fed dolar

fed dolar

Fed Başkanı Yellen, son 5 yılda 13 milyon kişiye iş imkanı sağlayan ABD ekonomisinin, yüzde 5'e düşen işsizlikle birlikte tam istihdam hedefine yaklaştığını dile getirdi.

Dolar neden yükseliyor, yükseliş devam edecek mi?

Dolar/TL'de dün akşam Fed Başkanı Jerome Powell'ın Wall Street Journal (WSJ) webinarında yaptığı açıklamalardan sonra sert yükseliş yaşandı.

Yatırımcılar dikkat! Dolar 7 liranın altına düşer mi?

TCMB ve Fed faiz kararı sonrası dövizde düşüş devam ediyor. Dolar dün 7.09 seviyesine inerek yaklaşık 6 ayın en düşük seviyesini gördü. An itibarıyla da dolar 7.19, euro 8.67 liradan işlem görüyor.

Spot altın fiyatları güçlenen dolar ile dalgalandı!

Fed'in faiz kararını ve Powell'ın konuşmalarını bekleyen altın piyasasında fiyatlar, güçlü ABD Doları'nın etkisi ile dalgalandı.

Dolar düştü, sıra konut kredilerinde!

Dün Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği sıkı duruş ve FED’in faiz arttırımında sabırlı olma mesajı sonrasında döviz kuru son 2 ayın en düşüğünü gördü. Dolar kurunda yaşanan düşüş ise konut kredisi faiz oranlarında indirim yaşanması beklentisini oluşturdu…

FED'in faiz artırma olasılığı yüzde 80 oldu!

Fed yetkililerinin yaptığı son açıklamalar, mart ayında faizlerin artacağı beklentisini büyük ölçüde güçlendirirken, tablonun faiz artışına işaret etmesi doları güçlendirdi.

FED 2017'de 4 kez faiz artırabilir!

ABN Amro Bank kıdemli döviz stratejisti Roy Teo, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz oranlarını beklenenden daha fazla artırması potansiyelinin ABD Doları'nı güçlü tutacağını öngördü.

FED faiz artırdı!

FED, politika faizi oranını 25 baz puan artırarak yüzde 0,50-0,75 aralığına yükseltti. FED, ayrıca gelecek seneye yönelik faiz artışı beklentisini ikiden üçe çıkardı. Karar öncesinde uluslararası piyasalarda 3.4650 TL'den işlem gören dolar, 3.51 TL'ye çıktı.

Fed'den Goldman Sachs'e para cezası!

Fed’den yapılan yazılı açıklamada, Goldman Sachs’e gizli kalması gereken denetleme bilgilerini, gayriresmi amaçla kullanması ve ifşa etmesi nedeniyle 36,3 milyon dolar para cezası verildiği bildirildi.

HSBC'ye 601 milyon dolar ceza!

ABD Adalet Bakanlığı ve Merkez Bankası'ndan (Fed) yapılan yazılı açıklamalarda, HSBC’nin konut kredileri ve ipotek sürecinde ‘‘tehlikeli ve kusurlu’’ uygulamalarda bulunduğu için toplam 601 milyon dolar cezaya çarptırıldığı bildirildi.

Fed'in faiz artışından sonra en çok TL kazandırdı!

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son bir yıldır beklenen faiz artırım kararının aralık toplantısında gelmesinin ardından TL, dolar karşısında 3 günde yüzde 2 değer kazandı.

FED'den faiz artırım sinyali!

ABD merkez Bankası FED, uzun zamandır sabit tutulan faiz oranlarının Aralık ayı içinde artırılabileceğini açıkladı. FED'in faiz artırımı doların güçlenmesi anlamına geliyor. İşte yapılan açıklamalar...

Aralıkta dolar fırtınası kopabilir!

Merkez bankalarının aralıkta izleyeceği politika doları euro karşısında hızla yükseltebilir. ECB’nin aralıkta ek parasal genişlemeye gitmesi ve Fed’in faiz artışına başlaması halinde piyasalarda fırtınalar esebilir...

Küresel piyasalarda, Fed sonrası dolar ve faizler geriledi!

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerde değişiklik yapmamasının ardından dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriledi.

fed dolar Haberi

fed dolar

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Fed'in faiz artırımının dolardaki yükselme nedeniyle yavaş ve kademeli olacağını söyledi. 


Yellen, ABD Kongresi'nde yaptığı sunumda, ekonominin genel durumu ve Fed'in para politikası hakkında bilgiler verdi ve temsilcilerin sorularını yanıtladı. 


Dünkü açıklamalarına benzer ifadeler kullanan Janet Yellen, son 5 yılda 13 milyon kişiye iş imkanı sağlayan ABD ekonomisinin, yüzde 5'e düşen işsizlikle birlikte tam istihdam hedefine yaklaştığını dile getirdi. 


Yellen, ekonominin uzun vadeli normalin üzerinde büyümeyi sürdürdüğünü vurgularken, "Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yılın ilk 3 çeyreğinde yıllık yüzde 2,25 artarak, önceki 5 yıldaki ortalama büyüme oranını yakaladı. Birçok analist, ekonominin 4'üncü çeyrekte de bu seviyede büyümeye devam etmesini bekliyor" dedi.


Ekonominin genel olarak tüketici harcamaları, sabit ticari yatırımlar ve konut sektörüyle desteklendiğini anlatan Fed Başkanı...