02 / 07 / 2022

Her 2 konuttan 1'i sigortasız!

Her 2 konuttan 1'i sigortasız!

Beklenen büyük depreme karşı toplumun hazırlıklı olmadığını gözler önüne seren Aksigorta’nın hazırladığı rapora göre, üç kişiden ikisinin deprem çantası mevcut değil. Türkiye’deki Zorunlu Deprem Sigortası oranlarına göre ise ülkemizde her iki konuttan birinin sigortası yok...Bir deprem ülkesi olarak, dünyada ilk 10 içerisinde bulunan Türkiye’de son dönemde yaşanan sarsıntılar, ülkemizdeki deprem gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi. 

Uzmanlar, minimum 7,3 şiddetinde deprem gerçekleşeceğine dikkat çekerken, Aksigorta’nın “Olası Depreme Karşı Hazırlık Durumu” başlıklı araştırmasına göre; üç kişiden ikisinin deprem çantası yok. Türkiye’deki Zorunlu Deprem Sigortası oranlarına göre ise canlı fay hatlarının olduğu ülkemizde her iki konuttan birinin de deprem sigortasın bulunmuyor.

Depreme karşı hazırlıklı değiliz

Fay hatları üzerinde olan bir ülke olmamıza rağmen yapılan araştırmaya göre, insanların ancak yüzde 35’i bir acil toplanma yeri olduğunu biliyor. Depreme karşı alınan tedbirlerde ilk sıralarda yer alması gereken Zorunlu Deprem Sigortası'yla ilgili veriler de depreme karşı hazırlıksız olduğumuzu kanıtlıyor. Türkiye’de halen her iki konuttan birinin deprem teminatı mevcut değil.

Her 2 konuttan 1 i sigortasız!

Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğunu dile getiren Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Acı deneyimler yaşamamıza rağmen ne yazık ki toplumda deprem algısı oluşmuş durumda değil. Aksigorta olarak gerçekleştirdiğimiz “Olası Depreme Karşı Hazırlık Durumu” araştırmamızın sonuçları da bu algının oluşmadığını bir kez daha bizlere göstermiş oldu. Düşük bir bütçeyle hazırlanabilecek, acil ihtiyaçların, yiyecek-içeceklerin bulunması gereken deprem çantası, ilk 72 saatte bir ailenin hayatta kalmasına yardımcı olurken, araştırma sonuçları bize her üç kişiden ikisinde bu çantanın hazırlanmamış olması, deprem gerçeğine hazırlıksız olduğumuzu bir kez daha ortaya koyuyor. Öte yandan, zorunlu olmasına rağmen halen deprem teminatlı konut sayısı 9 milyon seviyesinde. En kısa sürede Zorunlu Deprem Sigortası’na karşı bilinci artırmalıyız. Böylesine bir depremde sadece konutlar değil aynı zamanda iş yerleri ve fabrikalar, bununla birlikte de tüm ekonomik hayat risk altında” diye konuştu.

Her iki evden birinin zorunlu deprem sigortası yok!