15 / 08 / 2022

Hakan Bahadır: Bahçelievler'de bina stoğumuzun 3'te biri yeni!

Hakan Bahadır: Bahçelievler'de bina stoğumuzun 3'te biri yeni!

İstanbul Bahçelievler'de çöken boş bina hakkında, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır açıklamalarda bulundu. Bahadır; Bina stoğumuzun 3'te biri yeni" dedi...Bahçelievler’de meydana gelen bina çökmesi ardından AFAD ve Bahçelievler Belediyesi arama kurtarma ekibi enkazda inceleme yapmaya başladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bahçelievler'de kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan bina çöktü.

Siyavuşpaşa Mahallesi Emek Caddesi Narlı Sokak'taki 7 katlı boş bir binanın çökmesi üzerine, olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Hakan Bahadır: Bahçelievler de bina stoğumuzun 3 te biri yeni!

Polis ekipleri, yıkılan binanın çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, enkaz altında insan olması ihtimaline karşı, AFAD ve Bahçelievler Belediyesi arama kurtarma ekibi de olay yerine sevk edildi.

Arama kurtarma ekipleri, dinleme cihazı ve arama kurtarma köpeği ile enkazda çalışma yapıyor.

Çöken binanın yanındaki zarar gören bir apartman ve yakınındaki binalar da tedbir amaçlı tahliye edildiği bildirildi.

 Hakan Bahadır: Bahçelievler de bina stoğumuzun 3 te biri yeni!

Olay yerine gelen Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, binada oturan olmadığını söylerek, kullanılmayan ve yıkılacağı için boşaltılan binanın alt katına kaçak olarak bazı hurdacıların girdiğini ifade etti.

Bazı kişilerin kağıt toplayan hurdacının dışarı çıktığını, bazılarının da içeride olduğunu belirttiklrtini dile getiren Bahadır, "AFAD, itfaiye ve belediyenin arama ve kurtarma ekipleri burada çalışıyoruz. AFAD'ın köpekleri geldi. Dinleme cihazları getirildi. Yıkılan binanın altında kimse olup olmadığına bakılıyor. Yıkılan bina yandaki 7 katlı binanın 4 katının yan duvarına biraz hasar vermiş. Orada da yaralı ve ölüm vakamız yok, sadece maddi kayıp var. Tüm ekipler çalışıyoruz. Yıkılan binanın altında bir insan var mı, araştırıyoruz." diye konuştu.

"Binanın demirlerini almışlar"

Bahadır, AFAD'ın verdiği ilk bilgiye göre enkaz altında hiç kimsenin olmadığını ifade ederek, hafriyat kaldırılarak araştırmaya devam edildiğini söyledi.

Binanın 1991'de ruhsat aldığını söyleyen Bahadır, "Kentsel dönüşüm kapsamında boşaltılan binanın yarın da yıkımı planlanmış. Görgü tanıkları, binanın giriş katından demirlerin alındığını söylüyorlar. Ondan dolayı bina yana doğru yatıyor. Bina çökmüyor, yan yatıyor. Binanın etrafında güvenlik şeridi var ama satmak adına her şeyi alıyor insanlar. Binanın bugün yıkılmasının, yan yatmasının nedeni bu. Bunun doğru olma ihtimali vardır diye düşünüyorum." dedi.

Bahadır, çöken binanın hasar verdiği yandaki binanın ise yeni olduğunu dile getirdi.

Hakan Bahadır: Bahçelievler de bina stoğumuzun 3 te biri yeni!

"Bina stoğumuzun 3'te biri yeni"

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, ilçede bulunan yaklaşık 22 bin binanın yüzde 35'inin 1999 Marmara Depremi'nden sonra kentsel dönüşüme uğradığını, bina stoğunun 3'te birinin yeni olduğunu belirtti.

İlçedeki binaların 3'te 2'sinin ise eski olduğunu ifade eden Bahadır, "Geldiğimizden beri 10 aydır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. İnsanları ikna etmeye, yani 'Mezar evlerde oturacağınıza gelin eviniz küçülsün, imkanlarınız ölçüsünde katkı sağlayın, yenileyin.' diye gayret ediyoruz." diye konuştu.

Hakan Bahadır: Bahçelievler de bina stoğumuzun 3 te biri yeni!

Siyavuşpaşa'nın bitişik nizam bir mahalle olduğu belirten Bahadır, şöyle devam etti:

"40 yıldır böyle kurulmuş. Orada biraz sıkıntımız var. Arkadaşlarımızı ikna edemiyoruz ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımız bize söz verdi. Eğer ada bazlı 5 dönüm civarında birleşirse, kat artışı değil metrekare artışı vererek bir kolaylık sağlayacağız ve yenilenmesine gayret edeceğiz."

Bahadır, bu kapsamda belediyenin imar müdürlüğünün çalıştığını söyleyerek, "Kentsel Dönüşüm Ofisi kurduk. Özellikle arkadaşlarımız apartman sakinlerine çizim yaparak gösteriyor. Elimizden geleni yapıyoruz. Hükümetimizin verdiği kira ve taşıma yardımı gibi imkanlar var. Vatandaşlarımızı bir an öne dönüşüm için ikna etmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

 Hakan Bahadır: Bahçelievler de bina stoğumuzun 3 te biri yeni!

Hakan Bahadır: Bahçelievler de bina stoğumuzun 3 te biri yeni!

İstanbul Valiliğinden Bahçelievler'deki çöken binayla ilgili açıklama!