08 / 08 / 2022

tüfe kira artışı

tüfe kira artışı

Gayrimenkul kira sözleşmelerinde taraflar arasında gerçekleştirilen kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Peki, TÜFE ile kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?

Kiracılara müjde! Kira artışında TÜFE dönemi resmen başladı!

TBMM Genel Kurulu’nda dün gece torba kanun görüşmeleri sırasında kiracıları sevindirecek çok önemli bir düzenleme yapıldı. Kira artışında TÜFE dönemi başladı.

TÜFE oranları Temmuz 2014!

ÜFE ve TÜFE oranları taşınmaz kiralamalarında kullanılan enflasyon oranları olarak karşımıza çıkıyor. Enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. İşte TÜFE oranları Temmuz 2014..

CHP'den kira artışlarıyla ilgili Meclis araştırması talebi!

CHP, kira artışlarıyla ilgili Meclis araştırması açılmasını talep etti. CHP Grup başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç imzasını taşıyan önergede, kirada oturan dar gelirli vatandaşların kira artışları sebebiyle ekonomik krizi daha fazla hissetmeye başladığı belirtildi.

Kira artışları enflasyon oranlarına yenik düştü!

Mars Gayrimenkul kurucu ortağı Samet Hızalan son zamanlarda sık sık gündeme gelen kira artışlarını kaleme aldı. Hızalan yazısında kiraların enflasyona yenik düştüğünü belirtti.

TEFE TÜFE Mayıs 2022 kira artış oranı detayları! Kiranıza ne kadar zam gelecek? Hemen öğrenin!

TEFE TÜFE Mayıs 2022 kira artış oranı detayları bugün itibariyle resmen açıklandı. Peki TEFE TÜFE Mayıs 2022 kira artış oranı ne oldu? Kiranıza ne kadar zam gelecek?

TEFE TÜFE Nisan 2022 kira artış oranı detayları! Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek?

TEFE TÜFE Nisan 2022 kira artış oranı detayları bugün itibariyle resmen açıklandı. Peki bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte TEFE TÜFE Nisan 2022 kira artış oranı detayları...

Mart 2022 kira artış oranı nedir, hesaplama nasıl yapılır?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon oranları açıklandı. Açıklanan TÜFE oranları gayrimenkul kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. Peki, Mart 2022 kira artış oranı nedir?

TEFE TÜFE Mart 2022 kira artış oranı detayları!

TEFE TÜFE Mart 2022 kira artış oranı detayları haberimizde yer alıyor. Peki TEFE TÜFE Mart 2022 kira artış oranı detayları ne oldu? İşte milyonlarca kişi tarafından merak edilen TEFE TÜFE Mart 2022 kira artış oranı detayları...

Mart ayı kira artış oranı! Mart 2022 kira artış oranı nasıl hesaplanır?

TÜİK, şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon rakamlarının ardından mart ayı kira artış oranı belli oldu. 2022 yılı şubat ayı TÜFE rakamlarına göre hesaplanan mart ayı kira artış oranı, yüzde 25,98 olarak açıklandı.

TÜFE’nin üzerinde kira artışı yapılabilir mi?

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen ev sahibi kiracı kavgaları durmak bilmiyor. Peki ev sahibi kiracıya ne kadar zam yapabilir? TÜFE’nin üzerinde kira artışı yapılabilir mi? İşte merak edilen soruların yanıtları...

TEFE TÜFE Şubat 2022 kira artış oranı detayları!

TEFE TÜFE Şubat 2022 kira artış oranı detayları haberimizde yer alıyor. Peki TEFE TÜFE Şubat 2022 kira artış oranı ne oldu? İşte milyonlarca kişi tarafından merak edilen TEFE TÜFE Şubat 2022 kira artış oranı detayları...

Ocak 2022 kira artış oranı 3 maddede tüm detaylarıyla!

Kira sözleşmeleri Ocak 2022 içerisinde yenilenecek olan kiracılar Ocak 2022 kira artış oranlarını merak ediyor. Peki Ocak 2022 kira artış oranları ne oldu? Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte Ocak 2022 kira artış oranı 3 maddede tüm detaylarıyla...

Ev sahibi TÜFE’nin üzerinde zam yapabilir mi?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Ocak ayı kira artış oranları da belli oldu. Peki ev sahibi TÜFE’nin üstünde kira talep edebilir mi?

TEFE TÜFE Ocak 2022 kira artış oranı!

TEFE TÜFE Ocak 2022 kira artış oranı haberimizde yer alıyor. Peki TEFE TÜFE Ocak 2022 kira artış oranı ne oldu? İşte milyonlarca kişi tarafından merak edilen TEFE TÜFE Ocak 2022 kira artış oranı detayları...

Aralık 2021 kira artış oranı 3 maddede tüm detaylarıyla!

Kira sözleşmeleri Aralık 2021 içerisinde yenilenecek olan kiracılar Aralık 2021 kira artış oranlarını araştırıyor. Peki Aralık 2021 kira artış oranları ne oldu? Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte Aralık 2021 kira artış oranı 3 maddede tüm detaylarıyla...

tüfe kira artışı Haberi

tüfe kira artışı

Gayrimenkul kira sözleşmelerinde taraflar arasında yapılan kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Bu zam kanunda belirtilen oranlar kapsamında gerçekleştiriliyor. 

Söz konusu kira artışı hesaplama formülü Yeni Ekonomi Paketi gereğince değiştirildi. Yeni Ekonomi Paketi'ne göre kira artışı hesaplamasında üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranları baz alınarak hesaplanacak. 

Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre yapılıyor. Kanuna göre, sözleşmede farklı bir hüküm olmadıkça konut kiraları Yİ-ÜFE’ye göre yapılıyor. Kiracı ve mülk sahibi farklı oranlarda kira belirleyebiliyorlar ancak yapılacak artış tutarı Yİ-ÜFE’yi aşamıyordu. Geçmiş yıllarda Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE'nin altında kalıyordu. Ancak, son üç yıldır Yİ-ÜFE daha fazla yükseliş kaydediyor. 

Bu sebepten dolayı, Yİ-ÜFE yerine artışların TÜFE’ye göre yapılması teklifi kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kira artışı yapılacak aydan...