28 / 06 / 2022

kur farkı faiz gelirleri vergi

kur farkı faiz gelirleri vergi

Devlet Türkiye'nin sıcak para ihtiyacını karşılamak ve döviz girdilerini artırmak amacıyla yurt dışına ihracat yapan firmalardan kesilen Kurumlar Vergisi'nde indirim yapma kararı aldı. Ayrıca kur farkı faiz ve benzeri gelirler kurum kazancı kapsamına alındı.

Kur korumalı mevduata revize geliyor

Kur korumalı mevduat hesaplarında faiz üst bandının serbest bırakılmasıyla beraber bankaların mevduat kapma yarışı hızlanıp, ayrıca Hazine'nin ödediği kur farkını ödemelerini de azaltması beklentiler arasında.

Fırlayan fiyatlar sektörü altüst etti. Rakamlar dibe çakıldı

Kur farkı nedeni ve yükselen girdi maliyetleri nedeniyle inşaat sektörü büyük bir darbe alırken TÜİK’in açıkladığı verilere göre, belediyelerin verdiği ruhsat oranında da büyük bir düşüş yaşandı. Belediyelerin verdiği bina ruhsat oranı yüzde 22,5 düştü, aynı zamanda toplam yüzölçümü de yüzde 21,8 az

Devlet vergide indirim yapma kararı aldı! Vergi indiriminden kimler yararlanacak hangi gelirler vergiden muaf olacak?

Devlet Türkiye'nin sıcak para ihtiyacını karşılamak ve döviz girdilerini artırmak amacıyla yurt dışına ihracat yapan firmalardan kesilen Kurumlar Vergisi'nde indirim yapma kararı aldı. Ayrıca kur farkı faiz ve benzeri gelirler kurum kazancı kapsamına alındı.

Dolara yüzde 0.5 faiz geliyor! Bankadan açıklama geldi

Dolar, Türkiye'de 15 lira sınırında geziyor. Türkiye'de geçtiğimiz yılın son günlerinde 18 liraya dayanan dolardaki yükseliş kur korumalı mevduat hesaplarıyla frenlendi. ABD Merkez Bankası ise dolara yüzde 0.5 faiz verecek. Dolar üzerinden borcu olanlar dikkat!

Emeklilerin gözü bu haberde! Maaş farkı yattı mı?

Zamlı maaşlarına kavuşmak için gün sayan milyonlarca emekli, maaş farklarının ne zaman ödeneceğini merak ediyor. SSK Bağ-Kur emekli maaş farkı ne zaman yatar? Maaş farkı ne zaman yatacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kur ve faiz müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk'a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında gazetecilere açıklamalar yaptı ardından sorularını cevapladı. Erdoğan, basın mensuplarıyla bir araya geldiğinde ekonomiye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TL mevduata dönüşümde kur farkı ve altın kazançlarına kurumlar vergisi istinası getiriliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, son zamanlarda sık sık gündeme gelen Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesindeki kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek.

İnşaat sektörüne kur farkı müjdesi!

Kamu ihalelerinde Türk Lirası ile sözleşme yapan ve dövizdeki yükseliş sebebiyle sorun yaşayan inşaat şirketlerine kur artışı dikkate alınarak fiyat farkı ödemesi yapılacak.

Müteahhitlere kur farkı ödemesi Meclis gündeminde!

Geçtiğimiz sene temel inşaat maliyetlerinde yüzde 200’ü aşkın artış yaşadıklarına dikkat çeken müteahhitler merakla fiyat kararnamesini bekliyor. 

Ayrıntılar belli oldu! İşte Kur korumalı TL mevduatı!

Dövize endeksli Türk Lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemenin ayrıntıları belli oldu. Yeni sisteme göre bankalarda 3, 6, 9 ve 12 aylık vadelerle hesap açılabilecek. Vade sonu geldiğinde kur değişimi faiz oranı üzerinde kalırsa oluşacak fark müşterinin hesabına TL olarak yatırılacak.

Yıldırım Kaya: Kur artışlarından en çok inşaat sektörü etkilendi!

Bütçenin enflasyon ve kur farkı nedeniyle anlamsız hale geldiğini iddia eden CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, enflasyon ve kur artışlarından en çok inşaat sektörünün etkilendiğini söyledi.

KKTC'de dövizle gayrimenkul kiralamalarında kur sabitlemesine gidiliyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Faiz Sucuoğlu yaptığı açıklamada "Gayrimenkul kiralamalarında dövizle ödenecek kira bedellerinde kur sabitlemesine gidilecek. 3 ay süreyle dolar 10 lira, avro 11 lira ve sterlin 12 lira kuru uygulanacaktır." dedi.

Servet GYO'dan 3.2 milyon TL'lik net dönem zararı!

Servet GYO 19 milyon 977 bin 718 TL faaliyet karı elde etti. Ancak 43 milyon 651 bin 850 Euro tutarındaki borç için dönem sonunda 27 milyon 277 bin 646 TL kur farkı gideri hesaplanmış ve dolayısıyla 3 milyon 227 798 TL "Dönem Net Zararı" gerçekleşti. 

kur farkı faiz gelirleri vergi Haberi

kur farkı faiz gelirleri vergi

Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde değişiklik yapıldı. Buna göre, ihracat yapan kurumların münhasıran ihracattan, sanayi sicil belgesini haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların da münhasıran üretim faaliyetinden elde ettikleri kazançları için kurumlar vergisi oranı 1 puan indirimli uygulanacak. Sanayi sicil belgesi kapsamında üretilen ürünlerin ihraç edilmesi halinde de 1 puanlık vergi indiriminden yararlanılacak.

‘Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile ihracat yapan kurumlar için kurumlar vergisi oranının 1 puan indirimli olarak uygulanmasına imkan tanınmıştı. Tebliğle, söz konusu uygulamaya ilişkin esaslar belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ'i, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, ihracat yapan kurumların...