Van Başkaleyıkılan binalar

Van Başkaleyıkılan binalar

Van Başkale’de yaşanan depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala çadırlarda ve konteynerlerde kalan depremzedeler, yaralarının sarılması için beklediklerini dile getiriyor. 

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu'dan Van depremi açıklaması!

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, dün İran'da yaşanan ve Van Başkale'de 9 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan depreme ilişkin, "Binalar taş üstüne taş konularak yapılmış. Bunlara bina demeye bin şahit ister. Bu yapılardan vazgeçilmesini devletin zorunlu hale getirmesi gerek" dedi...

Van Erişte’deki 223 metruk bina yıkılıyor!

Van Erciş’teki metruk binalar için yıkım kararı alındı. Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, bu kararın amacının modern bir şehir oluşturmak olduğunu açıkladı.

Van'da depremin izleri kentsel dönüşümle silindi!

Van'da 2 yıl önce meydana gelen deprem sonrasında başlatılan kentsel dönüşüm programı kapsamında, güvensiz binaların yıkılıp, depreme dayanıklı binalar inşa edildi.

Van Gürpınar'da değişim ve dönüşüm başladı!

Van Gürpınar Belediyesi, ilçede hayata geçirdiği 30 milyon TL'lik yatırımla bölgenin çehresini değiştirdi. İlçede başlatılan dönüşüm çalışmalarıyla metruk binalar yıkıldı ve yeni binalar inşa edildi.

Van Çaldıran'daki metruk binalar yıkılıyor!

Van’ın Çaldıran ilçesinde tespit edilen 30 adet metruk yapının yıkım çalışmaları başladı.

Van'da terörün zarar verdiği binalar yenilendi!

6-7 Ekim 2014'te Kobani bahanesiyle yapılan izinsiz gösteriler sırasında terör örgütü yandaşlarınca Van'da zarar verilen aralarında Kur'an kurslarının da bulunduğu binalar, devlet ve vatandaşların katkısıyla eskisinden daha iyi duruma getirildi.

Van'da hasarlı binalar yıkılmayı bekliyor!

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen depremlerde 32 bina yıkılırken, çok sayıda bina da hasar görmüştü. Hasar gören binaların bazıları yıktırılırken, yıktırılmayan binalarda tehlike saçıyor.

Van'daki orta-ağır hasarlı binalar da dönüşüme girecek!

Kentsel dönüşümde Van'a müjdeli haber geldi. Vatandaşların kendi imkânları ile yıktırdıkları orta ve ağırlı hasarlı binalar da artık kentsel dönüşüm kapsamında kabul edilecek.

Van depreminde yıkılan binalar kentsel dönüşüme alınacak mı?

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan depremlerin üstünden 3 yılı aşkın bir zaman geçti. Kentte ağır hasarlı binaların yıkımı hala devam ediyor..

Van'daki TOKİ konutlarından göç arttı!

Van, “Doğu’nun Paris’i” olduğu günlere dönmek için çok yol kat etmiş. Cadde ve sokaklarda yeni binalar sıralı. Arada karşılaştığımız enkâzı temizlenmiş boş arsalar, eksik diş gibi o uğursuz günü hatırlatıyor

Tahir Tellioğlu: Binalar sallansa da korkutmamalı!

Van depreminin ikinci yıl dönümünün anıldığı şu günlerde, aynı acıların yeniden yaşanmaması için kentsel dönüşüme dahil edilen binalarda her ayrıntının düşünülmesi istendi. Tahir Tellioğlu: Binalar sallansa da korkutmamalı...

Van'da depremde hasar gören binalar rüşvetle değiştiriliyor!

Van Valiliği, depremde hasar gören binalar için hazırlanan raporların rüşvet karşılığı değiştirildiği ihbarı üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmaya ilişkin açıklama yaptı

Van'da beton direnci çok düşük orta hasarlı binalar, ağır hasarlı gibi yıkılacak!

Van Valisi Münir Karaloğlu, Erciş'te orta hasarlı olarak belirlenen 720 binadan karot almak suretiyle yapılan inceleme sonucunda beton mukavemet değerlerinin çok düşük çıkan binaları ağır hasarlı kapsamına alarak yıkacaklarını açıkladı

Van Başkaleyıkılan binalar Haberi

Van Başkaleyıkılan binalar

İran’ın Türkiye sınırındaki Xoy kentinde 23 Şubat 2020'de yaşanan 5,9 şiddetindeki deprem sebebiyle Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Güvendik, Gelenler, Kaşkol ve Böğrüpek kırsal mahallelerinde yıkımlar yaşandı. Evrensel'den Müjdat Can'ın haberine göre; depremde 4’ü çocuk 10 kişi hayatını kaybederken, 54 kişi ise yaralandı. 50 konut ve 300 ahır yıkılırken, 4 bin 900 konutta ise ağır hasar meydana geldi. Yıkımın ardından kırsal mahallerde yaşayan vatandaşların çoğu kent merkezine göç etti ve kirada yaşamaya başladı. Depremin birinci yıl dönümünde mahallerde kalan vatandaşlar ise çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor. 

Yaşanılan depremden 4 ay sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı, basına yaptığı açıklamalarda, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Toplu Konut İdaresi'nin burada yapacağı toplu konutlarla ilgili ve yer seçimi çalışmalarına başlamış durumda....