abd MBA mortgage endeksi

abd MBA mortgage endeksi

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırması değerlendirildiğinde, mortgage başvuru faaliyetinden meydana gelen piyasa endeksi yüzde 6,8 artışla 852,8 puan olarak açıklandı.

ABD'de kiralar ve mortgage ödemeleri için 45 milyar dolarlık kaynak ayrıldı!

ABD senatosu tarafından onaylanan mali teşvik paketi kapsamında, düşük gelirli hanelerin kiraları ve mortgage ödemeleri için 45 milyar dolarlık kaynak ayrıldı. Kirasını ödemeyenler için icra yasağı Eylül 2021'e kadar uzatıldı. 

ABD'nin MBA mortgage endeksi yüzde 6,8 arttı!

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırması değerlendirildiğinde, mortgage başvuru faaliyetinden meydana gelen piyasa endeksi yüzde 6,8 artışla 852,8 puan olarak açıklandı.

ABD Temsilciler Meclisi'nin destek paketinde kira ve mortgage ödemeleri desteği de var!

ABD Temsilciler Meclisi'nin destek paketinde öğrenci borçlarından kira ve mortgage ödemelerine kadar birçok farklı kalemde destekler de bulunuyor.

ABD’de ‘Mortgage Krizi’!

ABD’de riskli konut kredisi kullandırımından kaynaklı oluşan tarihin en kötü finansal krizlerinden biri olan ‘Mortgage Krizi’ tekrar risk oluşturuyor. Bankalar 11 yıl aradan sonra yeniden düşük kredi notlarına büyük borçlar veriyor.

ABD'li dar gelirliler için eşik-altı konut kredisi!

ABD'de hizmet veren bankalar, konut kredisi veren kuruluşlar aracılığıyla, düşük gelire sahip olan toplumun alt kesimindeki aileleri hedef alarak, "sub-prime mortgage" (eşik-altı mortgage) sunmaya başladı.

Türkiye'de ABD'deki gibi mortgage krizi neden yaşanmaz?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Türkiye'de ABD'deki gibi mortgage krizinin neden yaşanmayacağını ve Türkiye'de emlak fiyatlarının neden düşmeyeceğini ele aldı..

ABD'de konut kredisi borcu 3 trilyon dolara dayandı!

ABD'li Mortgage Bankacılığı Birliği (MBA), ülkede ödenmemiş toplam konut kredisi borcunun 3 trilyon dolara dayandığını açıkladı.

ABD'de mortgage kredilerine başvurular yüzde 3 düştü!

ABD'de Doland Trump politikaları etkili olmaya başladı. Trump'ın görevi devraldıktan sonra yaptığı ilk icraatlardan biri olan FHA'nın yıllık mortgage sigorta primine indirimi geri alma kararı, mortgage başvurularında düşüşe yol açtı.

RBS, mortgage soruşturmasına 3,8 milyar dolar ayırdı!

İskoç bankacılık devi Royal Bank of Scotland, ABD'de mortgage soruşturmasıyla ilgili 3,8 milyar dolar daha fon ayırdığını açıkladı.

Deutsche Bank, 7.2 milyar dolarlık ceza ödeyecek!

ALMAN Deutsche Bank AG tarafından yapılan bir açıklamaya göre banka, ABD'de mortgage'a dayalı finansal ürünlere ilişkin yıllardır süren soruşturmayı çözüme kavuşturmak için 7.2 milyar dolarlık anlaşmaya vardı.

Goldman Sachs’a mortgage faaliyetlerinde usulsüzlük cezası!

ABD Adalet Bakanlığı ile banka arasında yeni yılın başından itibaren yapılan görüşmelerde sonuca gidildi. Uluslararası yatırım bankası, mortgage faaliyetlerindeki usulsüzlük nedeniyle 5,06 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

ABD'de mortgage endişesi başladı!

AMERİKA Merkez Bankası'nm (FED) yılın son ayında yaptığı faiz artışına 2016'da devam etmesi bekleniyor. Konut kredilerinde yaşanacak yükseliş nedeniyle Amerikalılar ev almak yerine kiraya çıkıyor.

Standard and Poor's ABD tarafından cezalandırıldı!

S&P 2004-2007 yılları arasında bazı mortgage kredileri için yaptığı haksızlıklar sonrası ABD tarafından ağır cezalandırıldı. S&P, ABD hükümeti tarafından iki yıl önce başlatılan soruşturmalar sonunda yaklaşık 1,38 milyar dolar ödemeye razı oldu.

abd MBA mortgage endeksi Haberi

abd MBA mortgage endeksi

ABD Mortgage piyasası endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvuralar içinde satın alma ya da refinansman için gerçekleşen bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit/değişken faizli mortgage kredileri bulunuyor.

Dünya'da yer alan habere göre; tek aile konutlarının satın alınması için gerçekleşen bütün başvuruları kapsayan MBA satınalma endeksi, yüzde 2 artış göstererek 306,6 puan oldu. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge oldu.

Var olan mortgage kredilerinden refinansman için kredi kurumlarının yaptığı bütün başvuruları kapsayan MBA refinansman endeksi ise yüzde 9,1 düşüşle 4.025 puana geldi.. Endeks, tüm refinansman için gerçekleşen mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge oluyor. 

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 3,14'ten yüzde 3,16'ya, 15 yıllık yüzde...