08 / 08 / 2022

Gölcük Yalı Evleri'nde restorasyon başladı!

Gölcük Yalı Evleri'nde restorasyon başladı!

Gölcük Belediyesi´nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkartılıyor.
Gölcük Belediyesi´nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkartılıyor.


Bu anlamda 12 tescilli binanın ve caminin restorasyon projeleri geçtiğimiz aylarda Kültür ve Tabiat varlıkları kurulunca onaylandı ve yapımı hızla devam etmekte.

 

Uzun süre hayalini kurulan ve 2 tanesi bitirilen Yalı Evleri Projesi’nin devamı da hayata geçiyor. Bu projenin bitirilmesiyle birlikte de Değirmendere’ye adeta çağ atlatacak, güzel ve tarihi bir mekan oluşturulmuş olacak.

 

Tarihi Doku Değirmendere’de Can Buluyor

 

Daha önceden tarihi iki yalı evini dokusu bozmadan yapan ve büyük beğeni toplayan Değirmendere Yalı Evlerindeki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Bitmesini heyecanla beklediğimiz projede çalışmalar başlamış bulunmakta ve hızla devam etmektedir. Körfezimizin incisi Değirmendere’de tarihi dokuyu canlandırıyoruz. Yalı Mahallesi’ndeki 100 yıllık evleri aslına uygun şekliyle yeniden yapıyoruz. Değirmendere’yi marka yapma yolunda bir adım atmış olmanın heyecanı içerisindeyiz” dedi.

 

Başkan Mehmet Ellibeş konuşmasına devamla “Değirmendere Yalı Mahallesi’nde hayat bulacak olan projede cafeler, butik oteller, otantik bahçeler yer alacak ve bu proje sayesinde ilimize gelen turist sayısı da artacaktır. Yalı Evleri Projemiz sadece Değirmendere’ye değil ilimize de önemli katkılar sağlayacak ve bir camimiz, bir butik otelimiz de olacak. Ahşap heykel, seramik müzelerimiz oluşturulacak. Yöresel ürünlerin pazarlanacağı yenilip, içileceği kafeler  olacak. Ayrıca  sanat etkinliklerinin yapılabileceği alanımız da bulunacak. Bahçe içerisinde Ahşap Heykel sempozyumunda çalışacak olan sanatçılarımız için alanlar ve amfi tiyatroda yerini alacak. Bu sayede mükemmel bir eser ortaya çıkacak. Projemizi takriben 400-450 gün içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.Gölcük BelediyesiHaber Özgür Kocaeli Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;Gölcük Belediyesi'nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri, aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkartılıyor.Bu anlamda 12 tescilli binanın ve caminin restorasyon projelerinin Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nca onaylanmasının ardından, projeye uygun çalışmalar sürüyor.Şimdiye kadar 2 tanesi bitirilen Yalı Evleri Projesi’nde yeni bölümle ilgili çalışmada beton döküldü, yeni düzenlenmeyle ilgili inşaat başladı. Caminin hemen yan tarafındaki geniş alanda sürdürülecek çalışmayla, yeni evler hayata geçirilecek.


BÖLGEYE KATKI SAĞLAYACAK


Gölcük Belediye Başkanı Mehnet Ellibeş, projeye büyük önem verdiklerini söyledi, şunları aktardı:“Değirmendere Yalı Mahallesi’nde hayat bulacak olan projede cafeler, butik oteller, otantik bahçeler yer alacak ve bu proje sayesinde ilimize gelen turist sayısı da artacaktır. Yalı Evleri projemiz sadece Değirmendere’ye değil, ilimize de önemli katkılar sağlayacak ve bir camimiz, bir butik otelimiz de olacak. Ahşap heykel, seramik müzelerimiz oluşturulacak. Yöresel ürünlerin pazarlanacağı yenilip, içileceği kafeler olacak.”Kaynak: Yalı Evleri yükseliyor Özgür Kocaeli