07 / 10 / 2022

Hasan Akgün'den hasarlı bina açıklaması!

Hasan Akgün'den hasarlı bina açıklaması!

Büyükçekmece'de geçtiğimiz yıl Eylül ayında yaşanan 5.8'lik depremde hasar gördükten sonra tahliye edilen "üflesen yıkılacak" türden 8 binanın yıkımı İzmir depreminden sonra gerçekleştirildi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, hasarlı binalarla ilgili Bakanlığa çağrıda bulundu.26 Eylül 2019'da Silivri açıklarında yaşanan 5.8'lik depremde Büyükçekmece'de hasar görerek tahliye edilen 8 bina ve 100 bağımsız bölümün yıkımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Sözcü'den Sibel Gülersöyler ve Fahrettin Öztürk'ün haberine göre; 19 Mayıs Mahallesi'nde 4, Atatürk Mahallesi'nde 1, Ulus Mahallesi'nde 1,  Kamiloba Mahallesi'nde 1,  Bahçelievler Mahallesi'nde 1 adet olmak üzere toplam 8 binanın eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yıkım çalışmasında Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün de bulundu. Akgün, binaların yapımı sırasında dışarıya sarkan çıkmaların büyük risk oluşturduğuna bu riskin  İzmir  depreminde de görüldüğüne dikkat çekti. 

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hasarlı binaların acilen yıkılıp yenilenmesi için sürece hız katacak tedbirler almasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Akgün, “Hem yıkımla ilgili tebligatların hızlanması için elektronik tebligatı hem de yıkımdan sonra yapımı için de 1 kişinin müracaatıyla veya maksimum yüzde 50'nin imzasıyla ruhsatların verilebilmesi için düzenleme yapılması gerekiyor. En önemli sorunlardan bir tanesi de bu ruhsatlandırma ve yıkım işinde içerinin boşaltılması. Çürük raporunu alıyorsunuz, tebligatı yapıyorsunuz, içerisindeki vatandaşın direnmesi sonucu belediye yer bulacak, malı taşıyacak bir sürü zaman geçiyor. Çürük raporu alındıktan sonra öyle keskin bir karar ve kanuni düzenleme olmalıdır ki elimizde vatandaş bunun içerisinde en çok 7 gün veya 15 gün kalabilsin” diye konuştu. 

Akgün, deprem riski olan mahallerinin planlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinden geçiremediklerine de dikkat çekerek, “Biz yüksek kat ya da gökdelen istemiyoruz. Yatay yapılaşmayı sürdüren bir belediye olarak İBB meclisini göreve davet ediyorum. İBB Meclisi büyük bir vebal ve sorumluluk altındadır” açıklamasında bulundu.

Büyükçekmece'de depremden hasar gören 8 bina yıkıldı!
Geri Dön