09 / 08 / 2022

Hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı

Hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı

Taşınmaz mal kiralamalarında kira bedelinin belli bir miktarı aşması halinde kiranın banka üzerinden ödenmesi gerekiyor. Peki, hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı? İşte yanıtı..

İşçi ve memurlardan maaşlara kira desteği talebi! Fahiş kiralar nasıl engellenecek?

Konut kiralarında yaşanan yüzde 100'ü aşan yükselişler sebebiyle oturduğu evin kirasını ödeyemez duruma gelen vatandaşlar, yeni çağrılarda bulunuyor. İşçi ve memur temsilcileri maaşlara kira desteği verilmesini talep etti. 

Miras kalan ev için diğer mirasçı kira alabilir mi?

Bir yakınınızın vefatı halinde bir evin miras kaldığını ancak içinde bir başka mirasçının oturduğunu düşünelim. Peki, miras kalan ev için diğer mirasçı kira alabilir mi?

Hisseli tapuya kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar ödenir?

Kentsel dönüşüm kapsamında sağlanan finansal destekler arasında kira yardımı da yer alıyor. Peki, hisseli tapuya kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar ödenir?

Kira sözleşmesi bitince kiracı nasıl çıkarılır? Ev sahibi kiracının tahliyesi için ne yapmalı?

Bir evin kiralanması sırasında kiracı ve ev sahibi arasında yapılan kira sözleşmesinde kira bedelinin yanı sıra, kiracılık süresi de yer almaktadır. Sözleşmenin bitimiyle kiracının evi boşaltması beklenir. Peki, kira sözleşmesi bitince kiracı nasıl çıkarılır? Ev sahibi kiracının tahliyesi için en ya

Hisseli konut kira geliri beyannamesi nasıl verilir?

Gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler için beyanname dönemi başladı. Peki hisseli konut sahipleri ne yapacak? Hisseli konut kira geliri beyannamesi nasıl verilir?

Hangi şehirde konut fiyatları fırladı?

Türkiye'deki ekonomik krizle beraber ev ve araç sahibi olmak bir lüks oldu ve zorlaştı. İstanbul'da en kötü evin kira tutarı bin 500 Türk Lirası'ndan fazla. Yalnızca kiralık ev fiyatları değil satılık konut fiyatları da uçuşa geçmiş durumda.

Adana'da kirasını ödeyemeyen aileye yardım eli uzatıldı!

Adana'da yaşamını sürdüğü evin kira bedellerini yatıramayan 4 çocuklu aileye yardım edildi...

Konut alırken fiyat nasıl belirlenir?

Ünlü Ekonomist Taner Özarslan ''Konut alırken fiyat nasıl belirlenir?'' soruna cevap verdi. Özarslan, ''Evin kira ikamesi 20 yılın üzerinde bir zamana denk geliyorsa zaten çok mantıklı değil'' şeklinde konuştu.

'Mansur Yavaş kirada oturuyor' iddiası!

Gazeteci Çağlar Cilara, Mansur Yavaş hakkında ilginç bir detay paylaştı. Cilara, Yavaş ile yaptıkları sohbette, oturduğu evin kira olduğunu söylediğini açıkladı.

Kira geliriyle kredi borcu ödeyenlere müjde!

Türkiye’de toplamda 2 milyonu aşkın kişi konut kredisi kullanıyor. Ev sahibi olmak için kredi yükü altına girenler borçlarını, satın aldığı evin kira geliriyle ödeyerek borçlarını kapatıyorlar.

Kiradaki evin gelir vergisi nasıl ödenecek?

Kira gelir vergisi, kiraya verilen evden elde edilen gelir için ödeniyor. Yeni Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile beyanname sürecinde seçilen gider yöntemine kısıtlama getirildi. Peki, kiradaki evin gelir vergisi nasıl ödenecek?

TOKİ'den alınan evin kira vergisinde taksitlere uygulanan zam gider sayılır mı?

Evini kiraya vererek gelir elden kimseler Gelir Vergisi Kanunu gereğince kira vergisine tabi tutuluyor. Peki, TOKİ'den alınan evin kira vergisinde taksitlere uygulanan zam gider sayılır mı?

Hisseli işyeri kira geliri beyanı!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler için vergi ödeniyor. Ödemelerden önce ise beyanname veriliyor. Peki, hisseli işyeri kira geliri beyanı nasıl verilir?

Hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı Haberi

Hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı

Hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı?

29 Temmuz 2008 tarihinde 26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince kira bedelinin belli bir miktarı aşması halinde kiranın banka üzerinden ödenmesi gerekiyor.


Kiranın bankadan ödenmesi ile ilgili tebliğ esasları şu şekidle sıralanıyor:

"-Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,          

- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların


kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir."


Peki, hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı?


Kira bedeli, hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılabiliyor. Peki, hisseli gayrimenkulün kiraya verilmesi halinde, kira tutarlarının hissedarlardan...