Hürana Güngör: Kentsel dönüşüm, konut ve kira krizini çözer!

Hürana Güngör: Kentsel dönüşüm, konut ve kira krizini çözer!Kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalar yapan İYİ Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Hürana Güngör “Kentsel dönüşüm, konut ve kira krizini de çözer” dedi.


Kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalar yapan İYİ Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Hürana Güngör ülkemizin son dönemde yaşadığı çevre ve şehircilik felaketlerinin yanlış kentleşmenin doğal sonucu olduğunu dile getirdi. Gazetevatan'da yer alan habere göre, Hürana Güngör, “Kentsel dönüşümü hızlandırmazsak ve bir an önce tamamlamazsak, büyük bir depreme mevcut çürük yapı stokumuzla yakalanma ihtimali çok yüksek. Böyle bir durumda kaybedilen canların hesabını kimse veremez. Ayrıca ülkemizin ekonomisinde onarılması yıllarca sürecek derin yaralar açılır. Artık, kentsel dönüşüme odaklanmalı ve bir seferberlik eylem birliği içinde bu süreci en kısa zamanda tamamlamalıyız.” dedi.

Hürana Güngör: Kentsel dönüşüm, konut ve kira krizini çözer!

İYİ Parti 3. Bölge Şehircilik Komisyonu Başkanı da olan Hürana Güngör yaptığı açıklamalarda, “Başta belediyeler olmak üzere ilgili kamu kurumlarının garantör olarak işin içine hukuki zeminde dahil olması lazım. İkinci önemli engel ise finansman eksikliği. Bu konuda da kamu bankaları,  TOKİ  ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüzel kişilik olarak uluslararası yatırım ve kalkınma bankalarıyla bir an önce müzakereye başlamalıdır. Dünya Bankası, Avrupa, Asya ve İslam kalkınma bankalarının, kentsel dönüşüm alt ve üst yapı projelerine, uzun vadeli ve faizsiz ya da uygun faizli destek ve kredilerinden yaralanmak mümkündür. Önce, kentsel dönüşüm için ayakları yere basan ve bu kurumlarca kabul görecek bir fizibilite çıkarılmalıdır. Ülke genelinde yaklaşık 5 milyon konutun dönüştürülmesi için 20 ila 30 yıl vadeli finansman imkânları araştırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Ülkemizin dünyanın en güçlü inşaat sektörlerinden biri olduğunu kaydeden Hürana Güngör, “Türkiye’nin kentsel dönüşümünü de en fazla 5 yılda tamamlayacak imkân ve kabiliyete sahiptir” dedi.

Hürana Güngör: Kentsel dönüşüm, konut ve kira krizini çözer!

Son zamanlarda, vatandaşların en önemli sorununun konut ve kiralardaki artışların olduğunu söyleyen Hürana Güngör, “Birkaç yıl önce yılda 600-650 bin kadar yeni konut üretilebilen Türkiye’de, bu rakam 250-300 bine kadar düştü. Çünkü, konut ihtiyacı yüksek şehirlerimizde arsa da bitti. Eğer kentsel dönüşüm iyi planlansaydı, bu yüksek konut fiyatları ve kiralarla karşılaşmazdık” dedi.

Ev sahibi hakları 25 soruda tüm detaylarıyla!

Kiracı hakları 20 soruda tüm detaylarıyla!