net brüt farkı

net brüt farkı

Ticaret Bakanlığı tarafından geçen hafta internet sitelerinde tüketicilere yönelik tanıtımlarda gayrimenkullerin bağımsız bölümlerinin brüt ve net alanlarına yer verilmesi gereği sektör ile paylaşıldı.

Konutlardaki net-brüt oyununa ayar geliyor!

Konutlardaki net-brüt oyununa ayar geliyor. TSE Başkanı Hulusi Şentürk, konut projelerine yönelik bir kalite standardı üzerinde çalıştıklarını söyledi ve 'Net ve brüt oranlarına dair bir tanım getireceğiz' dedi.

Türkiye'nin net dış borç stoku 256,5 milyar dolar oldu!

Türkiye'nin 31 Mart itibarıyla brüt dış borç stoku 431 milyar dolar, net dış borç stoku 256,5 milyar dolar oldu.

Net UYP açığı eksi 351.6 milyar dolara yükseldi!

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, eylülde eksi 351.6 milyar dolar oldu.

Türkiye'nin brüt dış borç stoku 446.9 milyar dolar oldu!

Türkiye'nin 30 Haziran itibarıyla brüt dış borç stoku 446.9 milyar dolar iken net dış borç stoku 268.3 milyar dolar olarak hesaplandı.

Projelere net-brüt alan zorunluluğu!

Yapılan düzenlemeye göre artık mimari projelerde brüt ve net yüz ölçümü bilgisi aranacak. Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı, "Yeni tapu senetlerinde proje metrekaresi olarak açılan bölümde bağımsız bölümlerin mimari projelerindeki brüt ve net yüz ölçümleri yer alacak" dedi.

Net brüt alanlar tapu senedine de yazılmalı!

Ticaret Bakanlığı tarafından geçen hafta internet sitelerinde tüketicilere yönelik tanıtımlarda gayrimenkullerin bağımsız bölümlerinin brüt ve net alanlarına yer verilmesi gereği sektör ile paylaşıldı.

Enka İnşaat net yüzde 3,40 oranında kâr payı avansı dağıtacak!

Enka İnşaat, 13 Aralık 2017 tarihinden itibaren hisse başına brüt yüzde 4,00 net yüzde 3,40 oranında kâr payı avansı dağıtacak.

Bağımsız bölüm brüt alanı hesaplama 2017!

Bir bağımsız bölümün alanı brüt ve net olmak üzere iki şekilde hesaplanabiliyor. Peki, bağımsız bölüm brüt alanı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkullerde net- brüt farkı yüzde 35'lere çıktı!

Vatan Gazetesi'nin yazarlarından Ercan İnan inşaat sektöründe net-brüt farkını kaleme aldı. İnan, firmaların net-brüt farkını yüzde 35’lere çıkardığından bahsetti. İşte İnan'ın o yazısı...

İnşaat sektöründe net-brüt farkını yüzde 25'i geçmemeli!

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli,Türk inşaat sektöründe son 10 yılın en büyük ayıbının net-brüt farkı olduğunu söylüyor. Keçeli, bu farkı abartıp yüzde 50'lere kadar ulaştıran şirketler olduğunu ifade ediyor.

Kurtköy Çamlık'ta 320 milyonluk proje!

Hanesel Yapı ve Demirbaş Yapı, Kurtköy’ün Çamlık bölgesinde 320 milyon lira değere sahip yeni bir projeyi satışa çıkardı. Kurtköy’de değişen ihtiyaçlara göre geniş metrekareli planlanan projede, dairelerin net-brüt farkına da farklı bir boyut getiriliyor.

360 Kurtköy net-brüt farkına yeni bir boyut getiriyor!

360 Kurtköy projesinde sektördeki örneklerinden farklı olarak brüt alana otopark ve sosyal tesisler eklenmeden satış yapılacak. Brüt metrekareye otopark ve sosyal alanlar dahil edilmiyor.

360 Kurtköy projesi metrekare hesabına yeni bir çözüm getirdi!

360 Kurtköy projesi, net-brüt metrekare hesabına yeni bir çözüm getirdi. Buna göre konut satışları net metrekare üzerinden yapılacak. Brüt metrekareye ise otopark ve sosyal alanlar dahil edilmeyecek

Konut brüt alanı nasıl hesaplanır?

Konutta brüt alan, konutun net alanına ek olarak birtakım bölümlerin eklenmesi halinde hesaplanan alan oluyor. Peki, konut brüt alanı nasıl hesaplanır? Konut brüt alanı hesabına neler dahil edilir?

net brüt farkı

net brüt farkı net brüt farkı

Konuya ilişkin değerlendirmeler yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Bağımsız bölümlerin metrekaresinin sadece ilan sitelerinde değil, tapu senetlerinde de yazması gerekiyor. Günümüzde hala tapu senedinde bir bağımsız bölümün yani bir daire yada işyerinin kaç metrekare olduğu yazmıyor. Tapuk kelimesinden türetilen ve güven anlamına gelen tapu senetlerimiz birçok noktada güven veremiyor” diye açıklama yaptı. 

Reklamlarda ilgili bağımsız bölümün brüt ve net alanlarının gösterilmesi zorunluluğunun yeni bir düzenleme olmadığını da sözlerine ekleyen Altın Emlak Genel Müdürü “Ticaret Bakanlığı tarafından 10 Ocak 2015 tarihinde Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği yayınlanmıştı. Bu yönetmeliğin 27. Maddesinin 5. Fıkrasında “konut veya tatil amaçlı taşınmaza ilişkin reklamlarda fiyata yer verilmesi halinde ilgili bağımsız bölümün brüt ve net alanlarının da gösterilmesi zorunludur” ifadesi yer...