Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alamaz

Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alamaz

Kira sözleşmesi ile taraflar birtakım sorumlulukların altına girmiş oluyor. Kiracı ilk kira ödemesinin yanında mal sahibinin talebine göre depozito ödemek ile de mükellef olabiliyor. Peki, kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alabilir?

Kiracı hangi şartlarda depozitosunu geri alamaz?

Kiracı, kiraladığı ev için ev sahibi ile yapılan anlaşma doğrultusunda evden çıkarken geri almak koşulu ile depozito öder. Ancak bazı olumsuz durumlarda kiracı, depozitosunu geri alamaz. Peki kiracı hangi şartlarda depozitosunu geri alamaz?

Hangi durumlarda reddi miras yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Kız kardeşim iki çocuk sahibi ve eşinden boşandı. Kendisinin bayağı borcu var. Ters bir durumda borçları biz ağabeylerine kalır mı? Reddi miras yapmamız gerekli mi?' sorusunu yanıtladı.

Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanma şartları!

Emlak vergisinin 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs'ta bitiyor. Peki sıfır oranlı emlak vergisi hangi durumlarda uygulanıyor? Kira getirisi olmayan bir devre mülk konuttan sayılıyor mu? Arsalar için sıfır oranlı emlak vergisi uygulanıyor mu? İşte yanıtlar...

DASK hangi durumlarda zorunludur?

17 Ağustos 1999 depreminden sonra kamu yararı amacıyla kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kapsamında 2012 yılından sonra konutların sigortalanması zorunlu hale geldi. Peki hangi durumlarda DASK zorunludur?

Dolar hangi durumlarda yükselir? Hangi durumlarda düşer?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Dolar hangi durumlarda yükselir? Hangi durumlarda düşer?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 11 maddelik analizi...

Konut kredisini yapılandırmak için doğru zaman mı?

Bankaların konut kredisi faiz oranları son bir senenin en düşük seviyesine indi. Peki konut kredisi yapılandırma yapmak için doğru zaman mı? Konut kredisi yapılandırma hangi durumlarda karlı oluyor?

Tapu iptal davası hangi durumlarda açılır?

Babam bize 1'er daire verdi. Ben ufak çaplı icra dosyam olduğundan, tapuyu 2 oğlumun üzerine yaptım, sonra oğlumun da icra problemleri çıktı. Daireyi veren babam sağ, kardeşlerim sağ, olayları biliyorlar. Tapu iptal davası açabilir miyim? sorusunu yanıtladı.

0.79 konut kredisi şartları neler? 

Ziraat Bankası yüzde 0.79 faiz oranlı konut kredisi şartları neler? Banka yüzde 0.79 faizli konut kredisini hangi durumlarda kullandırıyor? 

Kiracı hangi durumlarda icraya verilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '8 yıldır kiracıyım.Kiralarımızı peşin ödüyoruz. Ev sahibiyle tartıştık.Kira ödeme günü net değildir diyerek beni icra takibine almış. Ne yapabilirim' sorusunu yanıtladı.

İş yeri tahliye davası hangi durumlarda açılır?

Kiracınız yoga ya da pilates stüdyosu... Gelen giden yüzünden gürültü var. Peki iş yerini tahliye davası açtırmak mümkün mü?

Hangi durumlarda bağımsız bölüm maliklerinin izni gerekir?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Sitemiz 12 blok, acil çıkış kapısı yapılmasını istiyoruz. Bir kısım kat maliki bunun için yüzde 80’in oyu gerekir derken bir kısım tüm bağımsız bölüm maliklerinin iznini aramaktadır diyor. Bizim durumumuz ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Kiracılar hangi durumlarda evden çıkartılabilir?

Kiracılar hangi durumlarda mal sahibi tarafından evden çıkartılabileceklerini merak ediyor. Peki, ev sahibi kendisi kiraya çıkmak zorunda kalırsa kiracısını evinden çıkarabilir mi? İşte tüm merak edilenler...

Arsa karşılığı inşaatlarda KDV düzenlemesi!

Arsa karşılığı inşaatlarda teslimde KDV'nin hangi durumlarda hangi oranda ödenmesi gerektiğine açıklık getirildi. Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı...

Hangi durumlarda konut kredisi kullanılamaz?

Herkes ev sahibi olmak ister. Özellikle bankalar konut kredisi faizlerini düşürmüşken.. Peki hangi durumlarda konut kredisi kullanılamaz?

Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alamaz

Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alamaz Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alamaz

Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alabilir?

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmeye deniyor.


Bu sözleşme ile taraflar birtakım sorumlulukların altına girmiş oluyor. Kiracı ilk kira ödemesinin yanında mal sahibinin talebine göre depozito ödemek ile de mükellef olabiliyor.


Depozitonun sınırları, Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor. Kanunen depozito en fazla üç aylık kira bedelinde oluyor ve kiralamanın sona erdiği dönemde geri iade ediliyor.


Buna göre kira bedelinin aylık 1.000 TL olduğunu düşünelim. Vereceğiniz en yüksek kira bedeli 3.000 TL olup; kiralama süresinde herhangi bir zarar yaşanmaması durumunda bu bedeli geri alabileceksiniz. 


Peki, kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alabilir? Kiracı hangi durumlarda depozitosunu geri alamaz?


Kira sözleşmesinin sona ermesi halinde kiracının...