Haluk Yüzbaşıoğlu: Müteahhitler kategorilere ayrılmalı

Haluk Yüzbaşıoğlu: Müteahhitler kategorilere ayrılmalıDİO İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Yüzbaşıoğlu, sektörün geleceği için Kamu İhale Yasası'nın değiştirilmesi ve müteahhitlerin kategorilere ayrılması gerektiğini söyledi


Dio İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Yüzbaşıoğlu, kamu ihale yasasındaki en büyük sıkıntının müteahhitlerin kategorize edilememesi olduğunu belirterek müteahhitlerin kategorilere ayrılması gerektiğini söyledi.

1982 yılında Dio İnşaat'ı kuran ve devlet taahhüt işlerine imza atarak bugünlere gelen Haluk Yüzbaşıoğlu; "Uzun yıllar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'na işler yaptık. 2004 yılından beri de  TOKİ  projelerinde yer alıyoruz. Dio İnşaat olarak istikrarlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Genellikle üstyapı işleriyle uğraşıyoruz" dedi.

TOKİ'nin çalışmaları hakkında önemli açıklamalar yapan Yüzbaşıoğlu; "TOKİ yatırımları açısından Türkiye'nin en güçlü kuruluşu haline geldi. TOKİ konut yapımı dışında Türkiye'nin birçok yerinde yıllardır yapılamayan veya düşük standartta çok yüksek maliyetlere yapılan okul ve hastane ihalelerini üstlendi. Bu konuda da büyük bir atılım yapan TOKİ üstlendiği bu projeleri zamanında bitirerek Türk halkının hizmetine sundu. Biz de çok iyi standartta bir hastane projesini üstlendik ve bitirdik" diye konuştu.

KAMU İHALE YASASI DEĞİŞMELİ

Kamu ihale yasası ile ilgili de bazı tavsiyelerde bulunan Yüzbaşıoğlu; şunları söyledi:

"Önceki yıllarda 2886 sayılı ihale yasası vardı. Aslında mevcut yasa her şeye cevap veren bir yasadır. Sadece eskiden karne sistemi vardı. Müteahhitler karnelerini belli süreçler içerisinde belli seviyelere getirirlerdi. Mesela ben yıllarca A grubu karne almayı kendime ideal edinmiştim. Bunun için çok saba sarf ettim. Kimsenin yapmadığı işleri yaptım. En sonunda dosyalar dolusu iş bitirme belgeleri ile A sınıfı karne sahibi oldum. Fakat A sınıfı karneyi aldıktan 3 ay sonra karne sistemi iptal oldu. Şimdiki yasada ise en büyük açık müteahhitlerin kategorize edilememesidir. Kamu ihalelerinde müteahhitlerin kategorilere ayrılması gereken bir sisteme ihtiyaç var" dedi.
Mehmet Safa CANAT - Hasan CANAT /Yenişafak