mimarların proje müellifi hakları

mimarların proje müellifi hakları

Proje müellifi mimar ya da mimarların hayata geçirdiği eser üzerinde hukuki açıdan maddi ve manevi hakları bulunuyor. Bu haklar Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) kapsamında düzenleniyor. İşte mimar hakları...

Dikey Group Proje Mühendislik İnşaat Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin merkez nakli yapıldı!

Dikey Group Proje Mühendislik İnşaat Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin merkez nakli gerçekleştirildi. Dikey Group Proje Mühendislik İnşaat Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nin merkezi Bahçelievler'de yapıldı.

TÜMAŞ'ın Proje Müdürü Erol Efe vefat etti!

Tümaş Türk Mühendislik, Müşavirlik ve Müteahhitlik A.Ş.'nin (TÜMAŞ) Proje Müdürü Erol Efe vefat etti. 

Han Plan Proje Mühendislik Tesisat Sanayi Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Han Plan Proje Mühendislik Tesisat Sanayi Ticaret Limited Şirketi bugün Sancaktepe'de 300 bin TL sermaye bedeli ile Halilullah Ayaydın tarafından kuruldu.

İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nın fenni mesulü için tutuklama kararı!

İzmir'de 30 Ekim 2020’de meydana gelen deprem nedeniyle yıkılan Rıza Bey Apartmanı ile ilgili devam eden soruşturma dahilinde  binanın mimari proje müellifi ve fenni mesulü olan A.S.B tutuklandı. 

Mh Elektrik İnşaat Proje Mühendislik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Mh Elektrik İnşaat Proje Mühendislik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi Ümraniye'de 50 bin TL sermaye bedeli ile Mesut Kuzu tarafından kuruldu.

Ofen Yapı Proje Mühendislik Ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Ofen Yapı Proje Mühendislik Ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi bugün Başakşehir'de 10 bin TL sermaye bedeli ile Bahattin Şirin ve Hasan Orak ortaklığında kuruldu.

Imperıal Enerji Elektrik Proje Mühendislik Sanayi Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Imperıal Enerji Elektrik Proje Mühendislik Sanayi Ticaret Limited Şirketi bugün Silivri'de 100 bin TL sermaye bedeli ile Murat Koşar tarafından kuruldu.

Rb Proje Mühendislik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Rb Proje Mühendislik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi bugün Bahçelievler'de 500 bin TL sermaye bedeli ile Mehmet Burak Bayrak tarafından kuruldu.

Denge Proje Mühendislik Müşavirlik İnşaat Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Denge Proje Mühendislik Müşavirlik İnşaat Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi bugün Bağcılar'da 50 bin TL sermaye bedeli ile Fatma Hamarat tarafından kuruldu.

Mrcn Proje Mühendislik Danışmanlık Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Mrcn Proje Mühendislik Danışmanlık Ve Ticaret Limited Şirketi bugün Ataşehir'de 10 bin TL sermaye bedeli ile Güliz Ünlü Ünkap ve Levent Ünkap ortaklığında kuruldu.

Karem Proje Mühendislik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Karem Proje Mühendislik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi bugün Bahçelievler'de 400 bin TL sermaye bedeli ile Fatih Dursunkaya ve Osman Dursunkaya ortaklığında kuruldu.

Tatlısu Proje Mühendislik İnşaat Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Tatlısu Proje Mühendislik İnşaat Ve Ticaret Limited Şirketi Bakırköy'de 1 milyon TL sermaye bedeli ile Osman Tatlısu tarafından kuruldu.

Narel Proje Mühendislik Elektrik Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Narel Proje Mühendislik Elektrik Taahhüt Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi bugün Maltepe'de 50 bin TL sermaye bedeli ile Ercan Nargöz ve Yalçın Nargöz ortaklığında kuruldu.

mimarların proje müellifi hakları Haberi

mimarların proje müellifi hakları

Mimar hakları!

Proje müellifi mimar ya da mimarların hayata geçirdiği eser üzerinde hukuki açıdan maddi ve manevi hakları bulunuyor. Bu haklar Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) kapsamında düzenleniyor. Peki, mimarlar proje müellifi olarak hangi haklara sahip?


Mimarların hakları..

Mimarların Manevi Hakları:

Manevi Haklar, FSEK madde 18’e göre, eser sahibi gerçek kişiyse yaşadığı sürece, tüzel kişi ise tüzel kişilik devam ettiği müddetçe madde 14, 15 ve 16 uyarınca sahip olduğu manevi hakları kullanabilir.


1.Eseri Umuma Arz Yetkisi 

“Bir eserin umuma arz edilip edilmemesi, yayımlanma zamanını ve tarzını münhasıran eser sahibi tayin etmektedir. Bütünü veya esaslı bir kısmı alenileşmemiş olan, yahut ana hatları herhangi bir suretle henüz umuma tanıtılmayan bir eserin muhtevası hakkında ancak o eserin sahibi malumat verebilir. Eserin umuma arz edilmesi veya yayımlanma...