Güvenli ve akıllı şehir projelerine talep artıyor!

Güvenli ve akıllı şehir projelerine talep artıyor! Güvenli ve akıllı şehir projelerine talep artıyor!

Güvenli ve akıllı şehir projeleri 40 milyar dolarlık dev bir pazar oldu. Hızlı nüfus artışı ve hızlı kentleşme güvenli ve akıllı şehir projelerine olan talebin artmasına sebep oluyor...Ekin Teknoloji, 20 yılda aralarında Almanya, Bosna Hersek, Azerbaycan ve BAE'nin de olduğu 10'dan fazla ülkede güvenli şehir altyapıları kurdu. 150 milyon TL cirolu şirket, beş yıl içinde 30 ülkede faaliyet göstermeyi ve 1 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Dünyada güvenli ve akıllı şehirler piyasası bugün 40 milyar dolarlık dev bir pazara dönüştü. Hızlı nüfus artışı, hızlı kentleşme, politik gelişmeler, artan terör olayları ve güvenlik kaygıları pazarı büyüten nedenler arasında yer alıyor. Bu alanda faaliyet gösteren birçok şirket var. Ekonomist'ten Özlem Bay Yılmaz'ın haberine göre; temeli 1998 yılında Akif ve Suzan Ekin tarafından atılan İstanbul merkezli Ekin Teknoloji de bu alanda faaliyet gösteren uluslararası bir şirket. Güvenli ve akıllı şehir teknolojilerine yön vermek amacıyla kurulan şirketin geliştirdiği yazılım ve donanım çözümleri bugün 10'dan fazla ülkede kullanılıyor. Şirket, kamu güvenliği, havaalanları, alışveriş merkezleri ve şehir planlama gibi birçok alanda güvenli ve akıllı yönetim için çözümler sunuyor.

Ekin Teknoloji, bugüne dek Ortadoğu'da birçok başkentin şehir trafik yönetim sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirdi. 2019 sonunda ise Güney Amerika'da bir başkente akıllı şehir mobilyası "Ekin SPOTTER" ile giriş yaptı. Ekin Smart City Solutions Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, "Geçtiğimiz yıl hedefimiz olan tüm pazarlara 2019 ve 2020'de girişimizi tamamladik" diyor. Şirket, merkezi yönetimle şehirlerin trafik yönetimi ve kamu güvenliği alanında verilerinin toplanıp yönetilmesine katkı sağlayarak geçen yıl 150 milyon TL ciroya ulaştı. Bu yıl ciroyu yüzde 50 artırmayı hedefliyor.

YAPAY ZEKA ÜRÜNLERİ

Kuruluşundan bu yana geçen 20 yılı aşan sürede aralarında Almanya, Bosna Hersek, Azerbaycan ve BAE'nin de olduğu 10'dan fazla ülkede akıllı şehir yönetim sistemi kuran Ekin Smart City Solutions, Türkiye'de ve dünyada güvenli şehir teknolojileri alanında adını duyurdu. İstanbul merkez olmak üzere, Stuttgart, Miami, Zürih, Bakü ve Ankara'da ofisleri bulunan şirket, gelirlerinin yüzde 98'ini yurtdışı işlerden elde ediyor.

2007-2017 yılları arasında yüzde 2 bin 783'lük büyüme kaydettiklerini vurgulayan Akif Ekin şunları söylüyor: "Önümüzdeki beş yılda 1 milyar TL ciroya ulaşmayı ve bu alanda dünyada lider firmalar arasinda olmayı hedefliyoruz. Halihazırda trafik yönetiminden kamu güvenliğine kadar bir şehrin bütün veri ihtiyaçlarını tek bir çatı altında toplayıp kendi geliştirdiğimiz yazılımımızla şehir yönetimini merkezileştirdiğimiz için rakipsiziz. Bireysel çözümlerde rakiplerimiz elbette var ancak tamamına yakınını yapay zeka ile geliştirdiğimiz ürünlerimizle var olduğumuz her alanda lider olacağız."

ÖNE ÇIKAN TEKNOLOJİLER

Ekin Teknoloji'nin öne çıkan pek çok teknolojisi var. Örneğin, hareket halindeyken plaka tanıma, yüz tanıma, park ve hız ihlal tespiti yapabilen Patrol G2, bu yeteneği sayesinde bir polis aracını akıllı devriye aracına dönüştürüyor. Sabit sistemlerin bulunmadığı yerlerde 360 derecelik gözetim yapabilen tak ve çalıştır tasarımlı ürün, tepe lambası konseptindeki tasarımı ile her türlü araçta kullanılabiliyor.

Koronavirüs: Salgında deneyimi akıllı şehirlerin kurulmasına nasıl yardımcı olabilir?

Z kuşağının gayrimenkul tercihi: Akıllı evler!