Göztepe-Ziverbey'de metrekare fiyatı 20 bin TL'ye kadar çıkıyor!

Göztepe-Ziverbey'de metrekare fiyatı 20 bin TL'ye kadar çıkıyor!EVA Gayrimenkul Değerleme'nin araştırmasına göre Kadıköy'de Göztepe-Ziverbey hattında devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarında markalı konut projelerinin metrekaresi 20 bin TL'ye kadar çıkıyor.


EVA Gayrimenkul Değerleme Yetkilisi Gökçen Taşkın, kentsel dönüşümün Göztepe- Ziverbey hattında tıpkı Bağdat Caddesi'nde olduğu gibi binaların yenilenmesi yönünde ilerlediğini, Kartal-Kadıköy metro hattının ise bölgede konut fiyatlarını ani bir yükseliş dalgasıyla yukarıya taşıdığını belirtiyor. Bununla birlikte, kentsel dönüşümde yaşanan hareketliliğin önümüzdeki dönemde Avrasya tüp geçidinin faaliyete geçmesiyle yeni bir ivme kazanacağını kaydeden Taşkın, ancak Avrasya tüp geçidi faaliyete geçtikten sonra bölgedeki konut fiyatlarının doğrusallık kazanacağını ifade ediyor. 


Metrekaresi 20 bin TL'ye çıkabiliyor

Markalı konutlarda talep edilen birim satış değerinin bazı projelerde 20.000 TL/m2’yi bulabildiğini, 9.000 TL/m2’nin altına ise genellikle düşmediğini belirten Taşkın, 2017 yılının ilk yarısında devreye girmesi beklenen Avrasya Tüneli’nin Anadolu yakasında bu bölgeden çıkış yapacak olmasının fiyatlarda ikinci bir dalgalanmaya yol açacağını dile getiriyor. Ancak Taşkın, Avrasya tüp geçidinden sonra ve bölgede altyapı projelerinin tamamlanmasının ardından konut fiyatlarında hızlı yükselişin duracağını, yerini enflasyon oranında doğrusal bir artışa bırakacağını belirtiyor. 


Bölgede ağırlıklı olarak parsel bazında kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Taşkın, bu bölgede ve tüm Kadıköy E-5 Karayolu alt bölgesinde çalışmaların yoğun olarak sürdüğünü ifade ediyor. Hemen hemen her firmanın bu bölgede proje geliştirmek istediğini belirten Taşkın, bunun en önemli sebebinin hem malik hem de müteahhit firmanın bu işbirliğinden oldukça karlı çıkması ve söz konusu işbirliğine devlet teşvik ve desteği olmasından kaynaklandığını söylüyor. 


Dönüşümün bu bölgede başlamasının en önemli sebeplerinden birinin de likidite akışının kolay sağlanan bir bölge olmasından doğduğunu belirten Taşkın, aynı olgunun Nişantaşı-Etiler bölgesinde de başladığını kaydediyor. Taşkın, Avrasya Tüneli’nin bu bölgenin E-5 aksından çıkacak olması ve bu sayede bölgeden her yere ulaşımın rahatlaması, Bağdat Caddesi’nin yani kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla ilerlemekte olduğu bir bölgenin parçası olması ve orta-üst ve üst gelir grubunun tercih ettiği, manzarası olan bir bölge olmasının yaşanan hızlı gelişmede en büyük rolü oynayan faktörler olduğunun altını çiziyor.Haber Dünya Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Kentsel dönüşümle konut fiyatları zirveye koşuyor Kadıköy'de Göztepe-Ziverbey hattında devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarında markalı konut projelerinin metrekaresi 20 bin liraya kadar çıkıyor. Kentsel dönüşüm ve Kadıköy-Kartal metrosuyla değerlenen bölgede, ikinci yükseliş dalgası Avrasya tüp geçidi ile geliyor. EVA Gayrimenkul Değerleme Yetkilisi Gökçen Taşkın, kentsel dönüşümün Göztepe- Ziverbey hattında tıpkı Bağdat Caddesi'nde olduğu gibi binaların yenilenmesi yönünde ilerlediğini, Kartal-Kadıköy metro hattının ise bölgede konut fiyatlarını ani bir yükseliş dalgasıyla yukarıya taşıdığını söyledi. Bununla birlikte, kentsel dönüşümde yaşanan hareketliliğin önümüzdeki dönemde Avrasya tüp geçidinin faaliyete geçmesiyle yeni bir ivme kazanacağını kaydeden Taşkın, ancak Avrasya tüp geçidi faaliyete geçtikten sonra bölgedeki konut fiyatlarının gerçek bandına oturacağını vurguladı. 


Markalı konutlarda talep edüen metrekare satış değerinin bazı projelerde 20 bin lirayı bulabildiğini, 9 bin liranın altına ise genellikle düşmediğini belirten Taşkın, 2017 yılının ilk yarısında devreye girmesi beklenen Avrasya Tüneli'nin Anadolu yakasında bu bölgeden çıkış yapacak olmasının fiyatlarda ikinci bir dalgalanmaya yol açacağını dile getirdi. Bölgede ağırlıklı olarak parsel bazında kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Taşkın, bu bölgede ve tüm Kadıköy E-5 Karayolu alt bölgesinde çalışmaların yoğun olarak sürdüğünü ifade etti. 


Dünya