Güral Grubu turizm yatırımlarına devam ediyor

Güral Grubu turizm yatırımlarına devam ediyor

130 yıllık Alman porselen devi Rosenthal'i İtalyanlar'a kaptıran Kütahya Seramik'in sahibi Güral Ailesi, turizmde büyüyecekGeçen yıl 25 milyon dolarlık yatırımla Sapanca'da Güral Sapanca Wellness Park otelini açan Güral Grubu turizm yatırımlarına Antalya, Afyon ve Yalova'da devam ediyor. Club Alibey tatil köylerinin sahibi olan grup, Tekirova ve Sorgun'da iki tatil köyü yapıyor. Yalova ve Afyon'da termal otel, İstanbul'da şehir oteli sıradaki yatırımlar

Kısa bir süre önce Alman porselen devi Rosenthal'i İtalyanlar'a kaptıran Kütahya Seramik'in sahibi Güral Ailesi, enerjisini turizm yatırımlarına yöneltti. Son olarak geçen yıl 25 milyon dolarlık yatırımla Sapanca'da Güral Sapanca Wellness Park otelini açan Güral Grubu, turizm yatırımlarına Antalya, Afyon ve Yalova'da devam ediyor. Club Alibey tatil köylerinin sahibi olan grup, Tekirova ve Sorgun'da iki yeni tatil köyü yapıyor. Yalova ve Afyon'da termal otel, İstanbul'da şehir oteli grubun diğer turizm projeleri olarak hayata geçirilecek.

İstanbul'a da giriyor

Yeni yatırımları hakkında bilgi veren Güral Sapanca Wellness Park Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, "Turizmde büyüme planlarımız var. Afyon'daki termal otel 350-400 odalı olacak. Su terapisi ve fizik tedavinin öncelikli olacağı otelin inşaatına 2010'da başlayacağız. Yurtdışında birçok SPA gezdik, parmakla gösterilecek bir tesis yapmayı hedefliyoruz. Yalova'da tahsis aldık. Bazı hukuki sorunları çözmeye çalışıyoruz. İstanbul'daki oteli havaalanına yakın bir yerde yapacağız. Konseptimiz toplantı gruplarına hizmet vermek olacak" diye konuştu.

Antalya'daki mevcut 3 tatil köyünde 3 binin üzerinde yatak kapasiteleri olduğunu kaydeden Hediye Güral Gür, turizm grubunda 1.500'ün üzerinde kişiyi istihdam ettiklerini vurguladı.

En büyük SPA hidroterapi havuzu Sapanca'da

Güral Sapanca Wellness Park'ta Tai, hidroterapi, refleksoloji ve ayurveda masajları, Türk hamamı, fin ve bio sauna, aromaterapi ve kromoterapi buhar kabinleri, kar çeşmesi ve macera duşu yer alıyor. 250 metrekarelik Türkiye'nin en büyük SPA hidroterapi havuzu da burada. Otelde 10 kişiden 800 kişiye çıkabilen 10 adet salonu var. Oteli tercih eden isimler arasında Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, işadamları Hamdi Akın ve Abdullah Kiğılı gibi isimler bulunuyor.

Güral Sapanca Wellness Park krizi `kriz toplantılarıyla' aştı

Güral Grubu'nun termal, wellness ve SPA turizminin ilki 2005 yılında Kütahya'nın Ilıca Kaplıcaları bölgesinde Güral Harlek Termal Resort&SPA adıyla açıldı. Sapanca'daki Güral Sapanca Wellness Park geçen yıl bu zincirin ikinci halkası olarak hizmete girdi. 291 odalı otelin özellikle hafta sonları yüzde 95 doluluğa ulaştığını söyleyen Hediye Güral Gür, "Krizden etkilendik ama müşteri yelpazemizin genişliği bizim için avantaj oldu. Tek bir kitleye bağlı değiliz. Aileler dışında kurumlara da hizmet veriyoruz. 'Krizden nasıl kurtuluruz' diye otelimize gelip çözüm arayan şirketler sayesinde krizin etkisi sınırlı kaldı. Yani kriz bize yeni iş kazandırdı" dedi.

Rosenthal'i elinden kaçırdı Avrupa'da yeni şirket avına çıktı

Kütahya Porselen, Temmuz'da Alman porselen şirketi Rosenthal'e talip oldu. Ancak İtalyan Sambonet, 100 milyon euro borcu olan Rosenthal'i aldı. Kütahya Porselen'in Başkanı Nafi Güral, satıştan sonra, "Rosenthal'i Sambonet'in aldığını biz de gelen haberlerden öğrendik. Bu durum bizi hırslandırdı. Hemen İtalya, Almanya ve İspanya'da satışa çıkarılmış porselen fabrikalarını incelemeye başladık" demişti.

`BİR YILDIR OTELDE YAŞIYORUM'

Hediye Güral Gür, şu anda tüm mesaisini Güral Sapanca Wellness Park'a harcıyor. Sürekli misafirlerle ilgilendiğini belirten Hediye Güral Gür, "Bir yıldır burada yaşıyorum. Her şeyle bizzat ilgilenmeye çalışıyorum. Çünkü hem müşteri hem kadın gözüyle olaya bakıyorum" diye konuştu.
Vatan/Necla Dalan