ilk yerli feribot hizmete açıldı

ilk yerli feribot hizmete açıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Tatvan'da yapımı tamamlanan Türkiye'nin en büyük feribotunun tamamen Türk işçilerin ve mühendislerin el emeği göz nuru olduğunu söyledi.

Kalkınmanın ilk koşulu yerli ürünleri desteklemek!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de tam kalkınmayı gerçekleştirmenin ilk koşulu, yerli ürünleri desteklemektir dedi.

Yerli kredi derecelendirmede yeni model!

İlk kez 2008'de fikir olarak ortaya atılan yerli kredi derecelendirme kuruluşu konusunda yeni bir model oluşturulduğu, hükümetin sıfırdan bir şirket kurmak yerine Türkiye'de faaliyet gösteren JCR şirketini satın alma gibi düşüncelerin olduğu öne sürüldü.

İlk yerli güneş paneli fabrikası Ankara'da kuruluyor!

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Karapınar YEKA güneş projesi kapsamında Türkiye'nin ilk entegre panel üretim fabrikasının Ankara'daki Başkent OSB'de kurulacağını açıkladı.

Yerli baz istasyonu için geri sayım başladı!

Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonu ULAK, Nisan ayında ilk bağlatısını gerçekleştirecek. Tasarımı tamamen yerli olan baz istasyonu ULAK için toplam 750 sözleşme imzalandı...

Yerli baz istasyonu geliyor!

ASELSAN öncülüğünde yürütülen ULAK projesinde sona gelindi. Test çalışmaları devam eden Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonunun kullanılmaya başlanacağı tarih belli oldu.

Bursa'daki Tolon Fabrikası yıkılıyor!

Bursa'da 1950'li yıllarda ilk yerli çamaşır ve bulaşık makinesinin üretildiği tarihi Tolon Fabrikası'nın, kentsel dönüşüm projesi uygulaması kapsamında yıkılmasına başlandı.

3. havalimanının inşaatında yüzde 80 yerli kaynak kullanılıyor!

Yapımı süren 3. Havalimanı’nın yüzde 38’lik bölümü tamamlanırken inşaatta yerli kaynak kullanımı yüzde 80’e ulaştı. İlk etabı toplam 6 milyar euroya mal olacak projede inşaat giderlerinin önemli bölümü Türkiye’de kalacak.

Antteras’ta KDV oranı yüzde 8!

Ant Yapı’nın, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Boğaz’a nazır konumlandırdığı ve Türkiye’nin ilk yerli yeşil bina sertifikası sahibi projesi Antteras’ta KDV, 31 Mart 2017 tarihine kadar yüzde 8 olacak!

Türkler, Romanya'dan ev alıp kiraya veriyor!

Romanya’da inşaat kalitesinin artması, evlerin amortisman süresinin kısa olması yatırım yapmak isteyenleri doğru sonuca ulaşmak için Türkçe danışmanlık almaya yönlendirdi. Gelen talepler üzerine Türkiye’nin ilk yerli gayrimenkul firması TURYAP, Romanya’da da açıldı.

Bursaray'da 162 vagon olacak!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 60 Bursaray vagonu ve 12 tramvay alımı ihalesini kazanan Durmazlar tarafından üretilen ilk yerli vagonlar test seferlerine başladı.

Eko-Tek Mühendislik ilk yurt dışı bayiliğini Katar'da açtı!

SCR Scrubberfilter markasıyla Türkiye'yi yerli elektrostatik filtre sistemleri ile tanıştıran Eko- Tek Mühendislik ilk yurt dışı bayiliğini Katar'da açtı.

Münih Metrosu'nu Durmazlar Makine üretecek!

Türkiye'nin ilk yerli tranvayı İpekböceği'ni de üreten Durmazlar Makine, Almanya’nın Münih kentinde metro ihalesini kazanan Siemens’in araçlarının gövdelerini yapacak.

Kocaeli Tramvayı'nı Durmazlar Makine üretecek!

Bursa Dünyanın 7'nci tramvay markası olan İpekböceği ile Türkiye'nin ilk yerli tramvayını üreten Durmazlar Makine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı tramvay ihalesini 19 milyon 740 bin euroluk teklifle kazandı.

ilk yerli feribot hizmete açıldı

ilk yerli feribot hizmete açıldı ilk yerli feribot hizmete açıldı

Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Van Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay ile İskele sahilinde, Türkiye'nin en büyük feribotunu inceledi.


Tatvan Tersanesi'nde yaptırılan feribotun 136 metre uzunluğunda olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:


"Feribot 136 metre uzunluğunda ve tamamen Tatvan'da yapıldı. Önce tersane yaptık sonra bu feribotu tamamladık. Mayıs ayında devralacağız. Tamamen Türk mühendislerin projelendirdiği, Türk işçilerin ve mühendislerin el emeği göz nuru bir iştir. Kıt şartlarda böyle önemli bir projeyi gerçekleştirmek büyük bir başarıdır. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. İnşa aşamasında buraya yurt dışından makine getirmeye karar vermişlerdi. Ben yüklenici firmaya 'buraya yerli makine kuralım' dedim. Eskişehir'de bunları inşa ettik, her biri 8 bin beygir gücünde olan bu makineleri feribotta kullandık. Tamamen yerli makineler kullanıldı. Yakıt tasarrufu da...