29 / 06 / 2022

Yabancıya satılan her 2 konuttan birisi İstanbul’da!

Yabancıya satılan her 2 konuttan birisi İstanbul’da!

Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, Türkiye genelinde yabancıya satılan her 2 konuttan birisinin İstanbul’da yer alan konsept projelerden gerçekleştiğini ve bu talebi gören gayrimenkul geliştiricilerinin pazarlama çalışmalarını yabancı müşteri pazarına çevirdiğini değerlendirdi....Türkiye gayriemenkul sektöründe mütekabiliyet yasasının çıktığı 2012 yılından itibaren uluslar arası yabancı yatırımcıların ilgisi giderek artmış ve son on yıllık süreçte çok hızlı bir gelişim kaydetmiştir. Geride bıraktığımız 2020 yılında pandemiye rağmen 40 binin üzerinde konut satışı ile yabancıya satışta tarihin en yüksek yıllarından birisi olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin yabancıya sattığı konut adedi, Mütekabiliyet Yasasının çıkmasıyla birlikte hızla artarken, bu yılın ilk dört ayında da gerçekleşen satış 14 bin adede yaklaştı. Türkiye genelinde Ocak-Nisan ayları arasında gerçekleşen yabancıya konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre %20 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) istatistiklerine göre yabancıya konut satış verilerinde İstanbul öne çıkmaya devam ediyor. İlk dört ayda yabancıya gerçekleşen satışların 7.033 adedi İstanbul’da gerçekleşti. Bu yılda yabancıların ilk tercihi ve en fazla konut satın aldığı il yüzde 50’lık payla İstanbul oldu. Türkiye genelinde yabancıya satılan her 2 konuttan birisi İstanbul’da gerçekleşmiş oldu. Yabancıya konut satışında İstanbul’un ardından ikinci sıradaki şehir pandemi sürecinde de konut yatırımı yapmak ve Antalya’da yaşamak isteyen yabancılar oldu.

Yabancıya satılan her 2 konuttan birisi İstanbul’da!

İstanbul’da konsept projeler tercih ediliyor!

Pandemi süreci ile birlikte yaşanan ekonomik dalgalanma, toplumun alım gücündeki düşüş, inşaat maliyetlerindeki artış ve faiz oranlarındaki yüksek seyir iç piyasalardaki konut satışı üzerinde büyük baskı oluşturmaya devam ediyor. Ancak buna rağmen İstanbul’da yabancı gayrimenkul pazarında devam eden yeni projelerden birinci el konut talebi artarak devam etmektedir. Yabancı yatırımcıların sadece konut niteliği ve niceliğine değil aynı zamanda mülk edindikleri şehri ‘bir yaşam alanı’ olarak görmelerinin etkileri de İstanbul’a olan ilgiyi arttırmaktadır. Bunun en tipik örneği İki kıta üzerine kurulu ve dünyanın içinden deniz geçen tek şehri İstanbul’a yönelik olan yoğun yabancı ilgisinde görülmektedir. Modern ve geleneksel kültürü içeresinde barındıran Doğu ve Batı’nın orta noktasında yer alan İstanbul yabancılar için hem mistik hem de kargaşanın içindeki huzuru sunan bir kenttir. İstanbul’un; yüksek yatırım değeri, jeopolitik konumu, doğal ve kültürel zenginlikleri, ulaşım olanakları ve yeni inşa edilmiş köprüleri, havaalanları ve gelişmiş turizmi, ticareti, eğlence hayatı, etkinlik ve kongre turizmi ile yabancı yatırımcılar için ilgi gören bir şehir olmasının yanında yeni finans merkezi olma yolunda yapılan çalışmalar ve sektör dinamikleri ile İstanbul, yeni fırsatlar barındırmaya, yatırımcılarına katma değer sağlamaya ve gelecekte değerini arttırmaya devam etmektedir.

Yabancıya satılan her 2 konuttan birisi İstanbul’da!

Bu noktada özellikle İstanbul’da yer alan konut projeleri pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini yabancı pazara çevirerek konut stoklarını eritmeye devam ediyor. Yabancı gayrimenkul yatırımcısı devam eden projelere finansman desteği sağlarken diğer taraftan da döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve yabancı alım gücünün artması ile birlikte artan inşaat maliyetleri ve yükselen konut fiyatları tolere edilebiliyor.  Yükselen inşaat maliyetleri ile birlikte artan konut fiyatları yabancı müşteri talebini azaltmadığı gibi İstanbul’a olan yabancı ilgisinin önümüzdeki dönemde daha da artarak devam etmesi beklenmektedir.
 

İnşaat maliyetleri konut fiyatlarını yükseltiyor!