Gebze-Sabiha Gökçen-3. Köprü Tren Hattı geliyor!

Gebze-Sabiha Gökçen-3. Köprü Tren Hattı geliyor! Gebze-Sabiha Gökçen-3. Köprü Tren Hattı geliyor!

Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü yüksek hızlı tren hattı projesi için düğmeye basıldı. 4 milyar 853 milyon 700 bin TL yatırımla hayata geçirilecek proje hattı 56 bin metre uzunluğunda olacak..

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmesi planlanan Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü yüksek hızlı tren hattı projesi için düğmeye basıldı.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine inşa edilen demiryolu hattı, Asya ve Avrupa yakası olmak üzere, planlanan iki ayrı demiryolu hattını birbirine bağlayacak.

 

"Gebze-Sabiha Gökçen-YSS Köprüsü YHT Hattı Demiryolu Projesi” Tuzla İlçesi sınırları içerisinden geçen mevcut Yüksek Hızlı Tren Demiryolu Hattı ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü arasında planlanan demiryolu hattını kapsıyor. 


Söz konusu proje İstanbul İli, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Maltepe, Ataşehir, Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy ve Beykoz İlçesi sınırları içerisinde 56+000 km uzunluğundaki hattı kapsıyor.

 

 

4 milyar 853 milyon 700 bin TL yatırımla hayata geçirilecek proje hattı 56 bin metre uzunluğunda olacak.

 

YHT, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Ataşehir, Maltepe Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy ve Beykoz İlçelerinden geçecek.

 

 

Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı- Yavuz Sultan Selim Köprüsü YHT hattı üzerinde, toplam uzunluğu 38 bin 955 metre olan ve 16 adet tünel ve toplam 631 metre uzunluğunda 5 adet viyadük ile geçilecek.

 

Demiryolu hattının karayolu ile kesişen kısımlarında yaya geçişini sağlamak adına alt ve üst geçitler inşa edilecek. Proje kapsamında Sabiha Gökçen ve Pendik olmak üzere 2 adet istasyon yapılacak.

 

 

Proje inşaatının 18 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

 

pus