İBB, Şile Kumbaba Sahili'ndeki parkı satıyor!

İBB, Şile Kumbaba Sahili'ndeki parkı satıyor! İBB, Şile Kumbaba Sahili'ndeki parkı satıyor!

İBB, bütçeye kaynak oluşturabilmek için Şile’de bulunan Kumbaba Sahili’nde yer alan ve içerisinde park da bulunan araziyi 22 milyon 795 bin 836 TL'ye satışa çıkardı. İhale, yarın gerçekleşecek.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak Müdürlüğü tarafından Şilenin ünlü Kumbaba Sahili'nde bulunan ve 2 yıl önce park alanı olarak gerçekleştirişen arazi satışa konuldu,. Yaklaşık 19 bin metrekarelik arazinin muhammen bedeli 22 milyon 795 bin 836 TL olarak açıklandı. İmar durumu ’dinlenme ve rekreasyon alanı’ lejantında bulunan arazinin satış ihalesi, 4 Aralık Çarşamba günü yapılacak. 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 36. Maddesi’nde düzenlenen Kapalı Teklif Usulü’ne göre yapılacak olan ihalenin geçici teminatı ise 683 bin 875 TL olarak açıklandı.

 

İBB ŞİLE BELEDİYESİ’NDEN ALDI

Hürriyet Gazetesi'nden Mehmet Demirkaya'nın haberine göre; İBB tarafından satışa sunulan 824 ada 2 nolu parselde yer alan arazi, 2014'te, Şile Belediyesi tarafından bedeli karşılığında Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Şile Belediyesi'nde 2014 yılında alınan kararda özetle şu ifadeler kullanıldı:

"Şile Belediyesi adına tescil edilmiş olan 824 ada 2 parsele ilişkin Dinlenme ve Rekreasyon alanının İstanbul Büyükşehir Belediyesine bedelli devrinin yapılabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi uygun görülmüştür."

 

KARAR, OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

İBB Meclisi 2018 yılında, ek bütçe yapabilmek için söz konusu parseli içerisinde yer alan, İstanbul'un çeşitli yerlerindeki bazı değerli arazilerin satılmasına oy çokluğuyla kararlaştırıldı. CHP grubu söz konusu satış teklifine ret oyu vermişti. CHP'li İBB yönetimi, AK Parti döneminde alınan meclis kararına dayanarak, arsaları satacak.

 

MAHALLE SAKİNLERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Arazinin ihale edilmesiyle, mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı. Satılması planlanan arazide toplanan Kumbaba Mahalle Muhtarı Süleyman Rakıcı ve mahalle sakinleri bir açıklama yapıp, yaşananlar için tepki gösterdi. Grup adına açıklamalarda bulunan Osman Hacıosmanoğlu, şunları söyledi: "Bu alanın otel yapılmasıyla ilgili bir çalışma var. Çalışman bitmiş gibi gözüküyor. Ancak ilçe belediyesi, buraya kesinlikle imar izni vermeyeceğini söylüyor. Bu nedenle iş adamlarının bu alan için para yatırması söz konusu olmaz diye düşünüyoruz. Birileri bu alanı satın almaya çalışıyor. Bu alandaki parkın yapımı yeni bitti. Yeni yapılan bir parkın satışa çıkartılması çok ilginç. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın mensubu olduğu parti, özellikle yeşil alanların tahrip edilmesi yönünde bir çok gündem yarattı. ’Peki nasıl böyle bir duruma müsaade edebiliyorsunuz?’ diye sormak istiyorum. Şilede satılması gereken bir yer olacaksa, bu yeşil alan olamaz. Elbette belediyelerin paraya ihtiyacı olur ama burası yapılalı daha bir yıl oldu. Sormak istiyorum bir iş adamı parkı niye satın alsın? Şayet bu park satılırsa bütün siyasi partilerin sorumluluğu olur. Bu alanda geleneksel Şile Yağlı Güreşleri de yapılıyor. Onlarca ağaç dikildi, o zaman niye dikildi? Ben de iş adamıyım. Kim yeşil alana göz dikiyorsa karşısına çıkarım."

 

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın "Biz Şile Belediyesi olarak o alana hiçbir şekilde imar izni vermeyiz. Bu parkın hiçbir şekilde imara açılmasına müsaade etmeyiz" diye konuştuğu Hacıosmanoğlu, "Ancak şunu da sormak isterim? Belediye Başkanı İlhan Ocaklının kesin net kararına karşı halen bu alanı kim, neye göre, nasıl oluyor da ısrarla bu alanı, parkı almaya kalkıyor. Bunu anlamak mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Kumbaba Mahallesi sakinlerinin yarın saat 11.00 düzenlenecek ihaleye katılıp, tepkilerini göstereceklerini açıkladı.

 

İBB’NİN SATACAĞI ARSALAR

İBB'nin satışa çıkaracağı arsalar ve bedelleri ise şu şekilde:

- Fatih Vatan Caddesi üzerinde bulunan ve 182 milyon 836 bin 640 TL muhammen bedel belirlenen, 6 bin 842 metrekarelik arsa

- Pendik Kurtköy'de bulunan ve 180 milyon 898 bin 852 TL muhammen bedel belirlenen, 31 bin 460 metrekarelik arsa

- Pendik Şeyhlide bulunan ve 30 milyon 965 bin 246 TL muhammen bedel belirlenen, 11 bin 910 metrekarelik arsa

- Arnavutköy merkezinde bulunan ve 30 milyon 590 bin TL muhammen bedel belirlenen, bin 330 metrekarelik arsa

- Bağcılar merkez Mahallesi’nde bulunan ve 20 milyon 215 bin 145 TL muhammen bedel belirlenen, 20 bin 520 metrekarelik arsa

- Tuzla Merkezde bulunan ve 16 milyon 38 bin TL muhammen bedel belirlenen, 6 bin 168 metrekarelik arsa.

 

 

İBB Bağcılar ve Pendik'teki arsalarını satışa çıkardı!

İBB 5 arsasını 283.2 milyon TL'ye satıyor!