Tapu harcı geliri 2020

Tapu harcı geliri 2020

Alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harcı nedir? Tapu harcını kim öder? 2020 tapu harcı geliri ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

Geçen yıl 2,7 milyon gayrimenkul satıldı, 18,2 milyar TL'lik tapu harcı elde edildi!

Türkiye genelinde geçen sene gayrimenkul satış adedinde yüzde 14,5'lik, satışlarda beyan edilen değerde yüzde 29'luk, tapu harcında ise yüzde 76'lık artışla tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

Tapu harcında rekor üstüne rekor!

2020 yılının ilk on ayında toplam gayrimenkul satış sayısı 2 milyon 224 bin 850 oldu. Sadece satış yolu ile elde edilen tapu harcı geliri de 15 milyar TL'yi aşarak tüm zamanların rekorunu da kırdı. 

2020 tapu harcı geliri ne kadar?

Alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harcı nedir? Tapu harcını kim öder? 2020 tapu harcı geliri ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

Tapu harcında rekor üstüne rekor!

2020 yılının ilk on ayında toplam gayrimenkul satış sayısı 2 milyon 224 bin 850 oldu. Sadece satış yolu ile elde edilen tapu harcı geliri de 15 milyar TL'yi aşarak tüm zamanların rekorunu da kırdı. 

2019 tapu harcı geliri ne kadar?

Alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harcı nedir? Tapu harcını kim öder? 2019 tapu harcı geliri ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

Tapu harcı geliri 11 milyar lirayı aştı!

Tapuda geçen sene gerçekleştirilen 8,9 milyon işlemden elde edilen tapu harcı geliri 11 milyar 291 milyon TL'ye ulaştı.

Tapu harcı cezası hesaplama 2015!

Tapu harcının daha düşük ödenmesi için kimi zaman satış bedeli de daha düşük beyan edilebiliyor. Ancak bu durumun Maliye tarafından tespit edilmesi halinde tapu harcı cezası uygulanıyor. İşte tapu harcı cezası hesaplama 2015..

Tapu harcı cezası uzlaşma süreci!

Kimi alıcı ve satıcılar daha düşük tapu harcı ödemek için satış bedelini olduğundan daha az beyan edebiliyor. Bu durumun tespiti halinde ceza ödemek istemeyenler, bir dilekçe ile tapu harcı cezası uzlaşma sürecini başlatabiliyor..

Tapu harcı ne zaman yatırılır?

Tapu alım satım işlemleri sırasında alıcı ve satıcının belli oranlardaki harcı ödemeleri gerekiyor. Ödenecek tapu harcı, gerçekleşen alım satım bedeli üzerinden hesaplanıyor. Peki, tapu harcı ne zaman yatırılır?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi tapu harcı!

Kat karşılığı sözleşmesinin tapuya şerh edilmesi tarafların isteğine bağlı oluyor. Sözleşmesinin şerhi için tapu harcının ödenmesi gerekiyor. İşte, kat karşılığı inşaat sözleşmesi tapu harcı!

İfraz işleminde tapu harcı 2015!

Tapu sicil kütüğünde tek bir parça olan taşınmazın birden fazla parçaya ayrılması bölünmesi işlemine ifraz deniyor. İfraz işlemi için tapuda istenen ücretin ödenmesi gerekiyor. İşte, ifraz işleminde tapu harcı 2015!

Tapu harcının elektronik ortamda tahsilatı!

Tapu Harcı ve Damga Vergisi ile Döner Sermaye Hizmet Bedelinin Elektronik Ortamda Tahsilatı Usulü hakkında genelge kapsamında tapu harcının elektronik ortamda tahsilatının nasıl yapılacağı açıklanıyor. İşte ödeme şekli..

Trampa işleminde tapu harcı ne kadar?

Tapuda trampa işlemlerinin gerçekleşebilmesi için gerekli belgelerin temini ve tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Peki, trampa işleminde tapu harcı ne kadar?

Kat mülkiyeti tapu harcı 2015!

Anagayrimenkuldeki bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkına kat mülkiyeti deniyor. Kat mülkiyetinin kurulabilmesi için gereken belgeler ile tapu dairesine müracaat ediliyor. Peki, kat mülkiyeti tapu harcı 2015 ne kadar?

Ölünceye kadar bakma akdi tapu harcı!

Bir taşınmaz malın mülkiyetinin devri karşılığında bir kimsenin diğer birini ölünceye kadar bakıp görüp gözetmeyi taahhüt ettiği sözleşme ölünceye kadar bakma akdi oluyor. Peki, ölünceye kadar bakma akdi tapu harcı ne kadar?

Tapu harcı geliri 2020 Haberi

Tapu harcı geliri 2020

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılında tapuda yapılan işlemlerin sayısı ve miktarı açıklandı. Açıklanan verilere göre; harç, damga vergisi ve döner sermaye gelirlerinden Hazine'ye 18 milyar 150 milyon 286 bin TL'lik kaynak aktarıldı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı verilere göre; geçtiğimiz yıl tapuda satışı gerçekleşen gayrimenkuller için ibraz edilen tutar 2019 yılına göre yüzde 29 artarak 501 milyar 975 milyon 732 bin 74 TL oldu. 

Peki 2020 tapu harcı geliri ne kadar? 2020'de tapuda kaç işlem yapıldı? Elde edilen gelir ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

2020'de tapuda kaç işlem yapıldı?

Tapuda satışı yapılan 2,7 milyon adede yakın taşınmaz için ödenen harç geliri ise 2019 yılına göre yüzde 76 artarak 18 milyar 150 milyon 286 bin TL olarak açıklandı. 

2020...