bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir

bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir

Bir arsanız var ve satmak istediğinizi farz edelim. Ne kadara satmanız gerektiğini bilmiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz. Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir, detayları...

İngiltere’de konut fiyatları Kasım'da yüzde 1,2 arttı!

İngiltere’de konut fiyatları 2020 Kasım'da yüzde 1,2 artış kaydetti, ortalama bir konutun fiyatı da 249 bin 633 bin sterline çıktı.

Elektriğin fiyatı bir yılda yüzde 32.3, doğalgazın yüzde 34.7 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatı yüzde 32.3, doğalgazın fiyatı yüzde 34.7 yükseldi.

Yatırım tercihleri konuttan yana!

Vatandaş yatırımını konuta yapıyor. 100 metrekare ortalama ikinci el bir konutun fiyatı İstanbul'da 386 bin TL olurken, en ucuz ikinci el konut ise 194 bin TL ile Şanlıurfa'da bulunuyor. 

Ergene Belediyesi'ne ait arsanın değeri altında satıldığı iddiası!

Tekirdağ'ın Ergene Belediyesi bağımsız belediye meclis üyesi Doğan Akar, belediye mülkü bir arsanın değeri altında satıldığını iddia etti...

Altının onsu 1.815 dolarla yaklaşık bir haftanın en yüksek seviyesini gördü!

Altının ons fiyatı 1.814,87 dolarla yaklaşık olarak bir haftanın en yüksek seviyesini görmesinden sonra 1.812,75 dolardan alıcı buluyor. 

Vakıflar Genel Müdürlüğünden Üsküdar Kuzguncuk'taki arsaya yönelik iddialara cevap!

 Vakıflar Genel Müdürlüğü, Üsküdar Kuzguncuk'taki bir arsanın kiralanmasıyla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Kanal İstanbul'dan 10 yılda 181.5 milyar liralık gelir!

Kanal İstanbul Projesi'nden beklenen gelir belli oldu. Maliyeti 69.9 milyar lira olarak hesaplanan projeden, 10 yılda 181.5 milyar lira gelir elde edilecek. Kanal İstanbul Projesi'nin etrafına yapılacak 100 metrekarelik bir konutun fiyatı ortalama 600 bin liradan satılacak...

Halka açık AVM'lerin hangisinin fiyatı ne kadar?

İstanbul’daki halka açık AVM’lerin piyasa değerlerini bir hafta boyunca her gün açıkladık. İstanbul’un şampiyonu Akasya AVM oldu. Peki İstanbul ve Anadolu şehirlerindeki halka açık AVM'lerin hangisinin fiyatı ne kadar?

Kağıthane'de okul yapım çalışmaları mecliste!

İstanbul'un Kağıthane ilçesi Seyrantepe Mahallesinde bulunan bir arsanın imar planında yer alan okulların ne zaman inşa edileceği meclis gündemine taşındı. CHP'li Zeybek, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Maliklerden birinin haczi varsa gayrimenkulün satışı yapılır mı? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemden kalan bir arsanın satışını yapmak istiyorum. 5 kardeşiz. Kardeşlerimin birinin kamu haczi ve icrai haczi çıkıyor. Bu bilgiye e-devlet aracılığıyla ulaştım. Bu satışı yapamaz mıyım?' sorusunu yanıtladı.  

Esenyurt Belediyesi vakfa tahsis edilen 25 dönümlük arsanın peşine düştü!

Necmi Kadıoğlu'nun belediye başkanlığı yaptığı dönemde kendisininde yönetiminde olduğu bir vakfa 25 bin dönümlük arsa tahsis etmişti. Arsaya üniversite yapılması planlanıyordu. Esenyurt Belediyesi bu arsanın peşine düştü. 

Ankara Golfkent'teki 26 imarlı arsanın fiyatı düştü!

Turyap Holding, Ankara Golfent'te bulunan konut, villa, işyeri, otel, okul ve hastane imarlı 26 arsayı satıyor. Satışa sunulan arsaların fiyatları ise yüzde 50 düştü.

Bu villaların geceliği 110 bin TL!

Antalya turizminde lüks segment olarak adlandırılan villalar, kral daireleri ve süper lüks süitlere olan ilgi arttı. Bu villa ve kral dairelerinin gecelik fiyatları 5 bin ila 20 bin dolar arasında farklılık gösteriyor. Bazı otellerde villanın bir günlük fiyatı 105-110 bin lirayı buluyor.

bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir Haberi

bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir

Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?

Arsalar, belediyenin imar uygulaması alanına giren toprak parçası olup yapılaşmaya müsait alanlardır. Bir arsanın fiyatı, bir kaç özellik göz önünde bulundurularak belirlenir. Öyleyse bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?


Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?

- Toplam arsa alanı büyüklüğü (net ve/veya brüt parsel alanı), 

- Arsa payı ve mülkiyet yapısı (hisseli veya tek malik vs), 

- Yeri, bölgesi, konumu, çevre gelişimi, komşuları, yol bağlantıları, ulaşım imkanlarýndan yaralanma ve ulaţýlabilirlik durumu, gelecekte geliţim gösterme potansiyeli, manzarasý gibi özelikleri,

- Fiziksel özellikleri, yani boyutu, köţe etkisinde olup olmamasý, yola bakan cephesinin uzunluklarý gibi ţekilsel unsurlar, topografyası, zemin durumu, genel altyapı hizmetlerinden yararlanma imkanları, 

- İmar durumu, kullanım biçimi, imar hakları ve sağladıkları, 

- Satış şartları (peşin , vadeli gibi..),

- Arazi kullanım kısıtlamaları olup olmadığı, varsa...