Proline'den Akıllı Güvenlik Yönetim Sistemi!

Proline'den Akıllı Güvenlik Yönetim Sistemi! Proline'den Akıllı Güvenlik Yönetim Sistemi!

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve mevcut sistemlerle entegre olabilme kabiliyetine sahip yerli yazılım ile şehirler, “Güvenli ve Akıllı Şehirler” kriterlerine uygun güvenlik seviyesine yükselirken tek bir noktadan merkezi yönetim de sağlanıyor.Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve mevcut sistemlerle entegre olabilme kabiliyetine sahip yerli yazılım ile şehirler, “Güvenli ve Akıllı Şehirler” kriterlerine uygun güvenlik seviyesine yükselirken tek bir noktadan merkezi yönetim de sağlanıyor.


Kendi geliştirdiği sistemler ile dünyanın önde gelen şehirlerini, “Güvenli ve Akıllı Şehirler” kriterlerine uygun güvenlik seviyesine taşıma hedefiyle hareket eden Proline, “Güvenli ve Akıllı Şehirler” kavramının temel bileşeni “Akıllı Güvenlik” alanında taşları yerinden oynatacak “Akıllı Güvenlik Yönetim Sistemi” (iSIM – Intelligent Security Information Management) yazılımının lansmanını Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda gerçekleştirdi.


Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit ve Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay’ın katılımı ile Rixos Grand Ankara’da düzenlenen basın toplantısında iSIM yazılımının özellikleri ve geleceğin şehirlerini nasıl şekillendireceği kamuoyu ile ilk kez paylaşıldı.


Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen iSIM yazılımı, hem şehir güvenliğinde hem de yüksek güvenlik gerektiren alanların güvenliğinin sağlanmasında kullanılabiliyor. iSIM ile marka ve platform bağımsız bir şekilde sensörlerden alınan veriler işlenebilmekte ve bu şekilde temelde 3 önemli fayda sağlanıyor: Farklı sistemlerin entegrasyonu, tek merkezden yönetim avantajıyla hızlı karar alabilme ve aksiyona geçebilme, bu sürecin bir sonucu olarak da artan toplum huzuru ve vatandaş memnuniyeti.


Yazılımın en önemli özelliklerinin başında ise mevcut sistemlerle birlikte çalışabilmesi ve bu altyapılara destek verebilmesi geliyor. Bu yazılım sayesinde Proline’ın entegre ettiği sensör ve kameralar haricinde şehir genelinde bulunan otel, alışveriş merkezi, havaalanı ve stadyum gibi noktalara önceden yerleştirilmiş kameralardan elde edilen veriler de toplanabiliyor ve komuta & kontrol merkezinde tek ekrandan yönetilebiliyor. iSIM’in sahip olduğu coğrafi bilgi sistemi modülü ile trafik yönetimi harita üzerinde gerçek zamanlı olarak yapılabilirken, akıllı video analiz algoritmaları ile operatörler tarafından takibi mümkün olmayan binlerce kameradan alınan görüntüler incelenerek herhangi bir alarm durumunda hızlı aksiyon alınabilmesi sağlanıyor. Bu sayede kural ihlallerinin önlenebilmesi için daha önceden yerleştirilmiş kameralar ile Proline’ın yeni yerleştirdiği sensör ve kameralar aynı anda çalışarak en doğru analizler yapılıyor, tüm kentin merkezi yönetimi tek bir noktadan sağlanıyor. Örneğin; sisteme mavi renkte gömlek giyen bir kişinin tespit edilmesi komutu verildiğinde, hem yeni kurulan kamera sistemleri hem de daha önceden kurulmuş kamera sistemleri aynı anda hedefi bulmak için harekete geçiyor. iSIM, sistemler arasında bütünlüğü sağlayarak adli olaya karışan şüphelilerin alışveriş merkezinden otoyola, otoyoldan havalimanına kesintisiz olarak takip edilerek yakalanmasını da kolaylaştırıyor ve kamu güvenliğinin tesisi için kolluk kuvvetlerine önemli bir altyapı sunuyor.


