ekonomik büyüme 2017

ekonomik büyüme 2017

2017’nin üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 11,1 büyüyerek son 6 yılın en güçlü büyüme performansını yaşadı. İnşaat sektörü, üçüncü çeyrekte yüzde 18,7 büyüme oranıyla yine ekonomik büyümenin lokomotifi oldu.

İnşaat sektöründeki büyüme eğilimi devam edecek!

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu ekonomik büyümeye ilişkin, "İnşaat sektöründeki büyüme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz" ifadesini kullandı.

İnşaat yatırımları ekonomik büyümeye direkt etki ediyor!

(TÜİK), Aralık ayında milli gelirin hesaplanma yönteminde revizyona gitmişti. Bu revizyon ekonomik kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açtı.

Türkiye ve Hindistan G-20'de ilk çeyrekte büyüyen iki ülke oldu!

Türkiye, mevsimsellikten arındırılmış olarak ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 4,4 ile G20 ülkeleri içinde en fazla ekonomik büyüme elde eden ülke olarak kayıtlara geçti.

COVID-19'un Türkiye gayrimenkul pazarı üzerine etkileri!

COVID-19 tedbirleri kapsamında ekonomik büyüme tahminleri de revize ediliyor. Birçok kuruluş tarafından gerçekleşen ofislere dönüş süreçlerinin yanı sıra, sosyal mesafe adına uygulanacak uygulamaların ve önlemlerin uzun vadede ofis talebinde daha geniş etkilere sahip olacak.

IMF Kovid-19 etkisiyle 2020 küresel büyüme tahminini düşürdü!

Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni tip koronavirüs salgını kaynaklı ekonomik durgunluğun etkisi ile bu yıla ilişkin küresel büyüme tahminini düşürürken, 2021 yılına dair beklentisini yükseltti.

Küresel ekonomi koronavirüs riski altında!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, koronavirüs endişesi ile bu yıl için küresel ekonomik büyüme tahminini 0,5 puan düşürerek yüzde 2,4’e çekti...

İnşaat sektörü büyüme potansiyelini koruyor!

KPMG Türkiye, ‘Sektörel Bakış 2020 İnşaat Raporu’nu yayımladı. Hazırlanan rapora göre; Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü, büyüme potansiyelini koruyor ancak ekonomik ve siyasi risklere karşı hassas… 

Takipteki krediler en çok enerji ve inşatta!

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği  “Takipteki Krediler ve Ekonomik Büyüme" başlıklı panelde, bankalardaki batık kredilerin ekonomik büyümeyi engellediği aktarılırken iktidarın yüzde 5’lik büyüme hedefine karşılık yüzde 3’lük büyümesine yönelik tahminde bulunuldu....

OECD Türkiye'nin büyüme beklentisini yükseltti!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini yükseltti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's: Türkiye'nin 2020'de yüzde 5'lik büyüme hedefi var!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin Yeni Ekonomik Programı'ndaki (YEP) büyüme hedeflerinin makro dengesizlikleri artırabileceğini aktardı.

Fitch Türkiye için 2019 büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti!

Fitch Ratings, bugün yayınladığı 'Global Ekonomik Görünüm' raporunda Türk ekonomisi için 2019 büyüme tahminini yukarı yönlü olacağını ifade etti. Fitch, Dolar/TL kurunun 2019 sonunda 6.00 TL, 2020 yılında ise 6.60 TL olacağını düşünüyor.

Almanya’da gayrimenkul fiyatları arttı!

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, 2018 Yılı Mali İstikrar raporunu yayımladı. Rapora göre, ekonomik büyüme ülkede gayrimenkul fiyatlarını artırdı.

Türkiye ekonomisi 2018'in ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü...

Ekonomik büyüme rakamları oldukça memnun edici!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Türkiye ekonomisi büyüme rakamlarına ilişkin Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı görüşlerini paylaştı. 

2017'de en hızlı büyüyen sektör inşaat oldu!

2017’nin en hızlı büyüme kaydeden sektörleri de sırasıyla inşaat, petrol, petrokimya, finans, tarım, sanayi ve havacılık olarak dikkat çekti. 

ekonomik büyüme 2017

ekonomik büyüme 2017 ekonomik büyüme 2017

2017 yılı, Türkiye ekonomisinin, 2016 yılındaki olumsuzlukların etkisinden kurtulduğu bir yıl oldu. 2016’da yaşanan darbe girişimi, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla sonuçlanan Brexit kararı, ABD seçimlerinin Donald Trump lehine sonuçlanması ve Ortadoğu’da yaşanan olayların etkisiyle büyüme oranı yüzde 2,9’da kalmıştı.

TOKİ Haber Dergisi'nde yer alan habere göre; 2017’de ise toparlanma önce ilk çeyrekte yüzde 5,2, ardından ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüme oranıyla kendini gösterdi. Üçüncü çeyrekte ise büyüme oranının 11,1’e çıkması, moralleri daha da yükseltti. Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrek büyüme oranı, ekonomistlerin yüzde 10 olan beklentisinin üzerine çıkarken, bu oran, son 6 yılın en güçlü büyüme performansı oldu. Böylelikle 2017 yılının üçüncü çeyreğinde üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla rakamı 827 milyar 230 milyon TL oldu.

İş dünyası, çift haneli büyüme...