Gebze-Darıca Metrosu'nda tünel açma çalışmaları başladı!

Gebze-Darıca Metrosu'nda tünel açma çalışmaları başladı!Gebze Darıca arasında inşa edilen metro hattı için tünel açma çalışmaları bugün başladı. Tünel açma için yapılan törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katılım sağladı. 


3 sene önce temeli atılan Gebze Darıca metro hattında tünel açma işlemleri bugün yapılan törenle başladı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katıldı.

Burada konuşma yapan Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro projesinin Türkiye'nin sanayisinin simgesi haline gelen Kocaeli'nin ulaşım kalitesine katkı sağlayacağını dile getirerek Kocaeli halkının Marmaray'a ulaşımın kolaylaşacağını belirtti. 

Gebze-Darıca Metrosu

Millete olan sevgilerini göstermek için her geçen gün projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini dile getiren  Karaismailoğlu, "Halka hizmet hakka hizmettir" anlayışıyla 19 senedir hizmet verdiklerini ve ülkenin altyapısını geleceğe taşımak için yoğun mesai harcadıklarını söyledi. 

Demir İpek Yolu tamamlandı

2002'den itibaren ulaşım ve altyapı alanında hayata geçen projelerle ülkeyi kara, hava, demir ve deniz yollarında ileriye taşıdıklarını dile getirerek şunları söyledi: 

"Bu projeleri gerçekleştirirken yüce Allah'tan ve milletimizden başka kimseden güç almadık. Geldiğimiz noktada demir ağlarla ördüğümüz Türkiye'yi, Avrupa'nın 6. dünyanın 8. yüksek hızlı tren işletmecisi yaptık. Pekin'den Londra'ya kadar uzanan 'Demir İpek Yolu'nu tamamladık. Ayrıca Türkiye genelinde 12 ayrı şehrimizde toplam 810 kilometre şehir içi raylı sistem hattı işletilmektedir. Bu hatların 312 kilometrelik bölümünün Bakanlığımız tarafından yapıldığını özellikle vurgulamak istiyorum. Bunun yanı sıra Bakanlığımızca yapımı devam eden 11 ayrı projede, toplam 147,3 kilometre uzunluğunda raylı sistem hattı inşa ediliyor. İstanbul'da Marmaray, Ankara'da Başkentray ve İzmir'de de İzban projelerini hayata geçirdik. İstanbul'da 104,5 kilometreklik 7 hattın tamamını 2023'te hizmete açarak, milletimizin hizmetine sunacağız. Gaziantep'te, Konya'da, Kayseri'de, Bursa'da da raylı sistem çalışmalarımız devam ediyor ve tabii Kocaeli'de…"

Gebze-Darıca Metrosu

Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı'nın istasyon sayısının 11, hat uzunluğunun 15,4 kilometre olarak planlandığını söyleyen Karaismailoğlu, sözleşme dahilinde Gebze OSB İstasyonu'nun yaklaşık 1 kilometre kuzeyinde 150 bin metrekarelik bir alanda 68 metro aracı kapasiteli depo alanı da inşa edildiğini aktardı. 

Ulaşım hızı saatte 80 kilometre olacak metro hattının, ilk hizmet verdiğinde bir günde 330 bin yolcuyu taşıyacak kapasitede olacağını anlatan Karaismailoğlu, projeyle Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Gebze-Darıca ilçeleri arasındaki karayolu ulaşımına önemli bir alternatif olacağını belirtti. 

"Proje varsa ekonomik refah var"

Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı'nın  Gar İstasyonu'nda Marmaray'a bağlanacağını hatırlaran Karaismailoğlu şunları söyledi: 

"Hattımız tamamlandığında çalışacak 28 adet araç alımı sözleşmesini de 22 Temmuz 2020 tarihinde imzaladık. Trenlerimiz, ileri teknolojiyle yerli ve milli teknolojiyle Türkiye'de üretiliyor. Bugün size müjdeli bir haber vermek istiyorum. Proje bedeli 2,5 milyar lira olan hattımızın OSB-Gebze Gar arasındaki bölümünü 2023'ün ilk çeyreğinde, Gebze Gar-Darıca Sahil kesimini de 2023'ün sonunda hizmete almayı hedefliyoruz. Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı'mızın hizmete girmesiyle 2023-2048 yılları arasında yakıttan, zamandan ve çevresel etkilerden doğan ekonomik kazancın 27,3 milyar lira olacağını öngörüyoruz.

Gebze-Darıca Metrosu

Bakanlık olarak, ülkemizin refahı, çocuklarımızın geleceği için çalışıp, fikir ve proje üretiyor olmaktan çok mutluyuz. Proje varsa ekonomik refah var, proje varsa gelecek var, proje varsa iş, aş, ticaret var. Bugün bakıyoruz; bırakın proje yapmayı, taş taş üstüne koymaktan aciz olanlar, projelerimizi eleştiriyor. Biz ise her gün yeni bir projeyi tamamlamanın, bir yenisine ise başlamanın heyecanıyla hizmetlerimize devam ediyoruz. Buraya, deyim yerindeyse ayağımızın tozuyla geldik. Önceki gün Ahlat-Karahasan-Malazgirt yolumuzu hizmete açtık. Bir önceki gün Ayvalık'ta esnafımızla buluştuk. Balıkesir-Savaştepe, Balıkesir-Dursunbey kara yolu şantiyesini, son sürat devam eden çalışmalarımızı inceledik. Yurdumuzun her bir köşesinde, her yeni günde milletimizin hayır duasını almak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz."

Metro hattının inşaatında yüzde 26 ilerleme kaydedildiğini söyleyen Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı'ndaki bugünkü programla Darıca Sahil İstasyonu'ndan Gebze Gar İstasyonu yönünde ilk TBM makinesiyle kazıyı başlatacaklarını ifade etti. 

Gebze-Darıca Metrosu

"Halkın refahını artırmak için çalışıyoruz"

Kazıyı yapan makinenin  3 bin 400 metre ilerleyerek Gebze Gar İstasyonu'na ulaşacağını söyleyen  Karaismailoğlu, ikinci TBM makinesinin de Ağustos ayında devreye alınacağını ve her iki makinanın 2022 ylının ilk yarısında çalışmaları bitireceğini dile getirdi. 

Bakanlık olarak, raylı sistemleri, yapım, işletme, çevre hassasiyeti ve zaman tasarrufu yönünde "karlı sistem" olarak nitelendirdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, "Tüm demir yolu işletmelerimizi, önemli sanayi, ticaret, üretim ve lojistik merkezleri arasında yapıyoruz. Bu şekilde aynı zamanda, bir ulaşım modumuzu, diğer ulaşım sistemleriyle entegre, tamamlayıcı ve trafik yükünü hafifletici şekilde yapıyoruz. Ne yapıyorsak ülkemizin gelişmesi, istihdamın ve üretimin artışına katkı sağlamak için yapıyoruz. Ne yapıyorsak halkımızın refahının artırılması için yapıyoruz. 'Hizmet siyaseti' anlayışıyla çıktığımız bu yolda, azimle kararlılıkla ve sağlam adımlarla ilerliyoruz. Günübirlik siyasi çekişme ve kavgalardan uzak, 7/24 esasına göre, canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına doğru, diğer ulaşım modlarında olduğu gibi, ülkemizi demir yolu ağlarıyla örmeye devam edeceğiz."


Gebze OSB-Darıca Sahil Yolu Metrosu 2022'de tamam!