boğazda kat yüksekliği ne kadar

boğazda kat yüksekliği ne kadar

Boğazda kat yüksekliğini ve imar alanını artıran düzenleme tepkilere neden oldu. Düzenlemeye karşı çıkan Boğaziçi Dernekleri Platformu ( BODEP ), Boğaziçi Belediyeler Birliği'ne başvurdu.

Diamond of İstanbul projesinin imar planında değişiklik!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hattat grubunun yarım kalan Ayazağa’daki mühürlü gökdelenlerinin önünü açmak için hazırladığı ileri sürülen imar planında, itirazlar üzerine değişiklik yapıldı. Gökdelenlerin 45 olan kat yüksekliği 40 kat olarak değiştirildi... 

Şehirlere nefes aldıracak yeni imar yasası onaylandı!

Gökdelenler için sebest olan kat yüksekliği mevzuattan çıkarılırken, kentlerin ‘siluetinin’ korunması yasal karar oldu. Belediyelerin mevcut planlarda serbest olarak belirlenmiş yükseklikleri 1 Temmuz 2021’e kadar düzeltmesi gerekiyor.

İstanbul’un imar planı kökten değişiyor!

İstanbul İmar Yönetmenliği göre kat yüksekliği 12 metre, yatak odası ise 8 metrekare olacak. Binalar Bodrum’daki gibi tek bir renk olabilecek.

Haliç silüetine yeni düzenleme!

Alibeyköy’de “Haliç manzaralı” diye pazarlanan birçok lüks konut projesi için sınır geldi. Plan değişikliği ile mahallerin Haliç'i gören cephelerinde arsa üzerine yapılacak inşaatın taban oturum alanının oranı 0.40'tan 0.56'ya çıkarılıp kat yüksekliği de 7'ye indirildi.

Tarihi yarımadada yapıların kat yüksekliği sınırlaması değişecek mi?

Eski İstanbul’un kalbi, “tarihi yarımadayı” skandal bir uzman heyetiyle imara açan Fatih Belediye Başkanı ve TÜRGEV Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Demir 'in tarihi dokuya yönelik saldırıları durmak bilmiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Kordon binaları açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği'nin getirdiği kat yüksekliği artışlarının başta Kordon olmak üzere İzmir'de binaların yüksekliğini arttıracağı eleştirilerine yanıt verdi.

İzmir'deki binaların kat yüksekliği ne kadar olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde yapılan kat yüksekliği artışları İzmir'in simgesi Kordon'un silüetini bozacak.

Kordon'da binalar 10 metre daha yükselecek!

Utku Bolulu’nun DHA’da yeralan haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yapılan kat yüksekliği artışları İzmir’in simgesi Kordon’un silüetini bozacak.

Eskişehir Fevzi Çakmak mahallesi kat artırımı istiyor!

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi halkı, imar planlarında yapı yüksekliği ve kat adedinin artırılmaması şikayetini dile getirdi. Muhtar Ayşe Çıraklı: Sosyal donatı olmadığı gerekçe gösterilerek mahalleye kat artırımı verilmiyor.

Flat Ofis Kağıthane nerede?

Servet GYO imzası ile yükselen Flat Ofis Kağıthane 'de yer alan ofisler 15 bin metrekareye kadar kiralama imkanı sunuyor. Projenin kat yüksekliği 4 metre olarak belirlendi. Peki Flat Ofis Kağıthane nerede?

Boğazda kat yüksekliğini artıran düzenleme tepki çekti!

Boğazda kat yüksekliğini ve imar alanını artıran düzenleme tepkilere neden oldu. Düzenlemeye karşı çıkan Boğaziçi Dernekleri Platformu ( BODEP ), Boğaziçi Belediyeler Birliği'ne başvurdu.

Giresun'da kat yüksekliği tartışması yapıldı!

Giresun Belediye Meclisi Ocak ayı 2.toplantısı yapıldı. Kat yüksekliği tartışması Giresun Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Kerim Aksu başkanlığında Ocak ayı 2. toplantısını yaptı.

Kat yüksekliği nasıl hesaplanır?

Kat yüksekliği, binanın herhangi bir katının döşeme üstünden bir üstteki katının döşeme üstüne kadar olan mesafesine deniyor. Peki, kat yüksekliği nasıl hesaplanır? İşte planlı alanlar tip imar yönetmelik esasları..

boğazda kat yüksekliği ne kadar

boğazda kat yüksekliği ne kadar boğazda kat yüksekliği ne kadar

İmar rantına yol açan düzenlemenin iptali için Boğaziçi Belediyeler Birliği'ne başvuruldu Boğaziçi Kanunu'nda yapılacak değişiklikle boğazda kat yüksekliğini ve imar alanını artıran düzenlemeye karşı çıkan Boğaziçi Dernekleri Platformu (BODEP), Boğaziçi Belediyeler Birliği'ne başvurdu. 


Yapılacak değişiklik için İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği tarafından yapılan Boğaziçi İmar Planı Çalıştayı'nda, Boğaziçi sahil şeridinde bina yüksekliğinin artırılması ve taban alanlarının genişletilmesi kararı çıkmıştı. Yapılacak değişiklikle, yüksekliği 12,5 metre olan 4 katlı binalar 5 kata; yüksekliği 15,50 metre olan 5 katlı binalar ise 6 kata çıkarılabilecek. Taban alanı kat sayısı olarak bilinen yapının arazi üzerinde yayılmasını sağlayan 0,15 oranı da 0,25'e yükseltilecek. 


İmara açılacak Boğaz öngörüni'ım bölgesinde bina boylarının uzamasına ve inşaat alanlarının genişlemesine tepki gösteren 11 Boğaziçi semt derneğinin oluşturduğu Boğaziçi Dernekleri Platformu, Çalıştay kararlarına itiraz...