Noter satışıyla arsa almak

Noter satışıyla arsa almak

Posta yazarı Tamer Heper, '2012‘de dedemden noter satışlı arsa aldım. Psikiyatri doktor raporu var. Amcam ve halamlar tarafından aldığım arsa bozulabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Konut satışlarında rekor üstüne rekor kırılıyor!

Güvenli yatırım arayışı ve ‘fiyatlar daha da yükselir’ endişesi konut satışlarını hızlandırdı. 2021’in son ayında 226 bin 503 konut satışıyla yılın zirvesine ulaşıldı. Bu seviye aynı zamanda, hem tarihin en yüksek ikinci aylık satışı, hem de tüm zamanların en iyi aralık ayı satış rakamı oldu.

Türkiye 2021'deki konut satışıyla Avrupa lideri oldu!

Türkiye'de konut satışlarında 2021'de 1 milyon 492 bin adetle tüm zamanların en yüksek ikinci zirvesine ulaşıldı. Türkiye, bu rakamla Avrupa'da en çok konut satışı yapılan ülke oldu.

Yabancıya gayrimenkul satışında 2022 hedefi yükseltildi!

GİGDER, Türkiye’nin ihracat gücü ve gayrimenkul piyasasının katma değerine inancıyla 2022 hedefini yukarı yönlü güncelledi. GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yabancıya konut satışı yıl sonunda zirve yapacak!

TÜİK tarafından açıklanan ekim ayı konut satışları verilerine göre, bu dönemde yabancıya konut satışında değerleme sistemindeki değişikliğin de etkisiyle yüzde 11 düşüş yaşandı. Peki sektör temsilcileri yabancıya konut satışıyla ilgili neler diyor? Yabancıya konut satışı artacak mı?

SGK’dan 40 bin TL’ye satılık konutlar!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, bünyesinde yer alan konutları uygun fiyattan satışa sunuyor. Kurum Türkiye genelinde çok sayıda daire satışıyla evi olmayan vatandaşları ev sahibi yapıyor. 

Kredi desteği ve kripto para düzenlemesi yabancıya konut satışını patlatır!

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yabancıya konut satışıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bahadır, “Bankaların kredi desteği ve kripto para düzenlemesi, konutta yabancı yatırımını patlatır” dedi.

Hazine taşınmazlarının satışıyla ilgili araştırma önergesi verildi!

Hazine taşınmazlarının satışı, alıcılarının kimler olduğu ve elde edilen gelirin harcandığı alanların araştırılması amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi.  

Başakşehir'deki bir arazinin satışıyla ilgili bazı iddialar mecliste!

İstanbul'un Başakşehir ilçesinde bulunan bir arazinin satışına dair bazı iddialar meclis gündemine taşındı. CHP'li Sütlü, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Kredisiz konut satışlarında Mart rekoru kırıldı! 

Konut kredisinde faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte peşin konut alımları artış kaydetti. 2021 Mart ayında  89 bin 426 kredisiz konut satışıyla tüm zamanların en yüksek Mart rakamı görüldü.

Fenerbahçe’den 40 milyon TL’lik satış!

Aziz Yıldırım döneminde kulübe kazandırılan 8 villa ve 1 lüks dairenin üzerindeki temlikler, Medicana Grubu'nca kaldırıldı. Emlak satışıyla birlikte kasaya yaklaşık 40 milyon TL sıcak para girdi.

Mars Gayrimenkul 2021'de 55 bin konut satışı hedefliyor!

Gayrimenkul sektörünün önemli temsilcilerinden Mars Investment, bu yıl minimum 500 milyon TL'lik konut satışı hedefliyor. Şirketin genel müdürü Hakan Bucak, sektörün 55 bin konut satışıyla 10 milyar dolar ciroya ulaşacağını öngörüyor.

Kiler GYO Safir Rezidans'taki 47 rezidansın satışını sonlandırdı!

Kiler GYO'nun portföyünde yer alan Safir Rezidans bünyesindeki 47 adet rezidansın satışıyla ilgili gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin ifa edilen kısmı sonlandırıldı. Şirketin hesabında kalan bakiyelerin cezai şart kabul edilerek, taraflar karşılıklı olarak birbirlerini ibra etti.

Konut satışlarında hangi il lider?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2021'e ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Türkiye’de Ocak'ta70 bin 587 konut satıldı. Mega kent İstanbul 13 bin 666 konut satışı ile en yüksek paya sahip olurken, onu 6 bin 635 konut satışıyla Ankara takip etti.

Noter satışıyla arsa almak Haberi

Noter satışıyla arsa almak

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun '2012‘de dedemden noter satışlı arsa aldım. Psikiyatri doktor raporu var. Amcam ve halamlar tarafından aldığım arsa bozulabilir mi?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

2012‘de dedemden noter satışlı arsa aldım. Psikiyatri doktor raporu var. Amcam ve halamlar tarafından aldığım arsa bozulabilir mi? M. M.

Okuyucum noter satışı ile aldığı arsanın bozulup bozulmayacağını soruyor ya, hemen söyleyeyim ortada bozulacak bir şey yok. Zira okuyucum bu arsanın sahibi olmadı ki! Bir gayrimenkul ancak tapuda alınır ve satılır, noterde alınmaz satılmaz. Dolayısıyla okuyucum bu arsayı satın alamamış.

Daha önce defalarca yazdım, noterde yapılan satış olamaz, satış vaadi olabilir. Okuyucumun durumu bu ancak dede kendisine satış vaadinde bulunmuş. Bu satış vaadi sözleşmesinin içeriğinin incelenmesi gerekir...