Hasankeyf'teki Süleyman Han Cami yeniden inşa edildi! 

Hasankeyf'teki Süleyman Han Cami yeniden inşa edildi! Sular altında kalacak olan Hasankeyf'teki Süleyman Han Cami taşındığı yeni yerinde yeniden inşa edildi. 


Batman'ın antik kenti Hasankeyf Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak. Bölgedeki taşınan eserlerin yeni yerleirnde restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Yeni Batman'da yer alan habere göre, Hasankeyf'te yapılan çalışmalar kapsamında Süleyman Han Cami yeni yerine taşındı. Caminin restorasyon çalışmaları bitince yeniden ziyaretçilerini ağırlayacak. 

DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklmada, Süleyman Han Camisi’nin yeni yerinde yapımının başarıyla tamamlandığını belirtti. Yapıda en küçük bir hasarın dahi oluşmadığı kaydedilen açıklamada, “Ilısu Barajı kapsamında Süleyman Han Camii yerinden sökülerek yeni yerinde başarı ile yeniden inşa edilmiştir. Bu ölçekte yapılan en büyük ve başarılı minare söküm ve yeniden örme işlemidir. Yapıda en küçük bir hasar oluşmamıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” ifadeleri yer aldı.