İbrahim Benter: Kapalı Maraş Lala Mustafa Paşa'nın mirası!

İbrahim Benter: Kapalı Maraş Lala Mustafa Paşa'nın mirası!Yeniden açılması gündeme gelen Kapalı Maraş hakkında konuşan KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, ''Kapalı Maraş, Lala Mustafa Paşa'nın mirası'' dedi.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Kapalı Maraş'ın tamamının vakıf malı olduğunu bildirdi. 

İbrahim Benter: Kapalı Maraş Lala Mustafa Paşa

Benter, 1974 yılından bu yana kapalı olan ve yeniden açılması gündeme gelen Maraş hakkında açıklamalar yaptı.

Anadolu Ajansı'ndan Eda Özdener'in haberine göre; Lala Mustafa Paşa'nın, 1571 yılında Kıbrıs'ı fethetmesi hakkında bölgeyi parasını ödeyip satın aldığını ve kendi adına kurduğu vakfa bağışladığını kaydeden Benter, gerçekleştirdikleri envanter çalışmalarıyla Maraş'ta Abdullah Paşa ve Bilal Ağa vakıflarına ait tapulara da ulaştıklarını kaydetti.

4 bin 500 dönümlük alan sahip Kapalı Maraş'ın tamamının vakıf malı olduğunu sözlerine ekleyen Benter, şu ifadeleri kullandı:

"300 yıl Osmanlı idaresinde bu bölge, vakıf arazisi olarak bilinmiştir. Bölge, İngiliz idaresi döneminde vakıf kanunlarına aykırı olarak Rumların üzerine geçirilmişti. Bu bölgenin 300 yıl vakıflara ait olduğu konusunda pek çok bilgi ve belge var. Bunu İngilizler de Rumlar da Türkler de kabul ediyor. Kapalı Maraş bölgesinde 1990'lı yıllarda, bir binanın içerisinde bu bölgeyle ilgili tapular bulundu. Rumlar bunları kaçırmak istedi ama başarılı olamadı. Bu tapularda ve kütüklerde bölgenin vakıf malı olduğu açık bir şekilde görülüyor. Magosa'daki mahkeme, bu belgeleri kullanarak, bu bölgenin vakıflara ait olduğuna yönelik tespit kararı da çıkardı."

- "Vakıflar Genel Müdürlüğünün desteğiyle çalışmaları yürütüyoruz"

Çalışmaları Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yürüttüklerini sözlerine ekleyen Benter, "Bizim Kıbrıs'ta bu işleri tek başımıza götürmemiz mümkün olmuyor. Onun için Türkiye'nin destekleri ile bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz." dedi.

Rumların, İngiliz yönetimin verdiği tapularla bölgenin kendilerinin olduğunu düşündüğü ve bölgeye yatırımlar yapıldığını anlatan Benter, "Bir siyasi uzlaşma sağlanır ve Rumlar buranın Vakıflara ait olduğunu kabul ederlerse, 'bir kira sözleşmesi yapmaya hazırız' derlerse biz de buna tamam diyebiliriz. O zaman sözleşmeyi imzalar ve kirayı verirler." açıklamasında bulundu.