Gebze metrosunun danışmanlık ihalesi yapıldı!

Gebze metrosunun danışmanlık ihalesi yapıldı! Gebze metrosunun danışmanlık ihalesi yapıldı!

Daha önce Gebze Metro Hattı'nın yapımı için ön yeterlilik ihalesini yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hattın yapımında inşaat ve elektromekanik işler kontrollük, mühendislik ve danışmanlık hizmetini üstlenecek firmayı belirmek üzere bir ön yeterlilik ihalesi düzenledi. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze’de yeni bir metro hattı yapılacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, daha önce hattın yapımı için ön yeterlilik ihalesini yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hattın yapımında inşaat ve elektromekanik işler kontrollük, mühendislik ve danışmanlık hizmetini üstlenecek firmayı belirmek üzere ön yeterlilik ihalesi düzenledi. 

Gerçekleştirilen ihaleye üçü ortaklık olmak üzere 5 firma katıldı. Gebze Metrosu'nun ön yeterlilik ihalesine Su-Yapı+ Proyapı, Yüksel Proje, Arcadis Nederland+Tümaş Türk, Altınoluk Müşavirlik+Apco Teknik, UBM A.Ş firmaları dosya verdi. Komisyon dosyaları inceledikten sonra yeterliliği uygun görülen firmalar, tespit edilip, daha sonraki ihale süresi boyunca değerlendirmeye tabi tutulacak.


TAM OTOMATİK

4 araçtan oluşan GoA4 sürücüsüz tam otomatik metronu kullanılacağı Gebze metro hattı toplam 1080 yolcu kapasiteli olacak. Sürücüsüz metro 12 istasyonlu, 15,6 kilometrelik metro hattında sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniye aralıklarla sefer yapabilecek. Gebze-Darıca arasında uzanacak 15.6 kilometrelik metro hattı çalışmasının bin 560 günde tamamlanması planlanıyor. Darıca, Gebze ve OSB'ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanmış olacak. Metro hattının 14,7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak.

 

 

SÜRÜCÜSÜZ METRO

Son teknolojinin kullanılacağı projede 4. Otomasyon düzeyinde bulunan (GoA4) tam otomatik sürücüsüz metro olarak hizmet verecek. Yüksek performans, yüksek güvenilirlik ve düşük sefer aralıkları, düşük işletme maliyeti sürücüsüz, yolcu taleplerine daha iyi yanıt verebilme metroların cazibesi artıran unsurlar arasında. Bu sebeplerden dolayı dünyada da geçişlerin başladığı tam otomatik metro sistemi Gebze- Darıca hattında da uygulanacak.

19 DAKİKA SEYAHAT SÜRESİ

Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonuna yer alan Pelitli bölgesinde yapılacak. Planlanan TCDD Gar istasyonu ile  Marmaray  ve Hızlı Tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanmış olacak. İlk istasyon olan Darıca Sahil İstasyonundan başlayacak olan yolculuk, 12. ve son istasyon olan OSB istasyonunda 19 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanacak.

pus