iSIM, akıllı şehir yönetim sistemlerini bir bütün olarak ele alarak, tek başlarına zayıf bir şekilde konumlandırılmış çözümleri birleştiriyor ve bir güvenlik yönetimi zinciri haline getiriyor. Böylece iSIM, “Güvenli ve Akıllı Şehirler” alanında büyük ihtiyaç olan güvenliğin sağlanabilmesi konusunda somut çözümler ortaya koyuyor. iSIM, akıllı şehirlerin önemli bileşenlerinden olan enerjinin verimli kullanılması ve yönetimi, ulaşım ve belediyecilik alanlarında da çözümleri kendi bünyesinde barındırıyor.


Tek bir merkezden tüm güvenliğin sağlandığı güçlü altyapı


Mobil çalışabilmeye de imkân tanıyan yazılım ile yüksek verimlilik de sağlanmış oluyor. Yazılım aynı zamanda şehir güvenliği haricinde trafik kontrolü, bina güvenliği, alan güvenliği gibi birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Yazılım ile sadece fiziksel değil sosyal medyada da taramalar yapılarak suç veya güvenlik konularında sanal güvenlik analizleri de yapılabiliyor.


iSIM yazılımı sayesinde, şehirlerin güvenlik altyapıları gelişmekle kalmıyor, gelecekte şartların değişmesi durumunda dahi kullanabilecek bir güvenlik altyapısı ortaya çıkıyor. İleride nüfus arttıkça veya yeni kamera sistemleri eklendikçe güvenlik altyapısını genişletmek ve kapasitesini artırmak için beklenmedik ek maliyetlere de ihtiyaç duyulmuyor.


Konuyla ilgili konuşan Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit, İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde geliştirdikleri ürün ve çözümleri; Türkiye’ye, Katar ofisi üzerinden Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya, Pakistan ofisi üzerinden de Asya pazarına sunan Türk Teknoloji Şirketi Proline olarak önümüzdeki dönemde “Güvenli ve Akıllı Şehirler” konseptini bölgedeki farklı ülkelerde hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti. “iSIM” yazılımı ile bölgesel güç olma yolundaki hedeflerine yönelik dev bir adımın daha atıldığını sözlerine ekleyen Doğanyiğit, “Tüm dünya için her geçen gün daha fazla önem kazanan ‘Güvenli ve Akıllı Şehirler’ yapılarının tek bir merkezden etkin ve verimli yönetimi için bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.” dedi.


Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay ise; “Teknoloji ve bilişim, küreselleşme kavramının yapı taşlarıdır. Bu unsurların, birbirlerinden bağımsız olarak değerlendirilebilmesi söz konusu değildir. Proline Ar-Ge mühendislerinin 2013 yılından itibaren geliştirdiği iSIM (Intelligent Security Information Management) yazılımı, Proline’ın kent güvenlik yönetim sistemleri projelerindeki deneyimi ve alan uzmanlığının katkılarıyla oldukça gelişmiş ve yenilikçi bir ürün olarak ortaya çıkmıştır. iSIM; stratejik bilgilerin üretilmesi, saklanması ve iletilmesi süreçlerinde yer almakta, bu bilgilerin birbirleri ile ilişkisini kurarak çok kısa zamanda aksiyon alınabilmesine olanak vermektedir.” şeklinde konuştu.


Altay, Fiziksel Güvenlik Yönetim Sistemi pazarının 2019 yılına kadar özellikle EMEA bölgesinde yaklaşık %16,9 büyüme kapasitesine sahip olacağı öngörüsü ile hareket ettiklerini de belirterek, “Türk mühendisleri tarafından %100 yerli üretimle geliştirilmiş iSIM’i Katar ve Pakistan ofislerimiz üzerinden Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya pazarlarına, Proline’ın ’Güvenli ve Akıllı Şehirler’ çözümlerinin merkezinde sunmayı ve böylece ülke ekonomisine büyük bir değer katmayı hedefliyoruz.” dedi.