05 / 02 / 2023

krediler

krediler

Prof. Dr. Duran Bülbül Merkez Bankası'nın faiz indirim kararlarını değerlendirerek, Merkez Bankası ve iktidarın ekonomik krizi algılayamadığını söyledi. Faiz indirim kararlarının yoksulu daha yoksul zengini daha zengin yaptığını belirten Bülbül, bu politikalarla doların 25 lirayı göreceğini söyledi.

Düşük faiz oranlı konut kredisine nasıl başvurulur?

24 ay geri ödemesiz ve 180 ay vade fırsatı ile sunulan krediler vatandaşları konut alımlarında harekete geçirdi. Konut satın almayı düşünenler için uygun faiz oranları oldukça iyi imkanlar yarattı. Peki düşük faiz oranlı konut kredisine nasıl başvurulur?

Berat Albayrak'tan konut kredileri açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'de toplam krediler içinde konut kredilerinin payı, konut kredileriyle hane halkı yükümlülüklerinin gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranı ve bunların diğer ülke ve birliklerle kıyaslanmasının yer aldığı video paylaştı.

Konut kredisindeki artış ekonomiyi nasıl etkileyecek?

Ekonomik kriz ve Korona nedeniyle konut kredisi kullanmak barajlanmıştı. Ancak krediler; baraj savaklarını sonuna kadar açınca borçlanma, gürül gürül gidiyor.

Bankalardan konut kredisi yapılandırması talep edilebilir!

Konut kredileri 0.64'e düşürülmeden önce yüksek faizle çekilen ve ödemesi devam eden krediler için yapılandırma istemek mümkün mü? Konut kredisi yapılandırması için neler yapılabilir? İşte detaylar...

Sorunlu krediler için Varlık Yönetim Şirketi kuruluyor!

Bankalar sorunlu krediler için Varlık Yönetim Şirketi kuruyor. Yeni yapıyla bankalar donuk alacaklarını bilançodan çıkaracak. Şirketler ise tek bir varlık yönetimiyle muhatap olacak.

Aylık 0.64 faizli konut kredisi şartları neler?

Kamu bankaları normalleşme süreci kapsamında açıkladıkları destek krediler dahilinde konut kredisi faiz oranlarını aylık yüzde 0.64’e kadar düşürdü. Peki krediden yararlanmak için hangi şartları taşımak gerekiyor?

Toplam kredi stoku 3 trilyon lirayı aştı!

Türkiye Bankalar Birliği'ne üye kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler ilk çeyrek sonunda 3 trilyon 23 milyar liraya ulaşırken, kredi stokundaki artış hızı ivme kazandı.

ABD'de konut kredisi kullanımda artış!

Fed mart ayıyla ilgili tüketici kredileri verileri yayınladı. Sonuçlara göre, ülkede ev, otomobil ve öğrenci gibi devir yapmayan krediler 16,1 milyar dolar arttı.

HalkBank konut kredisi erteleme maliyeti ne kadar? 

HalkBank ekonomk istikrar kalkanı kapsamında destek krediler ve kredi ertelemelerine hızla devam ediyor. HalkBank konut kredisi erteleme maliyeti ne kadar? 

BDDK'den krediler için yeni düzenleme!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), krediler için yeni düzenleme yaptı.

Kentsel dönüşüme kredi desteği!

Ev ve iş yerini kendi imkanıyla güçlendirmek ve yenilemek isteyenler bankalardan uygun faizlerle kredi çekebiliyor. Bankalardan çekilen 50 bin lira ila 125 bin lira arasındaki krediler için faiz alınmazken, 120 ay vadeyle verilen kredide ödenecek tutar ise 600 lira oluyor.

DenizBank’ta kredi ertelemelerine destek verdi!

DenizBank, ticari krediler, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi talep etmesi durumunda 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemelerinde 3 aya kadar öteleme imkanı sağlayacak.

Geciken kredilerin takibe girmesi 180 güne çıktı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Covid19 salgını nedeniyle, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce bekleme süresini 90 günden 180 güne yükseltti.

krediler Haberi

krediler

 Ekonomist Prof. Dr. Duran Bülbül, Gazete Durum'a yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın son faiz kararını değerlendirerek, "Merkez Bankası, iktidara bağlı bir mali şubeye dönüşmüş durumda. Sıkıntının temel kaynağı bu" dedi. Merkez Bankası'nın yurtiçinde ve yurtdışında itibarının kalmadığını ileri süren Bülbül, yabancı yatırımcıların da bu nedenle Türkiye'ye yatırım yapmadığını ve yaptıkları yatırımları da geri çektiklerini söyledi.  "Merkez Bankası’nın son faiz kararı, gaflet ve delalettir" diyen Bülbül, Merkez Bankası'nın aldığı kararlarla piyasayı bozduğunu söyledi. Bülbül, "Bugün enflasyon yüzde 140. Politika faizi yüzde 12. Çıkarınca yüzde 128 kalıyor. Eksi faizlerle bu ülkeye kimse yatırım yapmaz" diye konuştu.

Bankaların kredi kullandırmadığına dikkat çeken Bülbül, banka faizlerinin yüzde 30-35 civarında olduğunu belirterek, "Ülkedeki faiz yüzde 25’lerin üzerinde ama siz küçük fonlardan, yatırımcılardan yüzde 12 faizle para...