Hasarlı binalara izin verenler için yasal süreç başladı!

Hasarlı binalara izin verenler için yasal süreç başladı!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van'da yaşanan ikinci depreminin ardından hasarlı binalara girilmemesi için Vanlı depremzedelere çağrıda bulundu...


Ankara'da 111 tesisin açılış töreni nedeniyle bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Van'da meydana gelen depremle ilgili konuştu.
 
Erdoğan, depremde yıkılan binalara oturulabilir şeklinde rapor verenlerle ilgili yasal çalışma başlatılacağını bildirdi.
 
Van'da meydana gelen ikinci depremde yıkılan binaların altında vatandaşların kalmasıyla ilgili olarak Başbakan, ''Bizler tabii burada yasal süreci de çalıştıracağız. Kimler, buralarda oturulabilir raporunu vermişse, bunlarla ilgili de yasal süreci başlatacağız.'' dedi.
 
Başbakan Erdoğan hasarlı binalar konusunda şunları dile getirdi: "O binalara yaklaşmayın. Artçı depremler devam ediyor. Lütfen tedbiri elden bırakmayalım. Ben sadece Vanlı kardeşlerime değil tüm Türkiye'ye sesleniyorum.''
 
'Bir şey olmaz' anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Deprem anında ve sonrasında nasıl davranacağımız bilmemiz, öğrenmemiz gerekiyor.'' diye konuştu.
 
"Ev ve işyeri alırken, kiralarken, yaptırırken bir gün deprem olabileceği ihtimalini göz önüne almak gerekiyor.'' diyen Başbakan, müteahhitlerin ve denetim kuruluşlarının sorgulanması gerektiğini belirterek, ''Sadece müteahhitleri, denetim kuruluşlarını değil kendimizi de sorgulamalıyız. 1903'te Malazgirt'teki depremden ders çıkarılsaydı, bugün can kayıpları olmazdı.'' açıklamasını yaptı.
 
Depremde hayatını kaybeden Japon vatandaşı da konuşmasında anan Erdoğan, "Japon dostumuz için başsağlığı diliyorum.'' dedi.
 
Erdoğan, "Önceki günkü depremde hayatını kaybeden Japon dostumuz için de Japonya'ya başsağlığı diliyorum.'' ifadelerinde bulundu.
 
Başbakan Erdoğan, Depreme karşı duyarsız kalamayız. Herkes şunu bilsin ki kentsel dönüşüm tek başına hükümetlerin çözeceği bir iş değildir. Bu iş devlet millet işbirliği ile çözülebilecek bir projedir.'' şeklinde konuştu.
 
Erdoğan ayrıca şunları söyledi: "Bu depremden kendisine rant sağlanmaya çalışanları da buradan uyarıyorum. Bunlar depremzede de değil. Bunlar sadece buradaki süreci provoke etmeye çalışan provokatörler. Orada çalışmaya gayret eden bakanlarımız valimiz burada bire de onlarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.''
 
Erdoğan, ayrıca ikinci depremde yıkılan ve altında vatandaşların kaldığı binalar hakkında ise yasal sürecin başlatılacağını vurguladı. Erdoğan, "Bizler burada yasal süreci de çalıştıracağız. İster bilim adamı olsun ister AFAD'dan olsun. Kim 'burada oturulabilir' şeyi vermişse yasal süreci başlatacağız. Bizler her şeyi bilen insanlar değiliz. İşi bilenleri burada istihdam ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.
Zaman