ABD'nin MBA mortgage endeksi yüzde 6,8 arttı!

ABD'nin MBA mortgage endeksi yüzde 6,8 arttı!

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırması değerlendirildiğinde, mortgage başvuru faaliyetinden meydana gelen piyasa endeksi yüzde 6,8 artışla 852,8 puan olarak açıklandı.


ABD Mortgage piyasası endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvuralar içinde satın alma ya da refinansman için gerçekleşen bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit/değişken faizli mortgage kredileri bulunuyor.

Dünya'da yer alan habere göre; tek aile konutlarının satın alınması için gerçekleşen bütün başvuruları kapsayan MBA satınalma endeksi, yüzde 2 artış göstererek 306,6 puan oldu. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge oldu.

Var olan mortgage kredilerinden refinansman için kredi kurumlarının yaptığı bütün başvuruları kapsayan MBA refinansman endeksi ise yüzde 9,1 düşüşle 4.025 puana geldi.. Endeks, tüm refinansman için gerçekleşen mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge oluyor. 

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 3,14'ten yüzde 3,16'ya, 15 yıllık yüzde 2,73'ten yüzde 2,76'ya, 5 yıllık ARM faizi yüzde 3,09'dan yüzde 3,11'e, 30 yıllık jumba faizi yüzde 3,51'den yüzde 3,49'a değişti.