Yargıtay mira davası

Yargıtay mira davası

Yargıtay Genel Kurulu, ‘ölünceye kadar bakım sözleşmesi’ imzalayan kanser hastası babası ile kalp hastası annesine bakan kız evlada bırakılan evim iadesine ilişkin açılan davayı karar bağladı... 

Yargıtay'dan ayıplı ve tamamlanmamış konut için emsal karar!

Yargıtay'dan ayıplı ve tamamlanmamış konut için emsal bir karar çıktı. İşte milyonlarca müteahhidi ve mağduru ilgilendiren o olay ve kararın detayları...

Yargıtay'dan miras davaları için emsal karar!

Yargıtay Genel Kurulu, ‘ölünceye kadar bakım sözleşmesi’ imzalayan kanser hastası babası ile kalp hastası annesine bakan kız evlada bırakılan evim iadesine ilişkin açılan davayı karar bağladı... 

Yargıtay'dan mülke gelen zarar ile ilgili emsal karar!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracıları ve ev sahiplerini ilgilendiren karar aldı.  Apartmanın arkasındaki kaya parçasının binaya zarar vermesi sonucunda sorumlunun kiracı değil, mülk sahibi olduğuna karar verildi.

Yargıtay'dan konut kredisi sözleşmeleri ile ilgili emsal karar!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi konut kredisi kullanan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren karar aldı. Banka tarafından konut kredisi sözleşmesinde yer alan ve 284 bin TL ödenmesi koşu yer alan maddenin geçersiz olduğuna hükmedildi.

Yargıtay'dan mülk sahibi ve kiracı kavgaları için emsal karar!

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren bir karar aldı. Emsal niteliğindeki kararda, kira sözleşmesinin kiralayanın ölümü ile sona ermeyeceğine hükmedildi. 

Yargıtay'dan çocukların mirastan men edilmesi için emsal karar!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, milyarlarca insanı ilgilendiren bir karar imza attı. Yargıtay, çocukların mirastan men edilmesine ilişkin emsal bir karar aldı. Buna göre; anne babasıyla ilgilenmeyen evlatlar mirastan men edilebilecek...

Yargıtay'dan konut dolandırıcılığı için emsal karar!

Yargıtay, kurasız konut vadeden dolandırıcıyla ilgili emsal bir karar aldı. Basit dolandırıcılık suçundan mahkum edilen dolandırıcının, nitelikli dolandırıcılık suçundan mahkum edilmesine karar verildi.

Yargıtay'dan fazla mesai kararı: Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz!

Yargıtay’dan milyonlarca çalışan için fazla mesai kararı çıktı. Yargıtay, fazla mesai yaptığı halde ücretin ödenmemesini işçi tarafından haklı fesih olarak karara bağladı. Böylece fazla mesaisini alamayan işçiler iş akitlerini feshederek kıdem tazminatını alabilecek.

Ankara- Ankara Projesi tüketici davası ile ilgili yeni gelişme!

Yapı Kredi GYO'ya karşı açılmış dava ile ilgili yeni bir gelişmenin olmadığı bilgisi paylaşıldı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, istinafın şirket lehine davanın red kararını hukuka uygun bularak onadı. Dosya şirket lehine kesinleşmiş olup, tamamıyla kapandı. 

Yargıtay'dan milyonlarca kiracıyı ilgilendiren karar!

Yargıtay, milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararına göre, kiracı, gayrimenkuldeki kullanımdan yaşanan eskime ve bozulmadan sorumlu tutulamayacak...

Kira indiriminde son sözü Yargıtay söyleyecek!

Bursa ve Ankara’da iki bölge adliye mahkemesinden (BAM) salgın gerekçesiyle kira indirimi yapılması konusunda bir ‘evet’ bir ‘hayır’ kararı çıktı. Çelişkili karar nedeniyle konu yargıya taşınınca indirim konusunda 'ihtiyati tedbir’ kararı alındı. 

Yargıtay Başkanlığı yeni hizmet binasının ikinci ihalesini REC Uluslararası İnşaat aldı!

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da müteahhidi olan Rönesans Holding, Yargıtay Başkanlığı yeni hizmet binası inşaatı ihalesini 600 milyon TL bedelle kazandı. Böylece Yargıtay Başkanlığı yeni hizmet binası için Rönesans Holding’e ödenen para 1.6 milyar TL oldu. 

Yargıtay'dan emsal miras kararı! 

Bursa'da kayınpederinden miras kalan arsayı satarak parasını harcayan damat, eşinden boşandı. Olay mahkemeye taşındı. Yargıtay, mahkemenin damat paranın yarısını iade etmeli' kararını bozdu ve emsal bir karar aldı. 

Yargıtay mira davası Haberi

Yargıtay mira davası

Yargıtay Genel Kurulu, ‘ölünceye kadar bakım sözleşmesi’ imzalayan kanser hastası babası ile kalp hastası annesine bakan kız evlada bırakılan evim iadesine ilişkin açılan davayı karar bağladı. 

Edinilen bilgilere göre, maddi durumu iyi olan baba, kanser olunca kendisine yardım etmesi amacıyla öz kızıyla ‘ölünceye kadar bakım sözleşmesi’ne imza attı. Baba ölünce diğer mirasçılar Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. 

Babanın 14 Haziran 2011'de hayatını kaybettiğine, geride mirasçı olarak tarafların kaldığına, murisin mirasçılarından mal kaçırmak amacıyla bir evi davalı kızına ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile devrettiğine dikkat çekildi. Evli ve çocuklu olan davalının başka kentte yaşayan babasına bakmasının mümkün olmadığına, ayrıca murisin eşinin hayatta ve sağlıklı olması sebebiyle ona bakabilecek güçte olduğuna, gerçek amacın bakım sağlamak değil bağış olduğu iddia edilerek müvekkilinin miras payı...