İBB'nin Şile Kumbaba Sahili'ndeki parkına alıcı çıkmadı!

İBB'nin Şile Kumbaba Sahili'ndeki parkına alıcı çıkmadı! İBB'nin Şile Kumbaba Sahili'ndeki parkına alıcı çıkmadı!

İBB tarafından satışa çıkarılan Şile Kumbaba sahilinde bulunan park alanının ihalesine alıcı çıkmadı. Arsanın satış bedeli 22 milyon 795 bin 836 TL olarak belirlenmişti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından bütçeye kaynak olarak aktarılan 5 arsanın satış ihalesi gerçekleşti. Şile Kumbaba sahilindeki park alanının satışına alıcı çıkmadı. Diğer 4 araziyi ise ihalede tek alıcı olarak açıklanan İGDAŞ aldı. İBB’nin şirketleri arasında bulunan İGDAŞ, Fatih, Pendik ve Arnavutköy’de yer alan arazileri toplam 425 milyon 360 TL’ye satın aldı.

Hürriyet Gazetesi'nden Mehmet Demirkaya'nın haberine göre; İBB’nin arsa satış ihaleleri, Genel Sekreter Yardımcısı Turgut Tuncay Önbilgin’in önderliğinde toplanan İhale Encümeni tarafından gerçekleşti. Encümenin bugünkü gündeminde bulunan 5 ayrı arsa satış ihalesinden olan, Şile Kumbaba’daki park alanının satış ihalesi teklif verilmedi. Şile halkının satışına karşı çıktığı park alanı için İBB, 22 milyon 795 bin 836 TL muhammen bedel olarak açıklandı. Arsanın satışı önümüzde dönemde yeniden ihaleye çıkacak ya da İBB parkın satışından vazgeçecek.

İGDAŞ’TAN İBB’YE KAYNAK

İBB’nin satış listesinde bulunan diğer 4 ihalesine, en önemli şirketleri arasında bulunan İGDAŞ katılan tek alıcı oldu. İstanbul’un doğal gaz şebekesinin sorumlusu İGDAŞ, ihaleye 4 kişilik ekiple katılım gösterdi. Satış listesinde yer alan arsaların en yüksek bedellisinin, Fatih Vatan Caddesi’ndeki arazi olduğu açıklandı. Vatan Caddesi’nin Bizans Surları ile birleştiği köşede, Sulukule tarafında kalan ve 2 parselden meydana gelen satışa çıkan arazinin ise 9 bin 328 metrekare büyüklüğüne sahip olduğu açıklandı. İBB, arazi için 182 milyon 836 640 bin TL muhammen bedel olarak açıklandı. İGDAŞ yetkililerince, encümenin ısrarlarına karşı açıklanan bedelin fazla üzerine çıkmadı. İGDAŞ, üzerinde kendi ofislerinin olduğu araziyi 182 milyon 850 bin TL’ye satın aldı.

İGDAŞ, ayrıca Pendik Kurtköy’de yer alan ve 180 milyon 898 bin 852 TL muhammen bedel olarak açıklanan 31 bin 460 metrekarelik arsayı ise 180 milyon 910 bin TL’ye almak için imzaladı.

22.7 milyon liradan satıştaydı Ünlü sahilin parkına alıcı çıkmadı

Pendik Şeyhli’de bulunan ve 30 milyon 965 bin 246 TL muhammen bedel olarak açıklanan 11 bin 910 metrekarelik arsa, 31 milyon TL’ye Arnavutköy merkezde bulunan ve 30 milyon 590 bin TL muhammen bedel belirlenen 1330 metrekarelik arsa ise 30 milyon 600 bin TL’ye İGDAŞ’ın oldu.

Arsaların satışından İBB’nin kasasına 425 milyon 360 bin TL’lik kaynak aktarılacak.

İBB, Şile Kumbaba Sahili'ndeki parkı satıyor!

İGDAŞ, İBB'nin 4 arazisini 425.4 milyon TL'ye aldı!