23 / 09 / 2023

Hisseli tapusu olanlar dikkat! Bunlara dikkat etmezseniz elinizdeki her şey gidebilir!

Hisseli tapusu olanlar dikkat! Bunlara dikkat etmezseniz elinizdeki her şey gidebilir!

Hisseli tapu, aynı gayrimenkul üzerinde birden çok kişinin belirli oranlarda mülkiyet haklarına sahip olduğu bir tapudur. Tapu sicilinde, her hissedarın bu gayrimenkulde ne kadarlık bir paya sahip olduğu kayıtlıdır. Bu tapuda bazı dikkat edilmesi gereken noktalar ve alınması gereken önlemler vardır.Hisseli tapu sahipleri için, taşınmazlarını korumak ve yönetmek büyük bir sorumluluktur. Özellikle hisseli tapu sahipleri için, gelecekte olabilecek değer kayıplarını önlemek ve varlıklarını güvene almak amacıyla dikkatli hareket etmeleri önemlidir. Peki hisseli tapuda nelere dikkat edilmelidir ve alınması gereken önlemler nelerdir? 

Hisseli tapu sahiplerinin alması gereken önlemler nelerdir?

Hisse paylarının kontrolü çok önemlidir ve dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Hisseli tapu sahibi olan kişiler, hisselerini satarken veya devrederken diğer hissedarların kararlarını ve mülkün uzun vadeli planlarını mutlaka dikkate almalıdır. Kontrolün elden çıkması, istenmeyen durumlara yol açabilir.

Hisseli mülkiyet olan bir taşınmazın geleceği, hissedarlar arasında yaşanacak iletişim kopukluğu veya uyumsuzluklar nedeniyle belirsiz hale gelebilir. Bu sebeple, pay sahipleri arasında net ve sürekli bir iletişim süreci oluşturulmalı, olası çatışma ve sorunlar karşılıklı olarak ele alınmalıdır.

 Hisseli tapusu olanlar dikkat! Bunlara dikkat etmezseniz elinizdeki her şey gidebilir!

Hisseli tapuda şufa hakkı nedir?

Hisseli tapu sahipleri arasında, şufa hakkı diye bilinen bir öncelikli satın alma hakkı mevcuttur. Bu yetki, herhangi bir hissedarın mülkiyet payını yabancı birine satmak istemesi durumunda, diğer hisse sahiplerine bu satışı durdurma ve ilgili hisseyi kendilerinin alabilmesine imkanı tanır. Ancak bu hak, belirli özel şartlar hariç, genellikle uygulanabilir durumdadır.

Hisseli tapuda birinin icra borcu varsa ne olur?

Eğer bir hisseli tapu sahibi borç nedeniyle icra sürecine tabi tutulursa, bu durumda o kişinin mülkteki payı zorla satışa çıkabilir. Bu tür bir durumda, diğer paydaşlar öncelik hakkı kullanamazlar. Sonuç olarak, mülkün diğer hissedarları, bir yabancının mülkte ortak olabileceği bir senaryo ile karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden, her bir hisse sahibi, payının icra ile elden çıkmasını engellemek için tedbirli davranmalıdır.

Hisseli tapu tek tapu olur mu? Hisseli tapu haciz işlemi nasıl yapılır?

Hisseli tapu sahipleri aman dikkat! O işlemi yapmazsanız başınız derde girecek! 

Hisseli tapu dışarıdan birine satılır mı?

Geri Dön