Bursa Müşküle'deki tarihi cami yeniden inşa edildi!

Bursa Müşküle'deki tarihi cami yeniden inşa edildi!Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Bursa Büyükşehir Belediyesi Müşküle'de yer alan tarihi camiyi yeniden inşa etti.Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri tek tek hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik’in Müşküle Mahallesi’ne bir eser daha kazandırdı. Yaklaşık iki yıl önce mahallelinin yoğun talepleri üzerine bölgeye çok amaçlı bir salon inşa eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, mahalle girişinde bulunan ve özgün kimliğinden uzaklaşan tarihi camiyi de ayağa kaldırıldı. Eski caminin yerine yeniden özgün mimarisine uygun olarak yapılan caminin en alt katında Kuran kursu, imam odası, bayan abdesthane ve tuvaletler ve çok amaçlı salon yer alıyor.


Zemin katta ana mekan olan namaz kılma alanı ve son cemaat yeri, asma katında ise kadınlar mahfili bulunuyor. Çalışmalar kapsamında camii dışında da çevre düzenlemesi yapıldı. Mevcutta yer alan anıt ağacın etrafı yeniden düzenlenirken, ahşap şadırvan yapıldı ve cami çevresi tretuvarla çevrildi. Üç kubbesi bulunan cami, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve mahallelinin katıldığı törenle vatandaşların hizmetine açıldı.


Konuyla ilgili açıklamalar yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her Cuma günü güzel açılışlar ve etkinlikler yapmaya gayret ettiklerini bugün de İznik’te Müşküle’deki camiyi ibadete açtıklarını söyledi. Müşküle’ye ilk geldikleri zaman istenen ilk hizmetin cami olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Cami harabe halindeydi. Hemen programa aldık. Projesini tamamladık, imalata başladık ve kısa süre içinde tamamladık, bugün açıyoruz. Yaklaşık 800 bin TL’ye mal olan güzel bir eser oldu. Ahşap şadırvanı, müştemilatı ve çevre düzenlemesiyle Müşküle’ye değer kattı. Mahallemize hayırlı olsun” dedi.


Amaç bölgenin eksiğini gidermek

Kırsal kesimde yaşam kalitesi ile çiftçi gelirlerinin artması ve göçün önlenmesi için her alanda yoğun çalışma yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Artık bir fuar için Almanya’ya gittiğimizde sabahın 5’inde Almanya haline gidiyoruz. Zeytini nasıl pazarlarız, hangi cins ürün yetiştirmemiz lazım. Büyükşehir’in gelmesiyle birlikte ekiplerimiz bunlar için çalışıyor. İşte Müşküle sulama tesisine destek veriyoruz. Düğün salonu, hizmet binası, cami dendi. Onları yaptık. Şimdi sulama göleti isteniyor. Onu da en kısa sürede yapacağız. Amaç, bölgenin eksiğini gidermek... Müşküle’nin, İznik’in önceliği neyse bizim önceliğimiz de o. Bu dönem bereketli bir hizmet dönemi” dedi.


Bursa Büyükşehir Belediyesi