İbn Haldun'un evinin satışa çıkarıldığı haberleri üzerine inceleme başlatıldı!

İbn Haldun'un evinin satışa çıkarıldığı haberleri üzerine inceleme başlatıldı!Fas Kültür ve Gençlik Bakanı Mehdi bin Said, İslam düşünürü İbn Haldun'un evinin satışa çıkarıldığı ile ilgili haberler üzerine inceleme başlatılmasını talep etti.


Fas Kültür ve Gençlik Bakanı Mehdi bin Said, İslam düşünürü İbn Haldun'un evinin satışa çıkarıldığı ile ilgili haberler üzerine inceleme başlatılmasını talep etti.

Fas'ın "alyaoum24" internet haber sitesine göre, Fas Kültür ve Gençlik Bakanı Mehdi bin Said, sosyal medyada  tartışmalara sebep olan İbn Haldun'un Fes-Meknes bölgesinde yer alan geleneksel evinin satışa çıkarıldığı haberi hakkında inceleme başlatılması için düğmeye bastı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Fas Kültür ve Gençlik Bakanı Mehdi bin Said'in talimatı üzerine Fes-Meknes Kültür İdaresi yetkilileri olayla ilgili olarak incelemeler başlattı.

Tartışmalara neden olan evin İbn Haldun'a ait olduğunun tereddütlü olduğunu dile getiren Bölge Kültür İdaresi, ellerinde yazılı belge veya elle tutulur bir delil olmadığını belirtti.

İbn Haldun

Fas Kültür ve Gençlik Bakanı Mehdi bin Said, bölge yetkililerine geleneksel konutun öncelikle duvarlarının güçlendirilmesi amacıyla acil müdahale edilmesi ve daha sonra Fes şehrindeki yıkık binaların restorasyon programına konutun da alınması için talimat verdi.

Duvarında satılık ilanı bulunan konutun fotoğrafının sosyal medyada paylaşılmasından sonra Faslılardan, Kültür Bakanlığına yaşanan bu duruma müdahale etmesi ve konutun satın alınarak korunması için çağrılar yapılmıştı.

 

Fas'taki inşaat şirketlerinin yüzde 60'ının faaliyetleri durma noktasına geldi!