirketin itiraz dilekçesinde incelemelerde bulunan Kamu İhale Kurulu'nun karar tutanağında ise “ihaleye ait şartnamenin tek bir marka/modele işaret ettiği, güncel tedavi yaklaşımlarının ülkemizde de bulunan ve başka prensipler çerçevesinde çalışan diğer firmalara ait ileri düzey Lineer Akseleratör cihazları ile de yapılabileceği tespitlerine yer verildiği ve bahse konu ihalede 13 adet ihale dokümanı indirildiği ama yapılan ihaleye bir isteklinin teklif verdiği hususları da göz önünde bulundurulduğundan ihalenin iptali gerekmektedir” ifadeleri kullandı. 

Ayrıca Kamu İhale Kurulu, ihaleyle ilgili sürecin giderilemeyecek özellikte işlemler olduğundan bahsederek ihalenin oybirliği ile iptali edilmesine karar verildiğini duyurdu. 

TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI VAR

Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği tarafından yapılan ‘36 Ay Süreli Tomoterapi Hizmet Alımı’ ihalesi Kamu İhale Kurulu tarafından iptal edildi. İptal gerekçesinde bu ihalenin bir marka ve modeli işaret ettiği, doküman indiren 13 firma olmasına rağmen 1 firmanın ihaleye katıldığı vurgusu yaptı. Bu marka ve model hangi firmaya ait olduğu konusunda yetkililerden açıklama bekliyoruz. Bu şartnameyi hazırlayanlar hakkında da işlem yapılmasını bekliyoruz. Hadi bu ihale şikayet edildi ve iptal edildi ama peki ya şikayet edilmeseydi? İşaret edilen marka ve modelin sahibi firmaya mı gidecekti? Bunların hepsinde tüyü bitmemiş yetimin ve çalışıp, kazanıp vergisini veren milyonların hakkı var.”