tapu bağışı nasıl yapılır

tapu bağışı nasıl yapılır

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, okuyucu tapu bağışına ilişkin bağışta bulunacak olan kişinin psikiyatri branşından rapor almasının satış için yeterli olup olmadığını sordu.

Babadan oğula bağış nasıl olur?

Taşınmaz mal devirleri bir bedel karşılığında yapılabileceği gibi bedelsiz olarak da yapılabiliyor. Örneğin babadan oğula tapu devirleri bedelsiz olarak yapılıyor. Peki, babadan oğula bağış nasıl olur?

Tapu nasıl bağışlanır?

Bir gayrimenkulün tapusu sahibi tarafından bir başkasına devredilebiliyor. Bu devir işlemi tarafların anlaşmaları halinde satış olarak yapılabildiği gibi bağış ile de yapılabiliyor. Peki, tapu nasıl bağışlanır?

Tapu bağışı nasıl yapılır?

Tapu devri, bir bedel karşılığında satış yöntemi ile yapılabileceği gibi bedelsiz olarak bağış yöntemi ile de gerçekleşebiliyor. Bir bedel almaksızın tapuyu bir başkasına verildiği tapu bağışı nasıl yapılır?

Tapu masrafları nasıl hesaplanır?

Ev alım satımlarında ortaya çıkan tapu masrafları çoğu zaman büyük problem yaratabiliyor. Peki, tapu masrafı nasıl hesaplanır? İşte detaylar...

Tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır?

Tapu üzerinde mülkiyeti sahipliği ve düzenlendiği mülk ile ilgili kısa bilgiler yer alıyor. Tapu belgelerinin bir çok çeşidi bulunuyor. Peki, tapu bilgileri nasıl öğrenilir? Tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır? İşte tüm merak edilenler...

Vebitcoin’in patronu İlker Baş nasıl battıklarını anlattı!

Thodex’in sahibi 2 milyar dolar vurgun yaptı. Kripto paradan kaçış başladı. Vebitcoin’in patronu İlker Baş, borçlarını ve nasıl battıklarını anlattı...

Gayrimenkul alacaklar dikkat! Tapu masrafı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul satın alırken yüzde 25 ceza ödememek için tapu harcının eksiksiz ödenmesi gerekmekte. Peki tapu harcı nedir? 2020 yılı tapu masrafları için ne kadar ödeme yapılır? Tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tapu harcına ilişkin bilinmesi gereken her şey...

Web Tapu sistemi nasıl işliyor?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürürlüğe sokulan 'Web-Tapu' sistemine talep yağdı. Koronavirüs önlemleri kapsamında hayata geçirilen uygulamayla sektör de canlılığını korumaya devam ediyor. Peki dijital ortamda sistem nasıl işliyor?

Tapu harcı nasıl hesaplanıyor? 

Gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında tahsil edilen tapu harcı nasıl hesaplanıyor? Tapu harcını kimler ödemek zorunda?

Tapu harcı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul alım satım işlemlerinde hem alıcı hem de satıcı tarafından devlete ödenen tapu harcının nasıl hesaplandığı sizler için araştırıldı.

Tapu parsel sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Tapu parsel sorgulamasının nasıl yapıldığı arazi sahibi ve arazi alacak kişilerin merak ettiği konuların başında geliyor. Parsel sorgulama işlemi E-Devlet uygulaması üzerinden yapılabiliyor.. 

8 soruda tapu bağışı!

Gayrimenkul devir işlemleri satış yolu ile yapılabildiği gibi bağış yolu ile de yapılabiliyor. Peki, tapu bağışı nasıl yapılır? İşte 8 soruda tapu bağışı..

Tapuda bağış nasıl yapılır?

Gayrimenkul tapuları bir başkası adına bağışlanmak sureti ile devredilebiliyor. Peki, tapuda bağış nasıl yapılır?

Tapu sahibi nasıl öğrenilir?

Bir taşınmaz mal almak istediğinizi ancak sahibinin kim olduğunu bilmediğinizi düşünelim. Bu durumda, tapu sahibi nasıl öğrenilir? Tapunun sahibi nasıl bulunur? İşte yanıtı..

Tapu hibe sözleşmesi nasıl yapılır?

Taşınmaz malların tapuları hibe işlemi ile bir başkası adına devredilebiliyor. Borçlar Kanunu gereğince bu işlem tarafların aralarında yaptığı sözleşmeye dayanılarak da gerçekleşebiliyor. Peki, tapu hibe sözleşmesi nasıl yapılır?

2016 Tapu harcı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul alım satım sürecinde tarafların en çok merak ettiği hususların başında tapu masrafları geliyor. Peki, 2016 Tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte 2016 Tapu harcı oranları..

tapu bağışı nasıl yapılır Haberi

tapu bağışı nasıl yapılır

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, Tamer Heper'in 2012 tarihli açıklamasında tapu bağışına ilişkin bağışta bulunacak olan kişinin psikiyatri branşından rapor almasının satış için yeterli olduğunu aktardığını belirtti. Okuyucu bu uygulamanın hala geçerli olup olmadığını sordu. İşte Tamer Heper'in yanıtı...

***

Bu olayda bir yanlış anlaşılma yaşanmış. Bir gayrimenkulün tapuda bağışlanması için tarafların doktor raporu alması gerekli değil. 18 yaşını geçmiş, akıl sağlığı yerinde olan herkes, herhangi bir rapor almadan tapuda işlem gerçekleştirebilir.

Bu nedenle yapacağı işlemin satış yada bağış olması da önemli değil. Fakat işlem yaparken davranışlarından akıl sağlığı konusunda şüphe ettiren kişilerden sağlık raporu talep edilebilir. 

***

Bir de özellikle noterlerin gerçekleştirdiği bir yanlışa değinilmeli, bu da 60 yaşını aşan vatandaştan sağlık raporu talep etmeleri. Eskiden...