09 / 08 / 2022

Van Başkale'de evleri yıkılan depremzedelerden yeni ev talebi!

Van Başkale'de evleri yıkılan depremzedelerden yeni ev talebi!

Van Başkale’de yaşanan depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala çadırlarda ve konteynerlerde kalan depremzedeler, yaralarının sarılması için beklediklerini dile getiriyor. İran’ın Türkiye sınırındaki Xoy kentinde 23 Şubat 2020'de yaşanan 5,9 şiddetindeki deprem sebebiyle Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Güvendik, Gelenler, Kaşkol ve Böğrüpek kırsal mahallelerinde yıkımlar yaşandı. Evrensel'den Müjdat Can'ın haberine göre; depremde 4’ü çocuk 10 kişi hayatını kaybederken, 54 kişi ise yaralandı. 50 konut ve 300 ahır yıkılırken, 4 bin 900 konutta ise ağır hasar meydana geldi. Yıkımın ardından kırsal mahallerde yaşayan vatandaşların çoğu kent merkezine göç etti ve kirada yaşamaya başladı. Depremin birinci yıl dönümünde mahallerde kalan vatandaşlar ise çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veriyor. 

Yaşanılan depremden 4 ay sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı, basına yaptığı açıklamalarda, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Toplu Konut İdaresi'nin burada yapacağı toplu konutlarla ilgili ve yer seçimi çalışmalarına başlamış durumda. Kısa sürede sonuçlarını almaya umut ediyoruz. Hak sahipliği sürecinin sonra belirlenecek olan konut sayısı üzerinden depremzedelerin mağduriyetleri giderilmeye çalışılacak" diye konuştu. Ancak aradan geçen 8 aya rağmen halen konutların temeli atılmış değil. 

Van Başkale de evleri yıkılan depremzedelerden yeni ev talebi!

EKSİ 20 DERECEDE KALIYORLAR 

Depremin birinci yıl dönümünde hala yaralarının sarılmadığını dile getiren depremzedeler, acil ihtiyaçlarının ev ve ahır olduğunu kaydetti. Konteynerlerde yaşamaya devam eden depremzedeler, kendilerine verilen çadırları da hayvanları için kullanıyor. Yıkılan birçok konutun enkazı kaldırılırken, depremzedeler yıkılan evlerinden ve ahırlarından sağlam kalan briketleri ve keresteleri ayıklayarak, konteynelerin etrafını kapattı. 

Depremde evi ve ahırı yıkılan depremzedelerden Abidin Demir, “Kış nedeniyle perişanız. Hayvan ve çocuklarımızla birlikte aynı yerde kalıyoruz. Ahır ve ev yapılacaklarına dair söz verdiler. Ama hiçbir söz tutulmadı. Devlet konteyner ve çadır verdi. Onun dışında herhangi bir yardımda bulunmadı. İki kıştır bu halde çok zorluk çekiyoruz. Mağduruz, bizlere başımızı sokacak yer ve hayvanlarımız için ahır yapılmasını istiyoruz” dedi. 

Aycan Demir, depremin ardından yaşanan durumu şu şekilde açıkladı: 

"Bize yardım etmediler, edeceklerini de zannetmiyorum. Yıkılan evimizi çamur ve briketlerle tek odalı olarak yaptık. İmkanımız olmadığı için kendimize yeni ev yapamadık. Halen sarsıntı ve depremler yaşanıyor. Korkuyoruz."

Elazığ depreminin ardından konutların yapıldığını anımsatan Başkurt, “Bizlere ev yapılmasını istiyoruz” dedi.

Van Başkale ve Saray'da yıkımın izleri 1 yılda silindi!