Harbiye Kongre Vadisi, yarın açılıyor!

Harbiye Kongre Vadisi, yarın açılıyor! Harbiye Kongre Vadisi, yarın açılıyor!

Türkiye'nin en büyük kongre ve kültür merkezi olarak inşa edilen İstanbul Kongre Merkezi yarın açılıyor

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İBB'den alınan bilgiye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'nin en büyük kongre ve kültür merkezi olarak inşa edilen İstanbul Kongre Merkezi', 17 Eylül Perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş tarafından açılacak.

Merkez IMF toplantısına ev sahipliği yapacak

Avrupa Birliği tarafından 2010 yılı için kültür başkenti seçilen İstanbul'da, kentin kültürel geçmişini öne çıkaran projelerin yanı sıra geleceğe yönelik projeler de gün sayıyor. Bu projeler arasında yer alan İstanbul Kongre Merkezi, İstanbul'un en büyük kongre merkezi olma özelliğine sahip. Kongre Merkezi'nde ilk olarak 28 Eylül - 8 Ekim tarihlerinde 2009 Dünya Bankası IMF Guvernörler Toplantısı yapılacak. Toplantıya yaklaşık 20 bin kişinin katılması bekleniyor.

Trafik yeraltına alındı

İstanbul Kongre Merkezi, toplam 19 bin metrekarelik alana ve 120 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. Tüm İstanbulluların yanı sıra ulusal ve uluslararası platformda hizmet verecek kongre merkezini trafikten arındırmak ve bütünlüğü sağlamak için bir tünel de yapıldı. Tünelin üzerinde çok amaçlı sergi alanları oluşturuldu. Kongre Merkezi'nde yer altına alınan trafiğin geçtiği tünelin toplam uzunluğu 485 metre. Bu alanda sadece acil durumlar için servis yolu bağlantısı yapılacak.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi de yeniden inşa edildi

Kongre Merkezinin bünyesinde modern şekilde yeniden inşa edilen Muhsin Ertuğrul Sahnesi ile Açık Hava Tiyatrosu'nun yanı sıra çok amaçlı salonları da yer alıyor. Toplam 5 kattan oluşan Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu 600 kişilik seyirci kapasitesine sahip. Sahnede sanatçı odalarının yanı sıra fuaye ve kafeteryanın yanı sıra kütüphane de yer alıyor.

Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ise aynen korunuyor ve yeni bir sanat ve kültür merkezi anlayışı getirilerek, "denize açılan" meydan konsepti oluşturuluyor. Bu kapsamda Açık Hava Tiyatrosu önünde oluşturulacak meydan ile üst kottaki Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nu da içine alan meydan arasındaki yeşil bant korunacak.

330 milyon liraya mal oldu

Temeli 14 Şubat 2008'de atılan ve 7 kat yer altı + 5 kat yer üstü olarak inşa edilen kongre merkezinin toplam maliyeti 330 milyon TL. Son sistem teknolojinin kullanıldığı ve canlı yayın ile simültane çeviri odalarının da olduğu merkezde, 3 bin 500 kişilik çok amaçlı salon dışında 500 metrekare ile 1300 metrekare arasında değişen farklı büyüklüklerde 5 adet salon bulunuyor. IMF Guvernörler Toplantısı için 1000 adet 20 metrekare büyüklüğünde çalışma ofisleri oluşturulan kongre merkezi 850 araç kapasiteli otoparka sahip.

Harbiye Kongre Vadisi, 17 Eylül'de açılıyor!

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Türkiye'nin en büyük kongre merkezi açılıyor

İstanbul Harbiye'de inşa edilen İstanbul Kongre Merkezi bir yıl içinde tamamlandı. Açılışı yarın Erdoğan'ın katılımı ile yapılacak

İstanbul Harbiye'de inşa edilen 120 bin metrekarelik toplam alana sahip İstanbul Kongre Merkezi, 330 milyon TL harcanarak jet hızıyla sadece bir yıl içinde inşa edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın açılışını yapacağı kongre merkezi, ilk olarak Ekim ayı başında Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın 2009 Guvernorlar Toplantısı'na ev sahipliği yapacak.

3 BİN 500 KİŞİLİK SALON
Oditoryumu 3 bin 500 kişilik kapasitesiyle İstanbul'un en büyük kapalı toplantı salonu olan Kongre Merkezi, 7'si yer altında ve 5'i de yer üstünde olmak üzere 12 kattan oluşuyor. Yer üstündeki kısmı Muhsin Ertuğrul Tiyatro Salonu olarak hizmet verecek merkezde aynı anda yaklaşık 3 bin kişiye hizmet verebilecek 5 adet çok amaçlı toplantı salonu bulunuyor. 24 simültane tercüme odası bulunan büyük oditoryumun 9 parçadan oluşan modüler bir sahnesi var. İlk temel atıldıktan sonra aradan geçen 12 ayda inşaatta çalışanların zaman zaman 2 bin 500 kişiye çıktığı bir çalışma sonucu adeta jet hızıyla yarınki açılışa yetiştirildi. Lütfi Kırdar Konferans Merkezi ile bitişik yapılan İstanbul Kongre Merkezi'nin 800 araç kapasiteli otoparkının IMF toplantısı sonrasında hizmete açılması bekleniyor. Merkez, IMF'nin iki yılda bir yaptığı kongrenin ihtiyaçları temel alınarak, IMF standartlarında yapıldı. Beş ayrı salonu bulunan kongre merkezinde IMF toplantısı için bin adet çalışma ofisi temin edildi. Sütlüce'de geçen yıl açılan Kültür Merkezi'nin büyük salonu da 3 bin 500 kişilik.
Erdinç ERGENÇ/Sabah

pus