29 / 06 / 2022

Ekonomi büyümesi

Ekonomi büyümesi

TÜSİAD Başkanlığı'nı genel kurulda devralan Erol Bilecik, ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bilecik, İnşaat sektörü son yıllarda büyümeye önemli katkı yaptı. Biz sürdürülebilir yüksek büyümenin temeline verimliliği koyuyoruz'' dedi.

Fitch Türkiye'nin ekonomik büyüme tahminini değiştirdi

ABD'nin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomi ve Türkiye ile ilgili büyüme tahminlerini içeren raporu yayınladı. Raporda Türk ekonomisinin 2023'te daha önce hesaplanandan fazla büyüyeceği öngörüldü.

Büyük depremde İstanbul'daki 91 bin 81 bina ağır hasar görecek!

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, mecliste gerçekleştirdiği konuşmada, beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Özkan, "İstanbul’da gerçekleşmesi muhtemel 7,5 büyüklüğünde bir depremde 91 bin 81 binanın ağır veya çok ağır hasar alacağı tahmin ediliyor" dedi.

Devremülk pazarı büyüyor!

Kızılbük GYO Genel Müdürü ve Y.K.Ü.  Mahmut Sefa Çelik 2020-2027 yılları arasında devremülk pazarının  her sene yüzde 3.5 seviyesinde büyümesi bekleniyor. 

Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 7 büyüdü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart 2021 dönemine ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerine bakılarak, Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüme gösterdi.

İnşaat malzemeleri sanayisi 2020'de yüzde 9.1 büyüdü!

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporuna göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2020'yi 2019'a göre yüzde 9,1 büyüyerek kapattı. 

3. çeyrek büyümesine gayrimenkul dopingi!

Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 6.7 oldu. Bu büyüme bekleniyordu çünkü arsa, arazi ve konut satışlarında ve fiyatlarında rekor kırıldı.

Steven Mnuchin: Konut satışlarıyla desteklenen bir büyüme göreceğimize inanıyorum!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ülke ekonomisinin tarihinin en hızlı toparlanmasını kaydettiğine değinerek, "Üçüncü çeyrekte, güçlü perakende satışları, konut satışları, imalat sanayi büyümesi ve artan ticari faaliyetle desteklenen muazzam bir büyüme göreceğimize inanıyorum." diye konuştu.

Türkiye raylı sistemlerde büyük bir potansiyele sahip!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada, "Raylı sistemler sektörünün yıllık pazar hacmi 160 milyar avro civarında. Önümüzdeki dönemde de hızla büyümesi beklenen bu sektörde ülkemizi küresel bir oyuncu yapmayı hedefliyoruz" dedi.

İnşaat yeniden büyümenin taşıyıcı gücü olacak!

Yeni Ekonomi Programı'na göre Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 0.5, 2020-2022 döneminde yüzde 5 büyüyecek. Enflasyon, 2022'de yüzde 5'in altında inecek. Bütçe açığının GSYH'ye oranı yüzde 3'ün altında tutulacak.

2019'un ilk çeyreğinde gayrimenkul sektörü yüzde 2.7 büyüdü!

Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıklandı. İMSAD Mayıs 2019 Sektör Raporu’nda, gayrimenkul sektörünün yüzde 2.7 büyüdüğü ifade edildi.

Asya, gayrimenkulle büyüyecek!

Knight Frank’in 2019 Servet Raporu’na göre gelecek 5 yıl içinde kişi başı geliri net 30 milyon ABD dolarından fazla olan nüfusun oransal büyümesi açısından en büyük artış oranına sahip 10 ülkeden 8’i Asya’da yer alacak.

Londra Finans Merkezi Başkanı: Türk ekonomisi dünyadaki 13. büyük ekonomi!

Londra Finans Merkezi Başkanı Estlin, "Türk ekonomisi büyüdü. Şu anda Türk ekonomisi dünyadaki 13. büyük ekonomi. Türk ekonomisi Avrupa ülkelerinden daha hızlı ilerliyor" şeklinde konuştu...

Türkiye'nin emlak sektörü büyüdü!

Lübnanlı ekonomi uzmanı Gazi Vezne, Türkiye'nin ekonomisi hakkında konuştu. Vezne, Türkiye'nin emlak ve bankacılık sektörlerinde büyüdüğünü açıkladı.

Ekonomi büyümesi Haberi

Ekonomi büyümesi

TÜSİAD Başkanlığı’nı 12 Ocak’taki genel kurulda devralan Erol Bilecik, ekonomik ve siyasi gündemi Vatan’a değerlendirdi. Bilecik; varlık barışından referanduma sorularımızı yanıtladı. Son dönemde çok tartışılan özel sektörün döviz borçlarına değinen Bilecik, bu borçların hâlâ kontrol edilebilir seviyede olduğunu ancak artık dikkat edilmesi gereken noktaya gelindiğini vurguladı. Özel sektörün döviz cinsinden borçluluğunun 2010 yılından bu yana hızla arttığını kaydeden Erol Bilecik, “Hem şirketler, hem bankalar kur riskini yönetmek konusunda gereken özeni gösteriyor. Özellikle büyük firmalar ki bunlar döviz cinsinden borcun yarısına yakınına sahipler ya döviz cinsinden gelirleri ile ya da gelişmiş türev araçlar ile kur riskini dengeleme imkanına sahipler. Yine de kurda ani ve yüksek hareketler bilançolar üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Şu an bu riskler hâlâ yönetilebilir olmasına rağmen, bundan...