Giresun'da kentsel dönüşüm başlıyor!

Giresun'da kentsel dönüşüm başlıyor!Giresun Kalesi’nin çevresinde yer alan Zeytinlik semtindeki restorasyon çalışmalarının ardından yine aynı bölgedeki çarpık gecekondu mahallesinde kentsel dönüşüm başlıyor. 


Giresun İl merkezine bağlı Kale Mahallesi’nde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “Kentsel Dönüşüm” çalışmalarına başlandığı açıklandı. Giresun Kale Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 36 bin 100 metrekarelik alan Bakanlar Kurulu’nun kararına istinaden riskli alan ilan edilmişti.

Söz konusu bölge ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrollüğünde jeolojik-jeoteknik etüt çalışması yapılarak, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış olduğu açıklandı.

Giresun İl Genel Meclis Başkanı Mürşit Gürel; Söz konusu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 10 Ocak 2018 tarih ve 7162 sayılı yazısı doğrultusunda ihale yetkisinin Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verildiğini söz konusu alan ile ilgili olarak çalışmalara başlandığını dile getirdi. 

Mürşit Gürel “Bilindiği gibi daha önce tarihi Giresun Kalesi’nin eteklerinde kurulan tarihi Zeytinlik semtinde başlatılan restorasyon çalışması devam ederken diğer taraftan yine kalenin eteklerinde kurulan Kale Mahallesi’ndeki çarpık gecekondu yapılaşması kentsel dönüşüm projesiyle ortadan kaldırılacaktır. Bununla ilgili olarak hak sahipliği tespiti ve gayrimenkul değerleme, imar planlarının hazırlanması, kentsel tasarım projesinin hazırlanması, hak sahipleri ile uzlaşma süreci gibi hazırlıklar başlatılmıştır. Bu projeyle birlikte yine Çınarlar Polis Karakolu ile eski Valilik binası arasındaki tarihi binalar da restore edilerek buradaki tarihi binalar da gün yüzüne çıkartılacaktır. Proje tamamlandığında ise Giresun Kalesi ve 360 derece çevresindeki tarihi doku ve görsellik Giresun’a ayrı bir değer ve güzellik katacaktır” dedi.